Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-25, 16:20 Autor: Katarzyna Zawadzka

45.OKT: "Matka" w reż. Radka Stępnia na scenie Modelatornia

"Matka" w reż. Radka Stępnia na scenie Modelatornia - 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne
Trwają 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa". Wśród spektakli biorących udział w konkursie jest "Matka" Witkacego w reż. Radka Stępnia z Teatru Nowego w Poznaniu. Przedstawienie zaprezentowano na scenie Modelatoria Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Napisany w 1924 roku dramat Witkacego opowiada o splątanych relacjach matki i syna. - To jest taka relacja, z której nikt nigdy nie jest w stanie wyzwolić się - mówi reżyser Radek Stępień. - Wyzwolenie się z relacji z matką trochę nie ma sensu. To wyzwolenie nigdy nie następuje. Następuje ewentualnie jakiś rodzaj znalezienia się, znalezienia kompensacji. U człowieka, który jest tak ciężko zafiksowany w swoją indywidualność i tak mocno walczy, aby zindywidualizować się i odróżnić się od matki czy ojca, którego nie znał, to im mocniej będzie się szarpał, tym dalej będzie od tego uwolnienia - dodaje.

- To jest taki splot katowo-ofiarniczy - mówi Mariusz Zaniewski, który zagrał Leona. - Te role bardzo płynnie przechodzą między matką a synem. Wydaje mi się, że matka, jako gracz z większym stażem, częściej jednak wygrywa - dodaje.

- Ja myślę, że moja mama nie jest wcale męczennicą - mówi o swojej roli Antonina Choroszy. - Tajemnica mojej matki tkwi w tym, że jest lustrzanym odbiciem własnego syna - dodaje.

Opolskie Konfrontacje Teatralne potrwają do niedzieli (26.09). W sobotę (25.09) o godz. 20:30 na foyer opolskiego teatru wystąpi Jarecki. Wstęp jest wolny. Radio Opole jest patronem medialnym.
Radek Stępień
Antonina Choroszy i Mariusz Zaniewski
"Matka" Witkacego w reż. Radka Stępnia [fot. Sławomir Mielnik, archiwum TJK]
"Matka" Witkacego w reż. Radka Stępnia [fot. Sławomir Mielnik, archiwum TJK]

Kultura i rozrywka

2021-10-26, godz. 13:00 O biskupach polskich w czasach PRL - to temat kolejnego spotkania opolskiego "Przystanku Historia". Wykład wygłosi prof… Z wizytą do Opola przyjedzie w piątek (29.10) historyk prof. Jan Żaryn, który zajmuje się szczególnie badaniem historii Kościoła katolickiego w Polsce… » więcej 2021-10-26, godz. 11:30 Filmy o czarownicach i przyjaźni polsko-węgierskiej w kinie Studio MDK w Opolu Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowała opolską premierę swoich najnowszych filmów. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zobaczymy dwa… » więcej 2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej 2021-10-23, godz. 08:00 Stereotypy i pomówienia kiedyś a teraz. Dzisiaj premiera filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia" w Nysie XVII i XVIII wiek, Księstwo Nyskie, historie dziewcząt i kobiet. To są realia filmu dokumentalnego pt. 'Od pomówienia do spalenia', który dzisiaj (23.10)… » więcej 2021-10-22, godz. 17:33 Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »