Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-15, 08:17 Autor: Mariusz Majeran

45. OKT: Cztery Śmierci, dobra muzyka grana na żywo w teatrze i owacje na stojąco [ZDJĘCIA]

45. OKT: "Krótka rozmowa ze Śmiercią" w reż. Marcina Libera. Teatr im. A. Fredry w Gniźnie [fot. Mariusz Majeran]
45. OKT: "Krótka rozmowa ze Śmiercią" w reż. Marcina Libera. Teatr im. A. Fredry w Gniźnie [fot. Mariusz Majeran]
45. OKT: "Krótka rozmowa ze Śmiercią" w reż. Marcina Libera. Teatr im. A. Fredry w Gniźnie [fot. Mariusz Majeran]
45. OKT: "Krótka rozmowa ze Śmiercią" w reż. Marcina Libera. Teatr im. A. Fredry w Gniźnie [fot. Mariusz Majeran]
Wtorkowy konkursowy spektakl przyciągnął do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu nie tylko miłośników teatralnej klasyki, ale także fanów zespołu Nagrobki, który na żywo zaśpiewał i zagrał w spektaklu "Krótka rozmowa ze Śmiercią".
Przedstawienie przygotował zespół Teatru Fredry w Gnieźnie. A wyreżyserował Marcin Liber.

- Połączyliśmy w tym spektaklu dwa niezależne teksty, a do tego muzyka na żywo i jeszcze trochę zaskoczeń - dodaje reżyser. - Może to nie tyle muzyka sprawia, że jest to spektakl nowoczesny. Ale takie doświadczenie człowieka współczesnego. Wyzwaniem dla nas jest sam tekst i język. I to wymagało od nas takiego skupienia i żeby przetłumaczyć ten staropolski na współczesny język polski. Ale w spektaklu oczywiście używamy tekstu oryginalnego.

- Gram w spektaklu jedną ze Śmierci - mówi Joanna Żurawska. - Jesteśmy we cztery Śmierciami, które trochę osaczają Polikarpa, ale też tłumaczą mu świat. Śmierć właśnie razy cztery to może powoduje, że ona jest mniej straszna.

- To, że Śmierci jest tyle dodaje spektaklowi ciekawości i trochę ją oswaja - dodaje aktor Paweł Dobek. - Oczywiście gram, że Mistrz Polikarp trzęsie się jak galareta w spotkaniu ze zmulitiplikowaną Śmiercią. Tak naprawdę można zauważyć, że każda z tych Śmierci jest trochę od innej działki. Każda gdzieś w innym dystrykcie funkcjonuje i innymi śmierciami się zajmuje.

Przedstawienie w Opolu skończyło się happeningiem z udziałem publiczności, którą aktorzy w korowodzie zaprosili na scenę. Spektakl miał swoją premierę w macierzystym teatrze w styczniu ubiegłego roku.

Radio Opole jest patronem medialnym 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka żywa".
Marcin Liber
Joanna Żurawska
Paweł Dobek

Kultura i rozrywka

2021-11-27, godz. 12:00 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego będzie koncertować w Głubczycach Głubczyce już przygotowane na dzisiejszy (27.11) koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Starania o przyjazd zespołu rozpoczęły… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej 2021-11-26, godz. 15:00 Wiolonczelista w "Strefie Gwiazd" na dzisiejszym koncercie w filharmonii Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy koncert z cyklu 'Strefa Gwiazd'. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonają cztery utwory… » więcej 2021-11-26, godz. 07:00 Opole: wręczono nagrody w dziedzinie kultury, rekordowa liczba laureatów [ZDJĘCIA] 25. jubileuszowa gala wręczenia nagród w dziedzinie kultury Miasta Opole za nami. Tym razem była rekordowa liczba nominowanych, ale także rozdano rekordową… » więcej 2021-11-25, godz. 20:47 Godzinna lekcja połączona z koncertem. Czas na otwartą próbę generalną w Filharmonii Opolskiej Po raz kolejny w tym wyjątkowym wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci i młodzież nie tylko z opolskich szkół. » więcej 2021-11-25, godz. 19:38 "Jestem jak motyl". Andrzej Grabowski spotkał się z czytelnikami WBP Andrzej Grabowski był gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Znany aktor opowiadał o swojej biografii, której podtytuł brzmi 'Jestem jak motyl'… » więcej 2021-11-25, godz. 15:45 Andrzej Grabowski gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Andrzej Grabowski, aktor teatralny, telewizyjny i kabaretowy jest ostatnim bohaterem tegorocznego cyklu 'Zaczytane Opolskie'. » więcej 2021-11-25, godz. 13:15 Rozpoczyna się tydzień chrześcijańskiej kultury studenckiej w Opolu - 28. Dni Xaverianum Bal, dzień absolwenta oraz uroczysta gala ''Żar Serca'' uwieczniona koncertem - to główne elementy programu 28. Dni Xaverianum, które dziś (25.11) o godzinie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »