Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-23, 07:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Naukowcy zbadają i udokumentują tradycję układania kwietnych dywanów w powiecie strzeleckim. "Wiemy, że źródeł pisanych nie ma"

Mieszkańcy Klucza układający dywany kwiatowe [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Mieszkańcy Klucza układający dywany kwiatowe [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Dywany kwietne w Kluczu - zdjęcie ilustracyjne [fot. Witold Wośtak]
Dywany kwietne w Kluczu - zdjęcie ilustracyjne [fot. Witold Wośtak]
Etnografowie zbadają zwyczaj tworzenia kwietnych dywanów przed procesją Bożego Ciała w czterech miejscowościach powiatu strzeleckiego. Naukowcy chcą dotrzeć do korzeni tej tradycji. Po tym, jak zwyczaj trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gmina Ujazd pozyskała grant z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt badawczy.
- Udało nam się pozyskać grant w kwocie 165 tysięcy złotych. Po raz pierwszy w historii będą prowadzone tak szeroko zakrojone prace badawczo-merytoryczne tradycji układana dywanów kwietnych. To dotyczy 4 miejscowości: Zalesia Śląskiego w gminie Leśnica oraz miejscowości: Klucz, Olszowa i Zimna Wódka w gminie Ujazd - mówi Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu.

- Wiemy, że źródeł pisanych nie ma, ale chcemy utrwalić te przekazy ustne. Badacze będą robić notatki i zdjęcia - mówi prof. Katarzyna Smyk, przewodnicząca rady ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy MKiDN w Polsce. - Będą to wywiady kwestionariuszowe. Zachęcam, żeby badacz rozmawiał z grupą, żeby w krótkim czasie zebrać jak najwięcej informacji, mieć szybki feedback od sąsiadki czy osoby z drugiej części wsi, która może pamiętać coś innego. Wywiady będą prowadzone z najstarszymi mieszkańcami danej miejscowości, ale też z osobami młodszymi. Chodzi o to, żeby uchwycić takie podwójne spojrzenie.

- Znam z opowieści od mojej babci, że ta tradycja ma ponad sto lat, może 120, może 150. Kiedyś nie było to tak dokumentowane, jak jest w tej chwili - dodaje Teresa Sobota z Olszowej, która tworzy dywany kwietne.

- To dla nas ogromna szansa - dodaje Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy. - Dzięki wpisowi na listę UNESCO i uzyskanemu dofinansowaniu możemy w sposób rzetelny, właściwy i profesjonalny udokumentować to, co jest realizowane, ale też utrzymać tę społeczność przy realizacji tej pięknej tradycji.

Dodajmy, że w ramach tego projektu planowane są liczne warsztaty integrujące mieszkańców tych 4 gmin. Oprócz tego ruszył także konkurs cukierniczy na ciasto promujące dywany kwietne.
Hubert Ibrom
prof. Katarzyna Smyk, Teresa Sobota
Łukasz Jastrzembski
Posłuchaj relacji w magazynie "Reporterskie tu i teraz" [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »