Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-21, 15:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

45. OKT: Parysada rusza w bohaterską podróż. Spektakl z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie

"Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze" Bolesława Leśmiana w reż. Jarosława Kiliana [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze" Bolesława Leśmiana w reż. Jarosława Kiliana [fot. Katarzyna Zawadzka]
Rozmowa z artystami po spektaklu w ramach 45. OKT "Klasyka Żywa" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Rozmowa z artystami po spektaklu w ramach 45. OKT "Klasyka Żywa" [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze" Bolesława Leśmiana w reż. Jarosława Kiliana to kolejny spektakl konkursowy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". Przedstawienie przyjechało do Opola z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie. Wykonywaną na żywo muzykę do spektaklu skomponował Grzegorz Turnau.
W główną rolę Parysady wcieliła się Katarzyna Trzeszczkowska. - Miałam akurat tę przyjemność, aby zastępować koleżankę. Nie byłam od początku przy tej realizacji. Kiedy dowiedziałam się, że będę mogła wcielić się w tę postać, poczułam ogromną radość. Uważam, że jest to silna, młoda i fajna dziewczyna, która walczy o swoje marzenia, o swoją rodzinę, braci. To była dla mnie niesamowita przygoda - dodaje.

W rolę jednego z braci Parysady wcielił się Marcin Tyrlik. Zanim bohaterka sama wyruszy w podróż, aby pokonać złe moce i dotrzeć do ptaka Bulbulezara, najpierw jej marzenia próbują zrealizować bracia. - Myślę, że wszyscy, którzy gramy w tym spektaklu czujemy się bardzo dobrze. Mam nadzieję, że bardzo dobrze widać to w czasie naszego spektaklu. Jest to działanie zespołowe stricte. Chłopaki z orkiestry i zespół aktorski, my wszyscy, musimy współpracować, żeby ten świat plastyczny ożywić. Inaczej on nie będzie kompletnie funkcjonował - dodaje.

W środę (22.09) kolejny spektakl konkursowy 45. OKT "Klasyka Żywa". Będzie to "Lalka" Bolesława Prusa, którą wyreżyserował Wojciech Klemm. Spektakl przyjedzie z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Początek pokazu o godz. 18:00.

Radio Opole jest patronem medialny konfrontacji teatralnych.
Katarzyna Trzeszczkowska
Marcin Tyrlik

Kultura i rozrywka

2021-10-16, godz. 22:15 Było ognisko i opowieści wspinaczy. Za nami 10. Opolski Festiwal Gór Zakończył się 10. Opolski Festiwal Gór. W ciągu czterech dni zorganizowano 13 prelekcji. Opole odwiedzili ludzie gór, pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej… » więcej 2021-10-16, godz. 17:51 Uczniowie szkoły muzycznej z koncertem "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II" 'W hołdzie św. Janowi Pawłowi II' to koncert zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Opolu. Przed publicznością wystąpili uczniowie… » więcej 2021-10-16, godz. 11:30 Wystawa obrazów abstrakcyjnych dwóch artystów w Galerii "Pierwsze Piętro" w Opolu [ZDJĘCIA] Piotr Malarz i Romuald Jeziorowski postanowili zaprosić na swoją wspólna wystawę/ W Galerii Pierwsze Piętro ZPAP w Opolu zobaczymy obrazy abstrakcyjne pod… » więcej 2021-10-16, godz. 10:00 11. OFF: portrety fotograficzne na wystawie w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] Opolskie Towarzystwo Fotograficzne pokazało w Filharmonii Opolskiej prace swoich członków na wystawie zatytułowanej 'Obecność'. Tym razem zobaczymy na pierwszym… » więcej 2021-10-16, godz. 08:29 11. OFF: O książce o fotografkach mówiła Monika Szewczyk-Wittek Monika Szewczyk-Wittek była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Dziennikarka przywiozła do Opola swoją… » więcej 2021-10-15, godz. 09:00 Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej przygotowuje wystawę na temat byłych mieszkańców Kresów Muzeum w Głubczycach przygotowuje wystawę pt. 'Kresowianie na Ziemi Głubczyckiej'. Na 28 planszach zaprezentowanych zostanie blisko 400 zdjęć i dokumentów… » więcej 2021-10-14, godz. 20:15 Wystartował 10. Opolski Festiwal Gór. Przed NCPP płonie ognisko! [FILM, ZDJĘCIA] Opowieść o pracy w obserwatorium meteorologicznym na Kasprowym Wierchu rozpoczęła 10. Opolski Festiwal Gór. Wydarzenie przyciągające miłośników pieszych… » więcej 2021-10-14, godz. 19:56 Sylwia Gawłowska napisała książkę o twórczości lidera Republiki Na rynku wydawniczym ukazała się książka dr Sylwii Gawłowskiej poświęcona Grzegorzowi Ciechowskiemu. Pozycja zatytułowana 'Grzegorz Ciechowski - oblicza… » więcej 2021-10-14, godz. 19:55 Konkurs literacki "Krajobrazy Słowa" Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu razem z Urzędem Miasta ogłosiła XXIX konkurs literacki 'Krajobrazy Słowa'. Konkurs ma charakter otwarty… » więcej 2021-10-14, godz. 16:59 Sześć spektakli i dwa koncerty. Przed nami 4. Maraton Teatralny 'Amator 2020', 'Danse Macabre', 'Król Lear' czy 'Jeszcze się nie stało' - to tylko niektóre ze spektakli, jakie będzie można zobaczyć w ramach 4. Maratonu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »