Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-23, 18:21 Autor: Katarzyna Zawadzka

45.OKT: Publiczność żywiołowo przyjęła "Lalkę" z Teatru Słowackiego w Krakowie

"Lalka" w reż. Wojciecha Klemma z Teatru Słowackiego w Krakowie na OKT [fot. Sławomir Mielnik, archiwum TJK]
"Lalka" w reż. Wojciecha Klemma z Teatru Słowackiego w Krakowie na OKT [fot. Sławomir Mielnik, archiwum TJK]
"Lalka" w reż. Wojciecha Klemma z Teatru Słowackiego w Krakowie na OKT [fot. Sławomir Mielnik, archiwum TJK]
"Lalka" w reż. Wojciecha Klemma z Teatru Słowackiego w Krakowie na OKT [fot. Sławomir Mielnik, archiwum TJK]
Za nami adaptacja "Lalki" Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha Klemma z Teatru Słowackiego w Krakowie. To pierwszy spektakl 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa", który publiczność zgodnie nagrodziła owacją na stojąco. Przedstawienie trwające blisko cztery godziny oparte zostało na grze zespołowej. Aktorzy dynamicznie poruszają się po scenografii, która przypomina nowoczesny blok mieszkalny w trakcie budowy.
Mateusz Janicki wcielił się w rolę Wokulskiego. - Niesamowite jest to, że to jest tekst, który niestety w ogóle nie zestarzał się - mówi aktor. - To, że nadal refleksje o wspólnocie obywateli tego kraju, która jest tak bardzo podzielona i różne strony mają swoje własne interesy. Bardzo nie zwracają uwagi na wspólnotowość, to jest obecne u Prusa. Każda klasa myśli o sobie i my też obecnie żyjemy w duchu dwóch zwalczających się plemion, które nie są gotowe nawet przyjąć perspektywy tej drugiej strony - dodaje.

Karolina Kazoń wcieliła się w spektaklu w rolę Izabela Łęckiej - Trochę czasu mi zajęło, ale w końcu polubiłam i zrozumiałam moją bohaterkę - mówi aktorka. - Myślę, że jej pewna niemożność poradzenia sobie z uczuciami do Wokulskiego czy w ogóle odnalezienia się w świecie polega na tym, że została tak wychowana, a nie inaczej, próbuje tymi środkami zbudować jak najlepszą przestrzeń dla siebie. Trochę jej nie wychodzi, bo te narzędzia nie przystają do sytuacji, która ją zastała, jest zagubiona i nie rozumie sama siebie - dodaje.

45. Opolskie Konfrontacje "Klasyka Żywa" potrwają do niedzieli (26.09) i wówczas poznamy werdykt. Radio Opole jest patronem medialnym konfrontacji.
Mateusz Janicki
Karolina Kazoń

Kultura i rozrywka

2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej 2021-10-23, godz. 08:00 Stereotypy i pomówienia kiedyś a teraz. Dzisiaj premiera filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia" w Nysie XVII i XVIII wiek, Księstwo Nyskie, historie dziewcząt i kobiet. To są realia filmu dokumentalnego pt. 'Od pomówienia do spalenia', który dzisiaj (23.10)… » więcej 2021-10-22, godz. 17:33 Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu… » więcej 2021-10-22, godz. 14:18 Wieczór z planszówkami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wraz z portalem Graszki.pl organizuje spotkanie z grami planszowymi. Uczestnicy będą mieli do wyboru zarówno gry tradycyjne… » więcej 2021-10-22, godz. 10:15 Opolscy filharmonicy wystąpią pod batutą maestro Wita. Wcześniej jednak proponujemy spotkanie autorskie [FILM] Orkiestra symfoniczna wystąpi pod batutą prof. Antoniego Wita. Przed nami piątkowy (22.10) koncert w Filharmonii Opolskiej w ramach cyklu Strefa Gwiazd. Zaproszony… » więcej 2021-10-21, godz. 20:43 Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" Broniły one granic Rzeczpospolitej Obojga Narodów przed inwazją, głównie islamu. Mowa o twierdzach kresowych - Kamieńcu Podolskim, Chocimiu czy Trembowli… » więcej 2021-10-21, godz. 19:14 Opole: najzdolniejsi uczniowie nagrodzeni. Prezydent wręczył im stypendia Po raz 30. uczniowie opolskich szkół artystycznych otrzymali stypendia prezydenta Opola. W tym roku opolski ratusz przyznał ich 10, z czego 4 należą do młodzieży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »