Radio Opole » Gospodarka
2021-09-17, 17:30 Autor: Witold Wośtak

Rosnące ceny i coraz chłodniejsze noce wywołały duży ruch w składach opału. "Czym prędzej, tym lepiej"

Skład węgla [fot. Witold Wośtak]
Skład węgla [fot. Witold Wośtak]
Skład węgla [fot. Witold Wośtak]
Skład węgla [fot. Witold Wośtak]
Skład węgla [fot. Witold Wośtak]
Skład węgla [fot. Witold Wośtak]
Ruch w składach opału rośnie, podobnie jak ceny. Temperatury w dzień, ale przede wszystkim w nocy, są coraz niższe. Sprawdziliśmy więc, czy w połowie września mieszkańcy Opola i okolic myślą już poważnie o ogrzewaniu domów.
Rok do roku ceny za tonę wszystkich rodzajów opału wzrosły o 100-120 złotych, co wynika bezpośrednio z podwyżek w kopalniach.

- Nowi klienci lubią przyjechać i zobaczyć, jak wygląda opał. Różne widać podejście ludzi - część jest zdecydowana, a inni pytają o wilgotność węgla lub kaloryczność. W sprzedaży rozkłada się wszystko mniej więcej po równo. Połowa nadal pali węglem, ale wiele osób przeszło na ekogroszki - mówi pani Magdalena, jedna z pracownic składu opału.

Jeden z klientów uważa, że jest najwyższy czas na zakup opału, bo noce są coraz chłodniejsze, a ceny rosną jak na drożdżach.

- Jak to się mówi: czym prędzej, tym lepiej. Wiadomo, że cena węgla idzie do góry. Sprawdzałem w ubiegłym miesiącu, ale wtedy nie za bardzo byłem w stanie pozwolić sobie na zakup. W tym miesiącu już jest lepiej, ale co by nie było, cena za tonę wzrosła znów o prawie 50 złotych. Wiadomo, że nikt zimą nie będzie marznął bez ogrzewania. Jeżeli ktoś ma dom jednorodzinny, nie ma szans. Trzeba ogrzewać i nic nie poradzi się.

Dodajmy, w całej Polsce za tonę wysokiej jakości ekogroszku workowanego trzeba zapłacić nawet 1100 złotych, a luzem za 1000 złotych.
Pani Magdalena
Klient

Gospodarka

2021-10-24, godz. 14:45 Czwarty worek na śmieci przynosi efekty w gminie Lasowice Wielkie. Samorząd sprzedaje też makulaturę i złom Sprawdził się czwarty worek na segregowane odpady w gminie Lasowice Wielkie. Mieszkańcy pozytywnie odebrali pomył na osobny pojemnik na butelki PET - plastikowe… » więcej 2021-10-23, godz. 15:00 Wola jest, plan też, ale czy pozwoli budżet? Niemodlin przymierza się do budowy pumptracka To ma być inwestycja skierowana do tych młodszych mieszkańców gminy, choć niewykluczone, że nieraz skorzystają z niej również starsi. Niemodlin przygotowuje… » więcej 2021-10-23, godz. 10:45 Inżynierowie zastanowią się, którędy poprowadzić obwodnicę Zawady Inżynierowie opracowują przebieg obwodnicy Zawady. Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, wykonawcą studium jest firma Mosty Katowice… » więcej 2021-10-23, godz. 09:15 Stopa bezrobocia w regionie spadła do 6,1%. We wrześniu w rejestrach urzędów pracy ubyło 700 osób We wrześniu stopa bezrobocia w regionie spadła do 6,1% i jest o 0,2% niższa niż w poprzednim miesiącu. Maleje także liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych… » więcej 2021-10-22, godz. 18:59 Studenci i pracodawcy debatowali o sytuacji na rynku pracy. Za nami "Debata o przyszłości" Jak pracodawcy i młodzi ludzie postrzegają aktualną sytuację na rynku pracy, jakie mają oczekiwania i czy łączenie studiów z pracą to popularne zjawisko?… » więcej 2021-10-22, godz. 13:00 Budowa skateparku w Baborowie nabiera tempa. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku Zakończył się pierwszy etap prac przy budowie skateparku w Baborowie. W minionym tygodniu wylano pierwszą warstwę nawierzchni betonowej i wykonano podbudowę… » więcej 2021-10-22, godz. 12:30 Urząd marszałkowski daje 400-500 złotych podwyżki dla pracowników teatru, biblioteki, muzeów i filharmonii Od 400 do 500 złotych podwyżki otrzymają pracownicy wojewódzkich instytucji kultury. To średni wzrost o około 10 procent. » więcej 2021-10-22, godz. 10:58 Na razie skorzysta ponad 1200 osób, później ma być ich więcej. Niemodlin rozpoczął wymianę wodociągów w najbardziej… To ma być krok w stronę stabilizacji i jakości. Rozpoczęła się budowa wodociągu pomiędzy stacjami uzdatniania wody w Niemodlinie i Roszkowicach. To odcinek… » więcej 2021-10-21, godz. 19:00 Rolnicy z siedmiu gmin będą mieć ułatwiony dojazd do pól dzięki dotacjom z urzędu marszałkowskiego 7 opolskich gmin otrzymało dotacje urzędu marszałkowskiego na budowę lub modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Przedstawiciele samorządów… » więcej 2021-10-21, godz. 16:45 Choć pierwszy projekt stracił ważność, mieszkańcy Skarbiszowa będą mieli kanalizację Na tej inwestycji ma skorzystać ponad 100 osób. Na początku przyszłego roku ruszy budowa kanalizacji Skarbiszowa w gminie Dąbrowa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »