Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-07, 21:00 Autor: Joanna Gerlich

Trwają przygotowania do Bożego Ciała. O świcie mieszkańcy ułożą tradycyjne kwietne dywany

Kwiaty przechowywane są w zimnych i ciemnych piwnicach pod stodołami [fot. A. Pospiszyl]
Kwiaty przechowywane są w zimnych i ciemnych piwnicach pod stodołami [fot. A. Pospiszyl]
Dywany kwietne w Kluczu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Dywany kwietne w Kluczu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Mieszkańcy Zalesia Śląskiego, Olszowej, Zimnej Wódki i Klucza szykują się do Bożego Ciała. To właśnie te cztery wioski w powiecie strzeleckim słyną z układania kwietnych dywanów. Tradycja jest wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego i listę UNESCO.
Kwiaty na dywany zbierane są już dwa dni wcześniej, a najwięcej zbiera się w środę wieczorem.

- Później rano patrzymy, co mamy i z tego układamy kompozycję. Co roku jest coś innego - mówi pani Kamila z Olszowej. - To też zależy od okresu, bo czasami bywało tak, że Boże Ciało wypadało w maju, to tych kwiatków było z reguły więcej. A teraz, że większość kwiatków też przekwita, to jest spory problem, ale dzięki uprzejmości ludzi, którzy nie układają takich dywanów kwietnych, to możemy sobie pozwolić na takie kompozycje kwietne. Oni nam zawsze udostępniają swoje ogródki, twierdzą, że te kwiatki i tak im opadną i tak zwiędną, więc lepiej, żebyśmy je wykorzystali na chwałę Bożą - dodaje.

W tym roku, podobnie jak w zeszłym, mieszkańcom towarzyszą badacze.

- Jest czterech etnologów, czterech fotografów i jeden filmowiec – mówi prof. Katarzyna Smyk z Instytutu Nauk o Kulturze UMSC w Lublinie, przewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. - Chociaż dywany układa się w czwartek i wtedy mają swoje apogeum semantyczne, semiotyczne, kulturowe, to badacze są już w środę, żeby towarzyszyć rodzinom, żeby przeprowadzić wywiady o tradycji i zobaczyć też, jak są przygotowywane kwiaty, obejścia, cała zieleń, czy właśnie podsypka pod dywany - dodaje.

Po zakończeniu uroczystości Bożego Ciała badacze ponownie odwiedzą rodziny, w których przeprowadzali wywiady, żeby zapytać o to, czy wszystko poszło zgodnie z planem i jakie mają plany na przyszłość.
pani Kamila
Katarzyna Smyk

Wiadomości z regionu

2023-09-28, godz. 10:05 Pirat z lamborghini ma 28 lat. "Sprawa jest w toku" Policjanci z Lewina Brzeskiego ustalili personalia kierowcy lamborghini, który pod koniec czerwca wykonał piracki rajd po opolskiej autostradzie. Przekraczał… » więcej 2023-09-28, godz. 10:00 Opolski lekarz na czele Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Prof. Marek Gierlotka, kierownik oddziału kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu stanie na czele Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. » więcej 2023-09-28, godz. 10:00 Mała, a może uratować życie. W zdzieszowickiej koksowni pracownicy noszą specjalne opaski 130 pracowników zdzieszowickiej koksowni ArcelorMittal Poland na co dzień korzysta z opasek bezpieczeństwa. Te niewielkie urządzenia w razie potrzeby mogą… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Radio Opole na Forum Rozwoju Regionalnego. Poszukajmy kierunków rozwoju Opolszczyzny W którą stronę powinna zmierzać Opolszczyzna w rozwoju gospodarczym, społecznym czy relacjach rząd-samorząd? Odpowiedzi na te pytania szukać będą uczestnicy… » więcej 2023-09-28, godz. 08:32 Wypadek w Strzelcach Opolskich. Samochód osobowy potrącił motocyklistę Utrudnienia w Strzelcach Opolskich na drodze krajowej 94 w rejonie urzędu skarbowego. Około 7.30 doszło do potrącenia motocyklisty. Zablokowany był jeden… » więcej 2023-09-28, godz. 08:00 Będą nowe chodniki i interaktywne przejścia w centrum Dobrodzienia Nowe chodniki oraz przejścia dla pieszych mają poprawić bezpieczeństwo w centrum Dobrodzienia. » więcej 2023-09-28, godz. 07:15 Uczniowie i mieszkańcy Praszki mają nowoczesne boisko przy szkole. Wcześniej był pękający asfalt Nowoczesne boisko wielofunkcyjne ma do dyspozycji po wielu latach Publiczna Szkoła Podstawowa numer 2 w Praszce. » więcej 2023-09-28, godz. 07:00 Wybory 2023. Radio Opole zaprasza na przedwyborcze debaty z udziałem publiczności Radio Opole zaprasza na przedwyborcze debaty z udziałem kandydatów startujących w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Przez dwa tygodnie proponujemy słuchaczom… » więcej 2023-09-28, godz. 06:45 "Te rzeczy dzieją się z pasji". Ludzie kultury docenieni [ZDJĘCIA] Gala Ludzi Kultury w Teatrze imienia Jana Kochanowskiego w Opolu zebrała artystów i działaczy kultury z całego województwa. Marszałek województwa opolskiego… » więcej 2023-09-27, godz. 21:06 Tutaj każdy był zwycięzcą. Ponad setka dzieci uczestniczyła w turnieju integracyjnym Jedną z fundamentalnych zasad olimpizmu jest ta mówiąca, że każdy musi mieć możliwość uprawiania sportu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Tę zasadę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »