Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-06-22, 11:15 Autor: Katarzyna Plewnia

Ochrona zabytków, ale nie tylko. 60-lecie Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Joanna Kardasińska [fot. Marcin Boczek]
Joanna Kardasińska [fot. Marcin Boczek]
- Duży udział w przygotowaniu wniosków o wpis na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego ma właśnie Narodowy Instytut Dziedzictwa - mówiła w Porannej Rozmowie Radia Opole Joanna Kardasińska z Fundacji Zamku Niemodlin. Podczas dzisiejszych (22.06) jubileuszowych obchodów Narodowego Instytutu Dziedzictwa przedstawicielka Zamku Niemodlin będzie zapraszać na "Opolski Etnofestiwal", przybliżający niematerialne dziedzictwo naszego regionu.
Ochrona zabytków oraz dziedzictwa materialnego, jak i niematerialnego to misja Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Opolszczyzna może się pochwalić dziewięcioma wpisami na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego - to najwięcej w kraju.

- Całe obchody 60-lecia misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa objęte są patronatem ministerstwa kultury, także patronatem Prezydenta RP, natomiast jeżeli chodzi o tę imprezę na zamku to ona wyrasta także z naszych takich tradycji, bo rokrocznie odkąd fundacja jest - to już piąty rok naszej działalności na terenie zamku - organizowaliśmy w tym właśnie czasie "Zamkowe święto ziół". Ono wyrasta z naszych tutaj tradycji ziemi niemodlińskiej, Borów Niemodlińskich, tego niematerialnego dziedzictwa - wyjaśniła.

Jeśli chodzi o niematerialne dziedzictwo to Opolszczyzna może się pochwalić dziewięcioma takimi wpisami na krajową listę - to najwięcej w kraju. A wpisane tam zwyczaje i obrzędy przybliżać będzie właśnie "Opolski Etnofestiwal", który odbędzie się 15 sierpnia.

- Będzie można zobaczyć malowanie porcelany słynnym wzorem opolskim, kroszonki, pisanki, wodzenie niedźwiedzia, plecionkarstwo, babski comber, skubanie pierza, no i oczywiście przepiękne dywany kwietne - dodała.

- Mowa o kwietnych kobiercach układanych w Boże Ciało w 4 wsiach powiatu strzeleckiego - zwyczaj został wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.
Joanna Kardasińska, cz. 1
Joanna Kardasińska, cz. 2

Kultura i rozrywka

2022-07-06, godz. 10:41 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie i spacer śladami Mariana Nowaka [ZDJĘCIA] Galeria Sztuki Współczesnej zamyka wystawę poświęconą opolskiemu rzeźbiarzowi Marianowi Nowakowi. Ekspozycja była dostępna przed siedzibą galerii od… » więcej 2022-07-05, godz. 19:15 Przez wakacje zobaczymy włoskie filmy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Stowarzyszenie 'Opolskie Lamy' przez wakacje zapraszają do WBP na projekcje filmów włoskich. Rusza projekt Lamy pod… » więcej 2022-07-05, godz. 15:11 Od tkactwa po gry RPG. Wakacje w grodzie rycerskim są pełne atrakcji Młody rycerz, archeolog, artysta lub gracz RPG. Gród rycerski w Biskupicach obok Byczyny znów tętni życiem. Prowadzone są tam kolonie tematyczne dla dzieci… » więcej 2022-07-05, godz. 13:30 Ruszyło wakacyjne kino na placu Teatralnym Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu w poniedziałek wieczorem (4.07) zainaugurowała kino na placu Teatralnym w Opolu. Bezpłatne emisje filmów odbywają się… » więcej 2022-07-05, godz. 11:00 Joanna Siek opowiadała o zamku, którego... nie było Na podstawie swojej pracy licencjackiej, pod kierunkiem prof. Anny Pobóg-Lenartowicz Joanna Siek napisała książkę 'Zamek górny w Opolu'. Prezentowała swoją… » więcej 2022-07-05, godz. 07:44 Muzyka filmowa zabrzmiała w amfiteatrze [ZDJĘCIA] Filharmonicy opolscy zagrali przeboje muzyki filmowej w amfiteatrze. Muzykami dyrygował Przemysław Neumann. Orkiestrze towarzyszył chór Filharmonii Opolsk… » więcej 2022-07-04, godz. 15:00 W głubczyckim muzeum otwarto wystawę prac Zdzisława Wiatra W Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej do końca wakacji można oglądać prace Zdzisława Wiatra - urodzonego w tym mieście znanego rysownika, grafika, malarza… » więcej 2022-07-04, godz. 12:48 Domy kultury mogą wnioskować o pieniądze na projekty internetowe. Drugi nabór Narodowego Centrum Kultury Samorządowe instytucje kultury mogą starać się o unijne granty na konwersję cyfrową. Narodowe Centrum Kultury ogłosiło drugi nabór, gdzie można aplikować… » więcej 2022-07-03, godz. 16:00 Pracownia konserwatorska w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu będzie nowoczesna. Ruszył remont W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu ruszył długo wyczekiwany remont pracowni konserwatorskiej. Zyska ona nie tylko nowy sprzęt i oświetlenie, ale przede… » więcej 2022-07-03, godz. 12:00 Niedzielne koncerty w Muszli Leśnej umilą letnie spacery po Parku Zdrojowym w Głuchołazach Letnie niedzielne koncerty przez całe wakacje wypełnią Muszlę Leśną w Parku Zdrojowym w Głuchołazach. Najbliższy wystartuje już dziś (03.07) o godzinie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »