Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-08-03, 15:30 Autor: Joanna Gerlich

Korona żniwna z Gogolina na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego [ZDJĘCIA]

W Gogolinie-Karłubcu trwają prace przy koronie [fot. Joanna Gerlich]
W Gogolinie-Karłubcu trwają prace przy koronie [fot. Joanna Gerlich]
W Gogolinie-Karłubcu trwają prace przy koronie [fot. Joanna Gerlich]
W Gogolinie-Karłubcu trwają prace przy koronie [fot. Joanna Gerlich]
W Gogolinie-Karłubcu trwają prace przy koronie [fot. Joanna Gerlich]
W Gogolinie-Karłubcu trwają prace przy koronie [fot. Joanna Gerlich]
W Gogolinie-Karłubcu trwają prace przy koronie [fot. Joanna Gerlich]
W Gogolinie-Karłubcu trwają prace przy koronie [fot. Joanna Gerlich]
Tradycja wyplatania koron żniwnych w Gogolinie-Karłubcu trafiła na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To kolejny wpis z naszego województwa, obok m.in. wodzenia niedźwiedzia, układania kwietnych dywanów czy ziołolecznictwa.
- Kiedy dowiedziałyśmy się o wpisie, od razu zaczęłyśmy sobie przekazywać tę wiadomość i wszystkie bardzo się cieszyłyśmy – mówi Waltrauda Wicher. - Ta nasza korona, my poświęcamy jej tyle serca, tyle pracy, tyle wszystkiego, że tak ją cenimy i nie chcemy, żeby ta tradycja zaginęła, żeby ta korona kiedykolwiek znikła z naszej dzielnicy. Nasze babcie pielęgnowały, potem nasze mamy pielęgnowały, my i liczymy, że nasze dzieci i wnuki też będą pielęgnować - dodaje.

Mieszkanki wyplatają koronę w charakterystycznym tzw. splocie ażurowym. Obecnie podzielone są na dwie ekipy – jedna sortuje zboże i robi małe bukieciki, druga wykonuje już pierwsze prace przy stelażu.

- Ja wszystko montuję, to co koleżanki zrobią, to staram się zamontować. Najpierw muszę zrobić cały ten środek, żeby dziewczyny potem mogły oplatać ramiona zbożem. Potem będziemy robić wzorki i będziemy te wzorki montować na ramiona. Musimy najpierw popróbować, jaki wzorek będzie pasować do jakiego kształtu - mówi Inga Frank.

Gotową koronę będzie można zobaczyć na dożynkach gminnych, które odbędą się 10 września. Jednak już za niespełna dwa tygodnie, czyli 15 sierpnia, mieszkanki jadą do Niemodlina na II Opolski Etnofestiwal. Tam będzie można zobaczyć ich ubiegłoroczny wieniec dożynkowy.

Tym razem, oprócz koron z Gogolina, na listę trafiły także wawrzyńcowe hudy, hafciarstwo kaszubskie oraz umiejętność budowania i gry na cymbałach.
Waltrauda Wicher
Inga Frank

Kultura i rozrywka

2024-11-03, godz. 17:00 "To będzie coś wyjątkowego". Muzyka techno zabrzmi w Opolu Za miesiąc w stolicy polskiej piosenki zabrzmi muzyka elektroniczna. Do Opola zjadą DJ z całego świata, którzy specjalizują się w muzyce techno. Już 7… » więcej 2024-11-03, godz. 13:03 Rusza 22. Opolska Jesień Literacka. Na początek przypomnienie poety Jana Goczoła Przed nami inauguracja 22. Opolskiej Jesieni Literackiej. Zaplanowano 10 spotkań autorskich, których gośćmi będą między innymi: Dorota Masłowska, Tomasz… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Zakaz gry w karty i kości, ograniczenie sprzedaży kawy w edyktach na wystawie w Opolu Przed Archiwum Państwowym w Opolu stanęła nowa wystawa plenerowa. Tym razem zobaczymy edykty XIX-wieczne, które są w dużej ilości przechowywane w archiwum… » więcej 2024-10-31, godz. 18:55 Galeria Sztuki Współczesnej proponuje projekt zatytułowany "T@niec" W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rusza projekt T@niec, który zakłada utrzymanie i rozbudowanie programu tanecznego w galerii. » więcej 2024-10-31, godz. 14:30 W Białej będą wspominać zmarłego księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego W kresowych klimatach upłyną zaduszki artystyczne w Białej. Koncert pt. „Światło pamięci - wspomnienia, które nigdy nie gasną” odbędzie się 3 li… » więcej 2024-10-31, godz. 09:00 Seminarium Śląskie: Hobbit, poezja, romanse wydane w języku śląskim Ostatnim punktem tegorocznego Seminarium Śląskiego było spotkanie poświęcone literaturze opisanej po śląsku. Pejter Długosz od lat prowadzi rodzinne wydawnictwo… » więcej 2024-10-30, godz. 19:00 Nasza Szkoła z Opola odebrała certyfikat wykorzystania najnowszej technologii [ZDJĘCIA] Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła w Opolu znana jest z innowacyjnych rozwiązań nauczania. Pełna jest sportu, kultury i piosenek autorskich wykonywanych… » więcej 2024-10-30, godz. 17:30 Powojenna droga do Opola w filmie opolskiej artystki Opolska twórczyni Agnieszka Plech zaprasza na premierę swojego filmu, który wykonała w ramach stypendium 'Marszałkowskie Talenty'. » więcej 2024-10-30, godz. 11:00 Kolejna edycja Jazzowych Zaduszek w Kluczborku. Można posłuchać, jak brzmi lira korbowa Na kolejną edycję Jazzowych Zaduszek zaprasza w sobotę 2 listopada Centrum Kultury w Kluczborku. Gwiazdą będzie Kasia Bortnik. » więcej 2024-10-29, godz. 18:00 Opolanie czytali wiersze Zbigniewa Herberta w setną rocznicę jego urodzin Na ulicy Krakowskiej w Opolu czytano dziś (29.10) wiersze Zbigniewa Herberta. Twórczość tego poety, eseisty i dramatopisarza postanowiła przypomnieć w setną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »