Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-16, 09:52 Autor: Roman Juranek

Boże Ciało. Tradycja sypania kobierców kwietnych na Opolszczyźnie jest szczególna

Dywany kwietne w Kluczu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Dywany kwietne w Kluczu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Dywany kwietne w Kluczu - zdjęcie ilustracyjne [fot. Witold Wośtak]
Dywany kwietne w Kluczu - zdjęcie ilustracyjne [fot. Witold Wośtak]
Bogdan Jasiński [fot. Łukasz Fura]
Bogdan Jasiński [fot. Łukasz Fura]
Dziś (16.06) przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana powszechnie w Polsce jako Boże Ciało. Po liturgii eucharystycznej następuje procesja do czterech ołtarzy. Z procesją związana jest tradycja sypania kwiatów przed Najświętszym Sakramentem. Trudno wskazać dokładną datę jej powstania.
W niektórych miejscowościach w Polsce przybrało to formę układania dywanów z kwiatów. Bogdan Jasiński, etnograf z Muzeum Wsi Opolskiej powiedział w Radiu Opole, że na Opolszczyźnie jest to jednak zwyczaj szczególny.

- Tu zasadnicza kwestia i różnica polega na tym, że tylko w Spycimierzu koło Łodzi i u nas - na terenie dwóch gmin usypuje się tzw. dywany kwietne tylko i wyłącznie z naturalnej roślinności. To jest zasadnicza różnica. Bo piękne dywany kwietne robi się też w okolicach Raciborza, ale oni tam do tego celu między innymi używają barwionych trocin.

- Uchwycenie początków tradycji usypywania kobierców jest bardzo trudne - dodaje Bogdan Jasiński. W opracowaniach można spotkać tezy, że sięga ona XV wieku. - Nie ma na to żadnych, dokładnie poświadczonych źródeł. Na pewno nie ma żadnej ikonografii. I dlatego z taką pewną dozą nieśmiałości można powiedzieć, że zwyczaj ten był praktykowany już w okresie międzywojennym tutaj na tych terenach, ponieważ o ile nie mamy samych zdjęć, to mamy przekazy ustne mieszkańców tych wsi, które dowodziłyby, że już pod koniec lat 30. na pewno takie dywany były wykonywane.

Jak tłumaczy Jasiński, na tych terenach wszystkie inne zwyczaje były odnotowane i opisane przez folklorystów i etnografów niemieckich, jednak tego ciekawego zwyczaju dywanów kwietnych nie opisano. Dlatego do szacunków czasowych datowania tej tradycji przed 20. międzywojennym należy podchodzić bardzo ostrożnie.
Bogdan Jasiński
Bogdan Jasiński

Wiadomości z regionu

2022-09-25, godz. 21:45 Ponad 50 mln zł wsparcia z MEiN dla Politechniki Opolskiej 51 milionów 150 tysięcy złotych dla Politechniki Opolskiej. Symboliczny czek trafił dziś (25.09) na ręce rektora uczelni, a przekazał go minister edukacji… » więcej 2022-09-25, godz. 21:25 Jarosław Kaczyński w Opolu: stawką wyborów będzie prawda i godność - Żyjemy dziś w podwójnej rzeczywistości - mówił dziś (25.09) w Opolu Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości na spotkaniu, które zorganizowano… » więcej 2022-09-25, godz. 20:15 Kolejna zmiana w organizacji ruchu w związku z budową obwodnicy Olesna Już w najbliższy wtorek (27.09) zmieni się organizacja ruchu w ciągu drogi S11 w związku z budową obwodnicy Olesna. Kierowcy jadący od Łomnicy w stronę… » więcej 2022-09-25, godz. 20:05 Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z mieszkańcami Opola. Wśród tematów reparacje, wojna na Ukrainie i wybory… Reparacje od Niemiec, wojna na Ukrainie oraz zbliżające się wybory zdominowały spotkanie Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, z mieszkańcami… » więcej 2022-09-25, godz. 19:35 Wspominali o. Maksymiliana Kolbe. Oficjalne uroczystości w Jasienicy Dolnej W tym roku minęło 81 lat od męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbe. Dziś (25.09) w Jasienicy Dolnej odbyły się uroczystości upamiętniające tę… » więcej 2022-09-25, godz. 18:20 Odblokowano autostradę A4 po zderzeniu trzech samochodów między węzłami Kędzierzyn-Koźle a Strzelce Opolskie Zderzyły się tam 3 auta, którymi podróżowało w sumie 13 osób. Nikt nie został poszkodowany. » więcej 2022-09-25, godz. 18:00 Akademia Młodych Serc przy Politechnice Opolskiej czeka na kolejnych studentów Politechnika Opolska ruszyła z rekrutacją do Akademii Młodych Serc. To cykl zajęć o zdrowym i satysfakcjonującym sposobie życia skierowany nie tylko dla… » więcej 2022-09-25, godz. 17:56 ''Chcemy pamiętać o naszych rodakach, którzy nie wyrzekli się polskości''. W Głubczycach uczczono 100. rocznicę… Uroczysta msza święta w kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi w Głubczycach rozpoczęła obchody 100. rocznicy powstania ''Rodła'' - Związku… » więcej 2022-09-25, godz. 16:48 Jarosław Kaczyński odwiedził Nysę. Tłumy mieszkańców na spotkaniu z prezesem Prawa i Sprawiedliwości [ZDJĘCIA… Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński spotkał się dziś (25.09) z mieszkańcami Nysy. Wśród najważniejszych tematów, które poruszył lider… » więcej 2022-09-25, godz. 15:45 Wycieczkę po regionie zaplanujesz z nową stroną OROT-u Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna uruchomiła portal visitopolskie.pl w całkowicie nowej odsłonie. To strona, która ma skupiać najważniejsze atrakcje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »