Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-27, 05:45 Autor: Katarzyna Zawadzka

45. OKT: za najlepsze przedstawienie uznano "Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu" Teatru Osterwy w Lublinie

Jury 45. OKT "Klasyka Żywa" ogłasza werdykt [fot. Katarzyna Zawadzka]
Jury 45. OKT "Klasyka Żywa" ogłasza werdykt [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu" w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru Osterwy w Lublinie zdobyło główną nagrodę im. Wojciecha Bogusławskiego 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa".
Jury przyznało także trzy równorzędne nagrody reżyserskie - dla Wojtka Klemma za "Lalkę" z Teatru Słowackiego w Krakowie, dla Marcina Libera za "Krótką Rozmowę ze Śmiercią" Teatru Fredry w Gnieźnie oraz dla wspomnianego już Jędrzeja Piaskowskiego.

- Bardzo trudno jest zrobić dobrą adaptację z bardzo długiej powieści Orzeszkowej, która jest uważana za nudę sakramencką, szkolną lekturę i mało kto w szkole przez to przebrnął - mówiła po ogłoszeniu werdyktu o spektaklu "Nad Niemnem" przewodnicząca jury Elżbieta Baniewicz. - Trudno jest zrobić z tego spektakl ciekawy, wciągający, a przede wszystkim posługujący się ironią. Aktorzy bawili się tymi postaciami i trochę je kompromitowali, ale trochę nie... - dodaje.

- To przedstawienie pokazuje coś, z czym zmagamy się przez cały czas - mówi o zwycięskim spektaklu "Nad Niemnem" zasiadająca w jury Anna Agustynowicz. - To jest ta sinusoida pomiędzy salonem a plebsem, która co cykl odwraca się, przewraca do góry nogami. Tutaj fenomenalnie reżyserowi i zespołowi aktorskiemu udało się grać ironią, wychwycić, czym jest konwencja teatralna, unikając konwencjonalnego grania i pokazać nam nas zmartwiałych w konwencjach - dodaje.

Oto pełny werdykt i wszyscy nagrodzeni w tegorocznym konkursie:

Jury w składzie: Anna Augustynowicz, Elżbieta Baniewicz, Wojciech Solarz, Wanda Świątkowska i Antoni Winch, przyznało nagrodę główną festiwalu - w wysokości 50 tys. zł - spektaklowi "Nad Niemnem". Do reżysera przedstawienia, Jędrzeja Piaskowskiego, powędrowała także nagroda za reżyserię w wysokości 5 tys. zł. Pozostałe dwie równorzędne nagrody w tej kategorii trafiły do Marcina Libera ("Krótka rozmowa ze Śmiercią") i Wojtka Klemma ("Lalka").

Za adaptację powieści Elizy Orzeszkowej i dramaturgię "Nad Niemnem" doceniony przez jurorów został Hubert Sulima (nagroda w wysokości 4 tys. zł). Nie był to koniec nagród dla twórców lubelskiego spektaklu. Na szczególne wyróżnienie i nagrodę za "umiejętność gry ironią" zasłużyła bowiem, zdaniem jurorów, praca zespołu aktorskiego, zaś Aleksander Kopaliński został nagrodzony za choreografię. Drugą równorzędną nagrodę w tej kategorii przyznano Filipowi Szatarskiemu odpowiedzialnemu za choreografię w spektaklu "Panny z Wilka" z Teatru im. Stefana Jaracza. Doceniony przez jurorów został także zespół aktorski Teatru Wybrzeże "za uruchomienie mechanizmu zabawy" w spektaklu "Zaczarowana Królewna".

Najlepszą muzykę dostrzeżono w "Krótkiej rozmowie ze Śmiercią" - jej zbiorowym autorem jest zespół Nagrobki (nagroda w wysokości 4 tys. zł).

Jury przyznało również nagrodę specjalną (w wysokości 4 tys. zł) za "cud w teatrze", a powędrowała ona do Jarosława Kiliana - reżysera "Baśni o pięknej Parysadzie i Ptaku Bulbulezarze".

Podczas 45. OKT / "Klasyki Żywej" wręczono siedem indywidualnych nagród aktorskich (w wysokości 2 tys. zł każda). Otrzymali je: Tomasz Schimscheiner za rolę Gonzala oraz Ireneusz Pastuszak za rolę majora Tomasza Kobrzyckiego w spektaklu "Trans-Atlantico", Marcin Kalisz za rolę Ignacego Rzeckiego w "Lalce", Jacek Poniedziałek za rolę Rabina w "Matce Joannie od Aniołów", Antonina Choroszy za rolę tytułową w spektaklu "Matka", Ewa Kaim za rolę Joli oraz Anna Radwan za rolę Kazi w "Pannach z Wilka".
Elżbieta Baniewicz
Anna Augustynowicz

Kultura i rozrywka

2021-10-17, godz. 14:34 Rękodzieło, miody, degustacje oraz występy zespołów. Jesienne targi w skansenie w Opolu Miód, rękodzieło, śląskie produkty kulinarne i występy zespołów folklorystycznych. To tylko część programu Jesiennych Targów Miodów i Rękodzieła… » więcej 2021-10-17, godz. 08:00 X Jubileuszowy Festiwal w Klimatach Bluesa i Rocka w Komprachcicach Już po raz dziesiąty w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach spotkali się wykonawcy bluesa i rocka. Lokalni miłośnicy bluesa i zarazem członkowie… » więcej 2021-10-16, godz. 22:15 Było ognisko i opowieści wspinaczy. Za nami 10. Opolski Festiwal Gór Zakończył się 10. Opolski Festiwal Gór. W ciągu czterech dni zorganizowano 13 prelekcji. Opole odwiedzili ludzie gór, pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej… » więcej 2021-10-16, godz. 17:51 Uczniowie szkoły muzycznej z koncertem "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II" 'W hołdzie św. Janowi Pawłowi II' to koncert zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Opolu. Przed publicznością wystąpili uczniowie… » więcej 2021-10-16, godz. 11:30 Wystawa obrazów abstrakcyjnych dwóch artystów w Galerii "Pierwsze Piętro" w Opolu [ZDJĘCIA] Piotr Malarz i Romuald Jeziorowski postanowili zaprosić na swoją wspólna wystawę/ W Galerii Pierwsze Piętro ZPAP w Opolu zobaczymy obrazy abstrakcyjne pod… » więcej 2021-10-16, godz. 10:00 11. OFF: portrety fotograficzne na wystawie w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] Opolskie Towarzystwo Fotograficzne pokazało w Filharmonii Opolskiej prace swoich członków na wystawie zatytułowanej 'Obecność'. Tym razem zobaczymy na pierwszym… » więcej 2021-10-16, godz. 08:29 11. OFF: O książce o fotografkach mówiła Monika Szewczyk-Wittek Monika Szewczyk-Wittek była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Dziennikarka przywiozła do Opola swoją… » więcej 2021-10-15, godz. 09:00 Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej przygotowuje wystawę na temat byłych mieszkańców Kresów Muzeum w Głubczycach przygotowuje wystawę pt. 'Kresowianie na Ziemi Głubczyckiej'. Na 28 planszach zaprezentowanych zostanie blisko 400 zdjęć i dokumentów… » więcej 2021-10-14, godz. 20:15 Wystartował 10. Opolski Festiwal Gór. Przed NCPP płonie ognisko! [FILM, ZDJĘCIA] Opowieść o pracy w obserwatorium meteorologicznym na Kasprowym Wierchu rozpoczęła 10. Opolski Festiwal Gór. Wydarzenie przyciągające miłośników pieszych… » więcej 2021-10-14, godz. 19:56 Sylwia Gawłowska napisała książkę o twórczości lidera Republiki Na rynku wydawniczym ukazała się książka dr Sylwii Gawłowskiej poświęcona Grzegorzowi Ciechowskiemu. Pozycja zatytułowana 'Grzegorz Ciechowski - oblicza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »