Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-05-25, 16:13 Autor: Joanna Gerlich

Korona żniwna z Gogolina może trafić na krajową listę dziedzictwa. Mieszkanki złożyły wniosek

Mieszkanki przy ubiegłorocznej koronie [fot. Joanna Gerlich]
Mieszkanki przy ubiegłorocznej koronie [fot. Joanna Gerlich]
Podczas podpisywania wniosku [fot. Joanna Banik]
Podczas podpisywania wniosku [fot. Joanna Banik]
Wniosek o wpisanie tradycji wyplatania korony żniwnej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego złożyły mieszkanki Gogolina, a dokładnie dzielnicy Karłubiec.
- Pamiętamy, że od zawsze przygotowywało się u nas koronę - mówi Waltrauda Wicher. - Zawsze była korona robiona do kościoła. To wiemy, że nasze babcie robiły korony, czy pomagały, bo to były główne ekspertki, które to robiły, a potem były pomocnice. Także myśmy też zaczynały od pomocnic. Nasze babcie się urodziły w 1888 roku.

Wykonanie wieńca dożynkowego to żmudna i wymagająca cierpliwości praca.

- Najpierw trzeba przygotować odpowiedni stelaż i wybrać się na pole po zboża - mówi Anna Wolska. - W koronie musi być żyto, pszenica, owies, jęczmień, ale bierzemy ten ozimy. To już za miesiąc na pewno idziemy zbierać, bo już jest wykłoszony. Jeszcze kłosy muszą być stojące, nie mogą opadać w dół, żeby było pięknie - mówi Anna Wolska.

Zboże jest podstawą korony, dlatego nie może być zebrane mokre.

- Pogoda jest bardzo ważna jak zbieramy kłosy. Czasami jest tak, że umawiamy się wieczorem, że pojedziemy, a już się zbiera na deszcz, to wtedy jest hasło, że jedziemy wcześniej i musimy jechać - dodaje Inga Frank.

Podczas pracy panie dzielą się na mniejsze grupy i każda robi to, co najlepiej potrafi. Ubiegłoroczną koronę dożynkową z Gogolina będzie można oglądać podczas Etnofestiwalu na Zamku w Niemodlinie.

Teraz wniosek mieszkanek trafi do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, a następnie oceni go Rada ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Jeśli otrzyma pozytywną decyzję to Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisze wyplatanie koron w Gogolinie na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Lista to spis tradycji i zwyczajów pielęgnowanych przez mieszkańców Polski. Z województwa opolskiego znajdują się już na niej m.in. babski comber, wodzenie niedźwiedzia i układanie dywanów kwietnych.
Waltrauda Wicher
Anna Wolska
Inga Frank

Kultura i rozrywka

2023-06-08, godz. 16:05 Kilkudziesięciu artystów i współczesna muzyka chrześcijańska na Górze św. Anny Wieczorem Grocie Lurdzkiej odbędzie się spotkanie pod hasłem 'Opole Uwielbia'. » więcej 2023-06-08, godz. 15:00 Przed nami Wielki Test Wiedzy o O-polskiej Piosence. Uczestnikami będą słuchacze Radia Opole Przez ostatnich 12 tygodni Radio Opole i nasi słuchacze żyli Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki. Codziennie od poniedziałku do piątku DJ Adamus opowiadał… » więcej 2023-06-08, godz. 14:25 Tancerze z grupy Volt są już w pełnej gotowości Stroje prawie gotowe, a układy przećwiczone. To oznacza jedno - tancerze z grupy Volt są już w pełnej gotowości przed 60.Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki… » więcej 2023-06-08, godz. 12:35 Debiutanci próbują przed koncertem. To ich pierwsze kroki na deskach opolskiego amfiteatru To spełnienie marzeń i kolejny bardzo ważny krok w karierze muzycznej - mówią o swoich występach na deskach opolskiego amfiteatru debiutanci. Część z… » więcej 2023-06-07, godz. 21:07 By dzieci pokochały książki. Trwa wielkie czytanie w MBP w Opolu Już po raz 13. najmłodsi mieszkańcy stolicy regionu i ich rodzice mają możliwość wziąć udział w Opolskim Maratonie Czytania. Wydarzenie ma na celu rozbudzić… » więcej 2023-06-07, godz. 21:04 60. KFPP: opolski amfiteatr nie śpi. Artyści szykują "Premiery" [ZDJĘCIA] Do późnych godzin wieczornych trwały próby do koncertu 'Premiery'. W sobotni wieczór 60. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu usłyszymy 10 piosenek… » więcej 2023-06-07, godz. 21:03 60. KFPP: przygotowania do koncertu "Premiery" [ZDJĘCIA] Popołudniowe próby przed 60. Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu wypełniły przygotowania do sobotnich koncertów 'Premiery' w reż. Cypriana Ziąbskiego… » więcej 2023-06-07, godz. 20:15 Każdy może zagrać na fortepianie na opolskim rynku [ZDJĘCIA] Wiemy już z Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, że 'śpiewać każdy może wiemy'. Ale od dziś każdy może także zagrać na fortepianie, jaki stanął… » więcej 2023-06-07, godz. 16:20 Z myślą o opolskiej młodzieży. Trwa nabór na nietypowe półkolonie Wizyty w radiu i telewizji, nauka dykcji i zajęcia z radcą prawnym - to tylko część atrakcji, które oferuje program półkolonii nowo powstałej Fundacji… » więcej 2023-06-07, godz. 15:41 "Wielcy nieobecni" będą bohaterami sobotniego koncertu 60. KFPP [ZDJĘCIA] Muzyczne spotkanie z tymi, którzy już odeszli - to idea sobotniego koncertu 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej zatytułowanego 'Czas Ołowiu'. W opolskim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »