Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-12-16, 16:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Mamy to! Tradycja układania dywanów kwietnych wpisana na światową listę UNESCO [ZDJĘCIA]

Tradycja układania dywanów kwietnych została wpisana na światową listę UNESCO [fot. twitter.com/UNESCO]
Tradycja układania dywanów kwietnych została wpisana na światową listę UNESCO [fot. twitter.com/UNESCO]
Tradycja układania dywanów kwietnych w czasie obchodów święta Bożego Ciała została wpisana na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Decyzja zapadła dzisiaj (16.12) w czasie kongresu w Paryżu. Wpis dotyczy zwyczaju kultywowanego od ponad wieku w Zalesiu Śląskim (gmina Leśnica) i trzech wioskach parafii Klucz w gminie Ujazd – Kluczu, Olszowej i Zimnej Wódce.
- Emocje i radość, a przede wszystkim duma – mówi Łukasz Jastrzembski, burmistrz gminy Leśnica. - Ogromny sukces dwóch gmin, gminy Ujazd i gminy Leśnica. Rzeczywiście ewenement w skali kraju, jesteśmy drudzy po szopkach krakowskich. Cieszymy się bardzo, oby ten wpis na listę UNESCO wygenerował jeszcze większe zainteresowanie naszym dziedzictwem.

W Ujeździe samorządowcy zorganizowali wspólne oglądanie transmisji z paryskiego kongresu, gdzie odbywało się głosowanie w tej sprawie. Obecni byli m.in. mieszkańcy Klucza, którzy tak na naszej antenie opowiadali o układaniu kwietnych dywanów.

- Wszyscy w tym uczestniczymy, cała wioska, tak jak nasi rodzice i dziadkowie – mówią mieszkańcy Klucza. - Jakie kwiaty kwitną, takie się bierze. Są różne kolory. Róże jeszcze całkiem nie rozkwitły, ale już się dało coś pozrywać. Maki są w pełni rozkwitu, a o piwonię się martwiliśmy, czy nie skończy kwitnąć. Cała rodzina pracuje, przychodzi i układa. Co roku jest coś innego, zależy od kwiatów. Robimy to dla Pana Boga, nie dla ludzi.

Obecnie w Opolu można oglądać plenerową wystawę fotografii poświęconą temu zwyczajowi. W Olszowej w gminie Ujazd planowane jest powstanie ogólnopolskiego centrum tradycji kwietnych dywanów. Obecność na liście UNESCO może pomóc w zdobyciu wsparcia finansowego na działania z zakresu ochrony dziedzictwa.
Łukasz Jastrzembski
Mieszkańcy Klucza

Kultura i rozrywka

2022-01-25, godz. 08:00 50-letnie magnetofony i radia można zobaczyć w gorzowskiej galerii "Kredens" Stare magnetofony szpulowe, gramofony oraz radia lampowe i tranzystorowe są prezentowane obecnie przez galerię 'Kredens' w Gorzowie Śląskim. » więcej 2022-01-24, godz. 18:00 Prudnik: opóźnienia w remoncie powstającej galerii sztuki Przeciąga się remont związany z utworzeniem Prudnickiej Galerii Sztuki. Prezentowane tam będą przed wszystkim obrazy znanej artystki Hanny Bakuły. W przetargu… » więcej 2022-01-24, godz. 13:55 WOŚP w Głubczycach po raz pierwszy zagra z własnym sztabem Głubczyce w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz pierwszy będą miały swój własny sztab. Jego szefem został Piotr Soczyński, starosta… » więcej 2022-01-23, godz. 09:15 "Rzeźby tańczące" można oglądać w praszkowskim muzeum. To 30 figur związanych z breakdance Wystawę o tytule 'Rzeźby' Wojciech Pondela prezentuje aktualnie Muzeum w Praszce. To 30 eksponatów różnej wielkości, które artysta wykonał z różnego… » więcej 2022-01-22, godz. 17:30 "Obiekty" Wojciecha Brzeszczaka w Galerii Aneks w Opolu [ZDJĘCIA] Zdjęcia, które powstały przy okazji dokumentacji byłych Zakładów Bawełnianych 'Frotex' w Prudniku po przekształceniu technicznym stały się artystyczną… » więcej 2022-01-22, godz. 11:19 Dzień Babci i Dziadka w Filharmonii Opolskiej Specjalny koncert rodzinny przygotowała Filharmonia Opolska. 'Radosne świętowanie - koncert dla Babci i Dziadka' zabrzmi dziś (22.01) w sali koncertowej f… » więcej 2022-01-21, godz. 17:53 Muzyka i tekst w Filharmonii Opolskiej Piątkowy koncert kameralny w Filharmonii Opolskiej łączy literaturę z muzyką. Lutosławski Quartet wykona Sonatę Kreutzerowską. Usłyszymy dwa utwory muzyczne… » więcej 2022-01-21, godz. 07:39 Niemieckie kino na opolskich ekranach. "To są filmy szczególnie wybrane" Pokazem w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć najnowsze produkcje naszych… » więcej 2022-01-20, godz. 19:15 Potrafią podkreślić urodę kobiet i tworzyć spektakularne makijaże. Studentki nyskiej kosmetologii pokazały co p… Studentki Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie udowodniły podczas egzaminu zaliczeniowego na kierunku… » więcej 2022-01-20, godz. 14:28 Poszukiwani miłośnicy sztuki, malarstwa, rzeźby i teatru. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza do grupy twórczej… Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego poszukuje chętnych osób do stworzenia grupy twórczej ''Pralnia''. Zgłosić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »