Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-16, 09:52 Autor: Roman Juranek

Boże Ciało. Tradycja sypania kobierców kwietnych na Opolszczyźnie jest szczególna

Dywany kwietne w Kluczu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Dywany kwietne w Kluczu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Dywany kwietne w Kluczu - zdjęcie ilustracyjne [fot. Witold Wośtak]
Dywany kwietne w Kluczu - zdjęcie ilustracyjne [fot. Witold Wośtak]
Bogdan Jasiński [fot. Łukasz Fura]
Bogdan Jasiński [fot. Łukasz Fura]
Dziś (16.06) przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana powszechnie w Polsce jako Boże Ciało. Po liturgii eucharystycznej następuje procesja do czterech ołtarzy. Z procesją związana jest tradycja sypania kwiatów przed Najświętszym Sakramentem. Trudno wskazać dokładną datę jej powstania.
W niektórych miejscowościach w Polsce przybrało to formę układania dywanów z kwiatów. Bogdan Jasiński, etnograf z Muzeum Wsi Opolskiej powiedział w Radiu Opole, że na Opolszczyźnie jest to jednak zwyczaj szczególny.

- Tu zasadnicza kwestia i różnica polega na tym, że tylko w Spycimierzu koło Łodzi i u nas - na terenie dwóch gmin usypuje się tzw. dywany kwietne tylko i wyłącznie z naturalnej roślinności. To jest zasadnicza różnica. Bo piękne dywany kwietne robi się też w okolicach Raciborza, ale oni tam do tego celu między innymi używają barwionych trocin.

- Uchwycenie początków tradycji usypywania kobierców jest bardzo trudne - dodaje Bogdan Jasiński. W opracowaniach można spotkać tezy, że sięga ona XV wieku. - Nie ma na to żadnych, dokładnie poświadczonych źródeł. Na pewno nie ma żadnej ikonografii. I dlatego z taką pewną dozą nieśmiałości można powiedzieć, że zwyczaj ten był praktykowany już w okresie międzywojennym tutaj na tych terenach, ponieważ o ile nie mamy samych zdjęć, to mamy przekazy ustne mieszkańców tych wsi, które dowodziłyby, że już pod koniec lat 30. na pewno takie dywany były wykonywane.

Jak tłumaczy Jasiński, na tych terenach wszystkie inne zwyczaje były odnotowane i opisane przez folklorystów i etnografów niemieckich, jednak tego ciekawego zwyczaju dywanów kwietnych nie opisano. Dlatego do szacunków czasowych datowania tej tradycji przed 20. międzywojennym należy podchodzić bardzo ostrożnie.
Bogdan Jasiński
Bogdan Jasiński

Wiadomości z regionu

2023-09-27, godz. 16:30 Namysłów: policjanci zlikwidowali plantację konopi indyjskich Nielegalną plantację konopi indyjskich zlikwidowali policjanci z Namysłowa. Zatrzymano 37-letniego mężczyznę, grozi mu do 3 lat więzienia. » więcej 2023-09-27, godz. 16:20 Wybory 2023. Zabytki sakralne i świeckie na Opolszczyźnie z dofinansowaniem do remontów Ponad 53 mln zł przyznano samorządom z Opolszczyzny w drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie to pozwoli zrealizować kilkadziesiąt… » więcej 2023-09-27, godz. 15:48 Wybory 2023. Remont zabytkowego ogrodzenia w Byczynie. Inwestycję wsparła poseł Violetta Porowska Będzie remont ogrodzenia zabytkowego cmentarza komunalnego w Byczynie. Gmina zdobyła na ten cel niemal pół miliona złotych dotacji z Rządowego Programu Odbudowy… » więcej 2023-09-27, godz. 14:52 "To się nie może wydarzyć". Racibórz nie chce wracać do województwa opolskiego Przedstawiciele władz samorządowych Raciborza, zarówno na poziomie gminy, jak i powiatu, są przeciwni powrotowi do województwa opolskiego. Ich zdaniem, to… » więcej 2023-09-27, godz. 13:45 "Szóstka" w Lotto w Krapkowicach, szczęśliwa zdrapka w Strzelcach Opolskich 'Szóstka' w Lotto padła w kolekturze w Krapkowicach, natomiast mieszkaniec Strzelec Opolskich w zdrapce wygrał milion złotych. » więcej 2023-09-27, godz. 13:30 Równość, różnorodność i rozwój. Spotkanie przedsiębiorców i młodzieży w Sławięcicach O równości, różnorodności i rozwoju w biznesie, a także codziennym życiu. W Sławięcicach trwa konferencja, w której udział biorą przedsiębiorcy, samorządowcy… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Radio Opole na Forum Rozwoju Regionalnego. Poszukajmy kierunków rozwoju Opolszczyzny W którą stronę powinna zmierzać Opolszczyzna w rozwoju gospodarczym, społecznym czy relacjach rząd-samorząd? Odpowiedzi na te pytania szukać będą uczestnicy… » więcej 2023-09-27, godz. 12:45 Kolejne elektryczne autobusy dla MZK. Ratusz podpisał umowę z producentem Do Opola przyjadą kolejne elektryczne autobusy. Opolski ratusz podpisał dzisiaj (27.09) umowę na zakup pojazdów, które zasilą flotę Miejskiego Zakładu… » więcej 2023-09-27, godz. 12:30 Przewoził migrantów z Syrii. Wpadł na A4, bo nie włączył świateł w busie Kierowcę przewożącego 27 nielegalnych migrantów z Syrii zatrzymali policjanci krapkowickiej drogówki na opolskim odcinku autostrady A4. W poniedziałek (25.09)… » więcej 2023-09-27, godz. 12:00 Kolejne dotacje na renowację kościoła św. Anny w Oleśnie Żmudne prace konserwatorskie i restauratorskie przywróciły blask dwóm skrzydłom tryptyku kościoła świętej Anny w Oleśnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »