Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-09, 06:45 Autor: Joanna Gerlich

Zalesie Śląskie obchodzi 800-lecie. Jubileuszowe świętowanie już w ten weekend

Zalesie Śląskie świętuje w tym roku 800-lecie [fot. Adam Dubiński]
Zalesie Śląskie świętuje w tym roku 800-lecie [fot. Adam Dubiński]
Zalesie Śląskie świętuje w tym roku 800-lecie [fot. Joanna Gerlich]
Zalesie Śląskie świętuje w tym roku 800-lecie [fot. Joanna Gerlich]
Andrzej Wróbel, mieszkaniec Zalesia Śląskiego, przed swoim domem przygotował wystawę starego sprzętu rolniczego [fot. Joanna Gerlich]
Andrzej Wróbel, mieszkaniec Zalesia Śląskiego, przed swoim domem przygotował wystawę starego sprzętu rolniczego [fot. Joanna Gerlich]
OSP w Zalesiu Śląskim [fot. Adam Dubiński]
OSP w Zalesiu Śląskim [fot. Adam Dubiński]
Jubileusz 800-lecia istnienia obchodzi w tym roku Zalesie Śląskie w powiecie strzeleckim. W nadchodzący weekend w wiosce odbędzie się uroczyste świętowanie.
- Przygotowania do jubileuszu trwają już właściwie od trzech lat - mówi Krzysztof Piechota, sołtys Zalesia Śląskiego. - Zaczęliśmy od rewitalizacji rynku oraz przygotowaliśmy nawierzchnię pod namiot biesiadny obok boiska wraz z chodnikiem dojazdowym - dodaje.

Plan imprezy jest bogaty. Całość rozpoczyna się w piątek, 9 czerwca. O 17.30 nastąpi odsłonięcie tablicy na rondzie, które od niedawna nosi nazwę 800-lecia Zalesia Śląskiego. Następnie odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa w centrum wsi, a w klubie wiejskim odbędzie się spotkanie z Piotrem Smykałą, autorem książki „Zalesie Śląskie. VIII wieków historii”. W sobotę o 12.30 w kościele zostanie odprawiona msza, a później wszyscy przejdą na boisko. Tam będą występy dzieci, na scenie zaprezentuje się też m.in. zespół Baciary i Krzysztof Respondek. Z kolei niedziela to XXXI Przegląd Orkiestr Mniejszości Niemieckiej.

- Zapraszamy do Zalesia. Będzie gastronomia, wesołe miasteczko, także atrakcje dla dzieci, dmuchańce, animacje - zachęca sołtys.

Termin imprezy nie jest przypadkowy. Specjalnie został ustalony tuż po Bożym Ciele, które dla mieszkańców Zalesia Śląskiego jest wyjątkowe, ze względu na tradycję układania dywanów kwietnych.

Organizatorami obchodów 800-lecia są sołtys i rada sołecka, gmina Leśnica oraz Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji.
Krzysztof Piechota cz. 1
Krzysztof Piechota cz. 2

Wiadomości z regionu

2023-10-03, godz. 17:50 Zderzenie szynobusu z samochodem. Śmigłowiec przetransportował kierowcę do szpitala Do zderzenia szynobusu z samochodem osobowym doszło przed 17:00 na przejeździe kolejowym między Tułowicami a Skarbiszowicami w powiecie opolskim. Ranny został… » więcej 2023-10-03, godz. 17:30 Radio Opole studentom. Będzie kawa i coś słodkiego Na początek roku akademickiego Radio Opole organizuje w środę (4.10) akcję 'Hard&sweet start'. » więcej 2023-10-03, godz. 17:00 Jeżeli nie węgiel, to co? ECO chce produkować "zielone ciepło", rusza projekt SET_HEAT Opolska spóła ECO 'wchodzi' w projekt za 1,5 miliona euro. Chce zmienić system produkcji ciepła dla naszych domów. Na dziś spółka do ogrzewania wykorzystuje… » więcej 2023-10-03, godz. 16:17 Strażacy usunęli plamę z ronda Szczakiela w Opolu. Kierowca zgubił osiem pojemników Nie ma już utrudnień w ruchu po tym, jak osiem pojemników z nieznaną substancją wypadło z naczepy ciężarówki na rondzie Jerzego Szczakiela w Opolu - … » więcej 2023-10-03, godz. 16:13 Posłowie KO wzięli na celownik Adriana Czubaka. Były wojewoda odpowiada 'Tej sprawy nie można zamieść pod dywan' grzmią posłowie Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś i Witold Zembaczyński. Chodzi o działalności byłego wojewody… » więcej 2023-10-03, godz. 16:05 Rysy zdobyte! Opolscy strażacy pokonali szczyt dla syna swojego kolegi Najwyżej położony punkt Polski zdobyty przez opolskich strażaków. Dziś (03.10) z samego rana 10-osobowa grupa druhów w pełnym, specjalnym umundurowaniu… » więcej 2023-10-03, godz. 16:03 Nowe agregaty prądotwórcze trafiły na wyposażenie ośmiu opolskich komend PSP Opolscy strażacy otrzymali 14 nowych agregatów prądotwórczych. Komendanci powiatowi odebrali sprzęt podczas uroczystej zbiórki w Komendzie Wojewódzkiej… » więcej 2023-10-03, godz. 16:00 W nocy porywisty wiatr. Wydano ostrzeżenie dla mieszkańców Opolszczyzny Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem wydano dla województwa opolskiego. » więcej 2023-10-03, godz. 15:58 Henryk Lakwa walczy o elekcje do Senatu. Na pierwszym miejscu stawia dobro samorządu 'Kandyduję w wyborach, ponieważ mieszkańcy powiatu opolskiego zawsze byli u mnie na pierwszym miejscu' - powiedział starosta opolski Henryk Lakwa, kandydat… » więcej 2023-10-03, godz. 15:54 Wyrównywanie szans, ciepły posiłek dla dzieci i zmniejszenie ilości zajęć. Lewica postuluje o zmiany w polskich … - Polska szkoła to nie jest miejsce na eksperymenty resortu edukacji, ani na pomysły ideologiczne. Szkoła powinna wyrównać szanse dzieci podczas startu w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »