Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-08, 10:25 Autor: Joanna Gerlich

Mieszkańcy od rana układają kwietne dywany. "Boże Ciało to dla nas sama radość" [ZDJĘCIA]

Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Uroczystość Bożego Ciała wyjątkowo jest obchodzona w Zalesiu Śląskim, Olszowej, Kluczu i Zimnej Wódce (powiat strzelecki). Mieszkańcy od lat pielęgnują tradycję układania kwietnych dywanów, która trafiła na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego i na światową listę UNESCO.
Już o świcie na ulicach można było zobaczyć pierwsze osoby, które pieczołowicie robiły ołtarze i układały dywany.

- Ja już to robię od najmłodszych lat jak tylko pamiętam. Zawsze najbardziej starała się o to babcia – mówi pani Maria. - Później już babcia zmarła to trzeba było mamie pomóc. W tej chwili mama już też nie żyje, więc kultywujemy to same. Człowiek tym żyje i czeka na następne Boże Ciało. To jest takie wielkie przeżycie, jak pani widziała, człowiek to układa z taką starannością. Boże Ciało to jest sama radość - dodaje.

Andrzej Wróbel z Zalesia Śląskiego dywany układa od 40 lat, wcześniej robili to jego teściowie.

- Dziś syn z synową i wnuczka przyjechali z Opola, żeby pomóc, bo coraz trudniej ułożyć na te 12 metrów, które przynależą do nas - mówi. - To takie sąsiedzkie spotkania, w tej chwili już nawet po kościele jak po mszy ktoś odchodzi to do samochodu i do domu. A tu jest jedyna okazja, żeby przy budowaniu ołtarzy, przy budowaniu dywanów kwietnych po prostu się spotkać i porozmawiać - dodaje.

Mieszkańcy podkreślają, że dla nich Boże Ciało ma wyjątkowy wymiar.

- Nie wyobrażam sobie tego dnia bez układania dywanów kwietnych – zaznacza pani Kamila z Olszowej. - Ja się w tym wychowałam i dla mnie byłoby to coś zupełnie odmiennego. Mam nadzieję, że jak będę miała swoje dzieci to też będzie kultywowane. To jest akurat bardzo piękna tradycja i jak tylko będę miała taką możliwość też będę ją kultywować. Nieważne, czy będę mieszkać tutaj, czy gdzieś indziej, ale na pewno tutaj będę się pojawiać w dzień Bożego Ciała i pomagać - dodaje.

W Kluczu, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce msze są odprawiane z rana, a w Olszowej o 14.00.
pani Maria
Andrzej Wróbel
pani Kamila

Wiadomości z regionu

2023-09-25, godz. 19:15 Wybory 2023. W Miejskim Ośrodku Kultury w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowano debatę senacką O kulturze debaty publicznej rozmawiano dziś (25.09) w Kędzierzynie-Koźlu. W Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowano debatę senacką, której celem było szerzenie… » więcej 2023-09-25, godz. 19:15 "Opolska średnicówka" trafi na wokandę NSA. MZD w roli skarżącego Miejski Zarząd Dróg w Opolu złożył zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego na decyzję sądu niższej instancji, który zajmował się planami opolskiej… » więcej 2023-09-25, godz. 19:11 Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy nabiera kształtów. Podpisano pierwsze porozumienie Ma być szansą na dalszy rozwój miasta i wykorzystanie Odry. W Kędzierzynie-Koźlu podpisano list intencyjny pomiędzy Grupą Azoty ZAK S.A a KGHM Polska Miedź… » więcej 2023-09-25, godz. 19:02 Wybory 2023. PSL chce reaktywacji opolskich "Skorpionów" 'Skorpiony' wrócą do Opola - zapowiadają politycy PSL, którzy zorganizowali dziś (25.09) konferencję prasową w stolicy regionu. » więcej 2023-09-25, godz. 19:01 Młodzi Ukraińcy w prudnickich szkołach. Ich liczba podobna do frekwencji z zeszłego roku Blisko 80 młodych obywateli Ukrainy uczy się w prudnickich placówkach oświatowych. Ich frekwencja w szkołach podstawowych i średnich jest podobna do zes… » więcej 2023-09-25, godz. 17:45 Pędzą jak szaleni, ale przy miernikach prędkości hamują. Akcja w Kędzierzynie-Koźlu 129 km/h zamiast „pięćdziesiątki” w terenie zabudowanym. Tyle na liczniku miał jeden z kierowców, który jechał przez osiedle Cisowa. Dziś (25.09) w… » więcej 2023-09-25, godz. 17:00 Wybory 2023. Wojciech Komarzyński chce deklaracji opozycji w sprawie elektrowni - Oczekuję jasnej deklaracji od posła Tomasz Kostusia, że będzie bronił Elektrowni Opole - mówił dziś (25.09) Wojciech Komarzyński. » więcej 2023-09-25, godz. 16:00 Ruszyła opolska wypożyczalnia sprzętu dla niepełnosprawnych. W zasobach kilkaset urządzeń Wnioski można składać przez internet, a sprzęt można dostać 'pod drzwi'. W Opolu uruchomiono wypożyczalnię technologii wspomagających dla osób z nie… » więcej 2023-09-25, godz. 15:43 WYBORY 2023. Konflikt Zembaczyński - Kukiz trwa. Tym razem w tle referendum i broszura "Demokracja bezpośrednia" - 4 września poseł Kukiz mówił, że jego fundacja nie będzie brała udziału w promocji referendum. Mija 20 dni i Paweł Kukiz zmienia zdanie o 180 stopni… » więcej 2023-09-25, godz. 15:20 Wybory 2023. "Piątka Lorenca". Rektor PO zaprezentował najważniejsze postulaty Edukacja, wspólnota, technologie, inwestycje i sport - prof. Marcin Lorenc, kandydat do Senatu z listy Prawa i Sprawiedliwości przedstawił swój program. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »