Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-03, 15:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Ta tradycja ma ponad 100 lat. Mieszkańcy Klucza, Olszowej i Zimnej Wódki znów ozdobili swoje wsie dywanami z kwiatów [ZDJĘCIA, FILM]

Obchody Bożego Ciała w Olszowej [fot. Łukasz Fura]
Obchody Bożego Ciała w Olszowej [fot. Łukasz Fura]
Tradycji stało się zadość. Dywany z kwiatów ponownie ozdobiły procesję Bożego Ciała we wsiach powiatu strzeleckiego. Mieszkańcy Klucza od rana układali kolorowe płatki w drodze do 4 ołtarzy. W tym roku, ze względu na pogodę wiele kwiatów jeszcze nie zakwitło, ale to nie przeszkodziło miejscowym w ułożeniu naturalnych dywanów. Dominował bez biały i fioletowy, róże, kaliny oraz żarnowiec.
- Od niedzieli zbieraliśmy kwiaty, trzeba było je później dać do jakiegoś ciemnego pomieszczenia, a dzisiaj je ułożyć - mówi Rajmund Muskała, sołtys wsi Klucz.

- Od 6 rano każdy wychodzi na posesję i robi swój odcinek. Każdy mieszkaniec, który ma siły i chęci, to pomaga, doradza. Do 9 jesteśmy gotowi. Przeszedłem wioskę od początku do końca i już jest wszystko gotowe. Daje nam to satysfakcję, że możemy zrobić coś nie tyle dla siebie, ile dla Pana Jezusa. W tym dniu to on wychodzi do ludzi, nie my do kościoła, tylko on do nas.

W Kluczu dywan ma około 800 metrów długości i pół metra szerokości.

- Najpierw układamy paproć, która jest dzień wcześniej zerwana i potargana na kawałki, a potem układamy kwiatki. W tym roku są głównie białe, ale dajemy, co mamy.

- Tam jest hostia z kielichem oraz krzyż. Każdy układa to, co się mu poukłada w głowie i jak mu się podoba. Robimy to już od kilku lat. - Szykujemy się na przyjście Pana Jezusa, przejdzie przez całą wioskę, przyjdzie dzisiaj do nas. Stąd przygotowujemy mu dywan z kwiatów, aby mógł godnie przejść przez całą miejscowość.

Podobne dywany powstały w Olszowej. Choć tutaj sposób ich układania jest inny. Najpierw na jezdni wysypywany jest piasek, a następnie pojawia się zielony podkład i kwiaty.

- Tak robimy, żeby utrzymać wilgoć, bo mamy procesję w samo południe, więc trzeba o te kwiaty walczyć, bo zwiędną. Później, to już jak kto woli. Jedni układają trawę, drudzy kwiaty. Ja mam mokry bez biały. - Każdy przy swojej posesji układa, a pomagają sobie wszyscy. - Od dziecka tak się nauczyliśmy i układamy.

Po przejściu procesji kwiaty będą wykorzystane jako kompost w ogródkach i nawóz na pola. Dodajmy, że dywany kwietne w tamtym roku wpisane zostały na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Teraz czeka na rozpatrzenie wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Rajmund Muskała
Mieszkańcy Klucz
Mieszkańcy Olszowej
Przygotowania do uroczystości Bożego Ciała w Kluczy

Wiadomości z regionu

2021-09-20, godz. 18:00 Narkotyki u seniora tuż przed emeryturą. Mężczyźnie grozi 15 lat więzienia Cztery kilogramy suszu oraz ponad 20 krzewów konopi indyjskiej przejęli policjanci z Głubczyc. » więcej 2021-09-20, godz. 16:43 12 lat więzienia grozi Rafałowi M., który pod wpływem narkotyków miał zaatakować kierowcę nożem i ukraść sa… Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces 31-letniego Rafała M., który odpowiada za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Oskarżony tłumaczył… » więcej 2021-09-20, godz. 15:50 Na opolskich drogach będzie bezpieczniej. Samorządy podpisały umowy na budowę przejść dla pieszych w ramach RFRD 9 gmin oraz 8 powiatów otrzyma łącznie ponad 5 milionów złotych na budowę oraz przebudowę przejść dla pieszych. W Starostwie Powiatowym w Namysłowie… » więcej 2021-09-20, godz. 15:00 Po 2 latach batalii rozpoczął się remont pomnika Powstańców Śląskich w Zawadzkiem Miał być gotowy na obchody stulecia powstań śląskich, ale dopiero teraz ruszyły prace. Pomnik powstańców, znajdujący się na cmentarzu w Zawadzkiem, przechodzi… » więcej 2021-09-20, godz. 14:15 Zamiast pod 998 teraz będziemy dzwonić pod ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 Opolszczyzna rozpoczyna jutro (21.09) proces przełączania tradycyjnego numeru 998, należącego do straży pożarnej, na numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego… » więcej 2021-09-20, godz. 13:30 Obywatelskie zatrzymanie kierowcy, który prowadził mając ponad 3 promile Policjanci po służbie zatrzymali pijanego kierowcę. 40-latek próbował prowadzić samochód mają ponad 3 promile alkoholu we krwi. W obywatelskim zatrzymaniu… » więcej 2021-09-20, godz. 12:52 Opolska korona zajęła trzecie miejsce na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie Sukces delegacji województwa opolskiego na tegorocznych Dożynkach Prezydenckich w Warszawie. Trzecie miejsce w 'Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy… » więcej 2021-09-20, godz. 12:50 Paweł Kukiz w Radiu Opole o zaostrzeniu kar za przestępstwa korupcyjne Sejm przyjął w piątek (17.09) nowelizację Kodeksu karnego w sprawie zaostrzenia konsekwencji karnych popełnienia przestępstw korupcyjnych oraz zwiększającą… » więcej 2021-09-20, godz. 12:45 Trzeźwy poranek na opolskiej autostradzie A4. Policjanci sprawdzali trzeźwość kierowców Opolscy policjanci z wydziału ruchu drogowego badali trzeźwość kierowców wjeżdżających i zjeżdżających rano z autostrady. W akcji 'Trzeźwy poranek… » więcej 2021-09-20, godz. 12:00 Troje kierowców straciło prawo jazdy za zbyt szybką jazdę w gminie Brzeg Pierwszy z nich na wylotówce Brzegu w czwartek (16.09) na 40-tce miał na liczniku 92 km/h. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »