Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-23, 07:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Naukowcy zbadają i udokumentują tradycję układania kwietnych dywanów w powiecie strzeleckim. "Wiemy, że źródeł pisanych nie ma"

Mieszkańcy Klucza układający dywany kwiatowe [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Mieszkańcy Klucza układający dywany kwiatowe [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Dywany kwietne w Kluczu - zdjęcie ilustracyjne [fot. Witold Wośtak]
Dywany kwietne w Kluczu - zdjęcie ilustracyjne [fot. Witold Wośtak]
Etnografowie zbadają zwyczaj tworzenia kwietnych dywanów przed procesją Bożego Ciała w czterech miejscowościach powiatu strzeleckiego. Naukowcy chcą dotrzeć do korzeni tej tradycji. Po tym, jak zwyczaj trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gmina Ujazd pozyskała grant z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt badawczy.
- Udało nam się pozyskać grant w kwocie 165 tysięcy złotych. Po raz pierwszy w historii będą prowadzone tak szeroko zakrojone prace badawczo-merytoryczne tradycji układana dywanów kwietnych. To dotyczy 4 miejscowości: Zalesia Śląskiego w gminie Leśnica oraz miejscowości: Klucz, Olszowa i Zimna Wódka w gminie Ujazd - mówi Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu.

- Wiemy, że źródeł pisanych nie ma, ale chcemy utrwalić te przekazy ustne. Badacze będą robić notatki i zdjęcia - mówi prof. Katarzyna Smyk, przewodnicząca rady ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy MKiDN w Polsce. - Będą to wywiady kwestionariuszowe. Zachęcam, żeby badacz rozmawiał z grupą, żeby w krótkim czasie zebrać jak najwięcej informacji, mieć szybki feedback od sąsiadki czy osoby z drugiej części wsi, która może pamiętać coś innego. Wywiady będą prowadzone z najstarszymi mieszkańcami danej miejscowości, ale też z osobami młodszymi. Chodzi o to, żeby uchwycić takie podwójne spojrzenie.

- Znam z opowieści od mojej babci, że ta tradycja ma ponad sto lat, może 120, może 150. Kiedyś nie było to tak dokumentowane, jak jest w tej chwili - dodaje Teresa Sobota z Olszowej, która tworzy dywany kwietne.

- To dla nas ogromna szansa - dodaje Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy. - Dzięki wpisowi na listę UNESCO i uzyskanemu dofinansowaniu możemy w sposób rzetelny, właściwy i profesjonalny udokumentować to, co jest realizowane, ale też utrzymać tę społeczność przy realizacji tej pięknej tradycji.

Dodajmy, że w ramach tego projektu planowane są liczne warsztaty integrujące mieszkańców tych 4 gmin. Oprócz tego ruszył także konkurs cukierniczy na ciasto promujące dywany kwietne.
Hubert Ibrom
prof. Katarzyna Smyk, Teresa Sobota
Łukasz Jastrzembski
Posłuchaj relacji w magazynie "Reporterskie tu i teraz" [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2022-07-05, godz. 08:00 Już jesienią z Centrum Badań i Innowacji USK skorzystają pierwsi pacjenci. "To oznacza dostęp do nowych badań" Centrum Badań i Innowacji, które powstaje przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym jest już prawie gotowe. Szpital zakończył proces inwestycyjny, teraz czas… » więcej 2022-07-04, godz. 19:30 W nocy możliwe burze w regionie. Jest ostrzeżenie 2. stopnia dla części województwa Dla powiatów głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, nyskiego, prudnickiego i strzeleckiego IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed… » więcej 2022-07-04, godz. 17:15 Gdzie historia splata się z nowoczesnością. Akcja Radia Opole dotarła do Nysy [ZDJĘCIA, FILM] W pierwszy lipcowy poniedziałek wakacyjna, urodzinowa akcja Radia Opole i NTO '70 gmin na 70-lecie' zakotwiczyła na nyskim kąpielisku Frajda. Ten liczący blisko… » więcej 2022-07-04, godz. 17:00 Będą spotkania, by poznać poszczególne problemy. Poseł Katarzyna Czochara o swojej roli pełnomocnika partii Szereg spotkań z lokalnymi działaczami Prawa i Sprawiedliwości planuje poseł Katarzyna Czochara, jako pełnomocnik jednego z trzech okręgów partii. Chodzi… » więcej 2022-07-04, godz. 17:00 Finał remontu na A4, ale.... Znamy terminy! W piątek (8.07) znikną utrudnienia na autostradzie A4, ale węzeł Strzelce Opolskie nadal będzie wyłączony z ruchu. Według informacji GDDKiA w Opolu zakończy… » więcej 2022-07-04, godz. 16:30 Seniorka z Opola zaufała telefonicznej oszustce i straciła ponad 130 tysięcy złotych Ponad 130 tysięcy złotych straciła seniorka z Opola, która dała się podejść oszustom działającym metodą 'na członka rodziny'. 80-latka odebrała telefon… » więcej 2022-07-04, godz. 16:01 Na Popiełuszki w Opolu bus wjechał w autobus W rejonie dworca PKP Opole Groszowice, przy ul. Popiełuszki doszło do zderzenia busa z autobusem. » więcej 2022-07-04, godz. 15:45 Zrewitalizowany staw "Kozieławy" niedaleko Starej Kuźni pełni teraz funkcję małej retencji Zbiornik retencyjny 'Kozieławy' niedaleko Starej Kuźni na terenie byłego pogorzeliska zrewitalizowany. Inwestycja zrealizowana przez Lasy Państwowe ma zabezpieczyć… » więcej 2022-07-04, godz. 14:59 Zakropkowana akcja w zoo. Wolontariusze i pracownicy chcą chronić ptaki Nie będzie już szklanych pułapek dla ptaków w opolskim ogrodzie zoologicznym. Wszystkie szyby, przez które odwiedzający zoo oglądają zwierzęta, są oklejane… » więcej 2022-07-04, godz. 14:00 "Kolejne wybory, które są przed nami będą wyborami przełomowymi". Violetta Porowska o nowej regionalnej strukturze… - To był jeden z najtrudniejszych okresów dla naszej partii - przyznała w Porannej Rozmowie Radia Opole opolska posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »