Radio Opole » Patronaty - polecamy
2021-09-08, 18:16 Autor: Agnieszka Lubczańska/materiały Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

45. OKT "Klasyka Żywa" - zobacz program!

Bartosz Bielenia w spektaklu "Matka Joanna od Aniołów" w reż. Jana Klaty [fot. Maurycy Stankiewicz, Nowy Teatr w Warszawie]
Bartosz Bielenia w spektaklu "Matka Joanna od Aniołów" w reż. Jana Klaty [fot. Maurycy Stankiewicz, Nowy Teatr w Warszawie]
Po długiej przerwie spowodowanej pandemią oraz gruntownym remontem, Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprasza na jubileuszowe 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne, stanowiące jednocześnie finał V i VI Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Konfrontacje potrwają do 26 września, Spektakl inaugurujący wydarzenie zaprezentowany zostanie w najbliższy czwartek (09.09) w Warszawie. W programie nie zabraknie spektakli towarzyszących i koncertów. Szczegóły zamieszczamy poniżej.
Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia – zapraszamy na relacje w naszych Wiadomościach i programach, a 14, 16 i 23 września audycje „Wszystko o literaturze” nadawane będą prosto z teatru. Zapraszamy do słuchania!

Pierwszym spektaklem pokazanym w ramach OKT będzie „Matka Joanna od Aniołów” w reżyserii Jana Klaty z Nowego Teatru, z przyczyn technicznych prezentowana w siedzibie teatru w Warszawie.

Festiwal w Opolu otworzy natomiast „Trans-Atlantico” w reżyserii Tomasza Gawrona z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Zobaczymy również znane powieści w nowych odsłonach: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprezentuje „Lalkę” w reżyserii Wojtka Klemma, a Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie „Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego (pokaz spektaklu na żywo został odwołany w związku z potwierdzeniem zakażenia wirusem wywołującym Covid w zespole Teatru im. Osterwy w Lublinie). „Panny z Wilka” znajdą się w repertuarze dwukrotnie – w reżyserii Agnieszki Glińskiej (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie) i Krzysztofa Rekowskiego (Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie). Wśród pokazów znajdzie się również „Matka” w reżyserii Radka Stępnia z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu oraz „Krótka rozmowa ze Śmiercią” w reżyserii Marcina Libera (Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie) – spektakl wyróżniony przez Komisję Artystyczną VI Konkursu „Klasyka Żywa” Nagrodą Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe.

Plakat 45. OKT 'Klasyka Żywa'Nie zabraknie również propozycji dla młodszej widowni: „Zaczarowana królewna” w reżyserii Michała Derlatki (Teatr Wybrzeże w Gdańsku) oraz „Baśń o pięknej Parysadzie i Ptaku Bulbulezarze” w reżyserii Jarosława Kiliana (Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie).

Podczas przeglądu zaproszone spektakle powalczą o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego – przyznawaną teatrom z przeznaczeniem na przygotowanie kolejnej klasycznej premiery – oraz inne nagrody regulaminowe, m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę.

Laureatów wyłoni Jury, w którego skład weszli w tym roku: Anna Augustynowicz, reżyserka, scenografka, dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie, dr Elżbieta Baniewicz, krytyczka teatralna, wykładowczyni Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, Wojciech Solarz, aktor teatralny i filmowy, dr hab. Wanda Świątkowska, teatrolożka, adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim, dr Antoni Winch, dramaturg, adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Na festiwalu nie zabraknie różnorodnych wydarzeń towarzyszących. Po każdym pokazie w foyer teatru będą się odbywać rozmowy z twórcami i aktorami prezentowanych tytułów. Dodatkowo wśród atrakcji znajdzie się silent disco, koncerty grup, takich jak: Micromusic, Jarecki czy zespół aktorów Teatru im. Jana Kochanowskiego. Zaplanowano również dwie premiery – 11.09 autorskiego projektu Anny Karasińskiej, a 17.09 spektaklu „Amator” w reżyserii Norberta Rakowskiego.

Podobnie jak podczas 44. OKT widzowie będą mieli możliwość obejrzenia najlepszych teatralnych zdjęć sezonu na plenerowej wystawie prac finalistów i laureatów VI edycji Konkursu Fotografii Teatralnej Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych.

Program 45. OKT "Klasyka Żywa":

Czwartek 9 września
19:00 MATKA JOANNA OD ANIOŁÓW / Nowy Teatr /siedziba teatru w Warszawie

Piątek 10 września
19:00 TRANS-ATLANTICO / Teatr Solskiego w Tarnowie /Duża Scena
21:30 SILENT DISCO /Impreza

Sobota 11 września
18:00 AUTORSKI PROJEKT ANNY KARASIŃSKIEJ /Modelatornia
20:30 FOURS COLLECTIVE /Koncert

Niedziela 12 września
16:00 ZACZAROWANA KRÓLEWNA / Teatr Wybrzeże w Gdańsku / Duża Scena
19:00 AUTORSKI PROJEKT ANNY KARASIŃSKIEJ /Modelatornia

Wtorek 14 września
19:00 KRÓTKA ROZMOWA ZE ŚMIERCIĄ / Teatr Fredry w Gnieźnie /Duża Scena

Czwartek 16 września
18:00 NAD NIEMNEM. OBRAZY Z CZASÓW POZYTYWIZMU / Teatr Osterwy w Lublinie - ODWOŁANY!

Ze względów bezpieczeństwa, w związku z potwierdzeniem zakażenia wirusem wywołującym Covid w zespole Teatru im. Osterwy w Lublinie, jesteśmy zmuszeni odwołać pokaz spektaklu „Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu”, biorący udział w 45. OKT Klasyka Żywa, zaplanowany na 16 września br. W zamian, na Dużej scenie, odbędzie się projekcja nagrania spektaklu w wysokiej jakości, poprzedzona słowem wstępu od reżysera – Jędrzeja Piaskowskiego. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem spektaklu, Jędrzejem Piaskowskim oraz scenografką i kostiumografką, Anną Met.

Wszystkie osoby, które zakupiły bilety na spektakl proszone są o kontakt z kasą teatru w celu ich zwrotu.

Piątek 17 września
19:00 AMATOR 2020 /PREMIERA/Spektakl towarzyszący /Mała Scena
21:00 MIKROMUSIC / Koncert

Sobota 18 września
18:00 PANNY Z WILKA / Teatr Jaracza w Olsztynie /Duża Scena
21:00 OFELIA / Koncert

Niedziela 19 września
18:00 AMATOR 2020 /Spektakl towarzyszący /Mała Scena

Poniedziałek 20 września
18:00 BAŚŃ O PIĘKNEJ PARYSADZIE I O PTAKU BULBULEZARZE / Teatr Jaracza w Olsztynie

Środa 22 września
18:00 LALKA / Teatr Słowackiego w Krakowie /Duża Scena

Piątek 24 września
18:00 MATKA / Teatr Nowy w Poznaniu /Modelatornia

Sobota 25 września
20:30 JARECKI / Koncert

Niedziela 26 września
18:00 PANNY Z WILKA / Stary Teatr w Krakowie /Duża Scena
21:00 ZESPÓŁ TJK I PRZYJACIELE / Koncert

Patronaty - polecamy

2021-09-24, godz. 13:09 Festyn charytatywny w Gąsiorowicach już w tę sobotę. Przyjdź i pomóż chorej Oliwce Występy artystyczne, malowanie twarzy, tatuaże oraz pyszne regionalne jedzenie - to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na mieszkańców wsi Gąsiorowice… » więcej 2021-09-23, godz. 15:30 Festiwal Reportażu Sportowego „Patyk” po raz drugi nagrodzi najlepszych twórców! TVP3 Opole zaprasza na II Festiwal Reportażu Sportowego PATYK, który odbędzie się w dniach 23 - 25 września w Studenckim Centrum Kultury Opolu. Na miłośników… » więcej 2021-09-22, godz. 15:03 Łap RAP! – rusza projekt MPP w Opolu! Wśród prowadzących warsztaty Jarecki i DJ BRK! Łap RAP!, to interdyscyplinarny projekt edukacyjny, którego ideą jest zaprezentowanie bogatego i zróżnicowanego dorobku kultury hip-hopowej. Organizatorom… » więcej 2021-09-22, godz. 08:27 Rusza cykl Opolskich Wycieczek Przyrodniczo-Historycznych Już w najbliższy weekend ruszy piąta edycja Opolskich Wycieczek Przyrodniczo-Historycznych. W programie wędrówki po znanych i nieznanych miejscach w Opolu… » więcej 2021-09-20, godz. 20:19 Golec uOrkiestra na finał pikniku "W zdrowym ciele zdrowy duch", podczas którego będzie można się zaszczepić Stowarzyszenie Miłośników Wsi Moszczanka zaprasza w najbliższą sobotę (25.09) na piknik pod nazwą 'W zdrowym ciele zdrowy duch'. Wydarzenie odbędzie się… » więcej 2021-09-20, godz. 19:43 Praca badawczo-terenowa Magdaleny Poprawki Magdalena Poprawka z grupy Opolskie Dziouchy odwiedza twórców ludowych na Opolszczyźnie i zbiera informacje dotyczące wzoru opolskiego. Jest laureatką stypendium… » więcej 2021-09-20, godz. 16:18 Jubileusz 70-lecia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu W tym roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu obchodzi 70-lecie istnienia. Specjalnie z tej okazji miały miejsce wykłady otwarte, wydany został pamiątkowy… » więcej 2021-09-20, godz. 14:13 III Opolski Kongres Młodzieży startuje już w piątek 'Nie jesteś sam!' - to hasło przewodnie III Opolskiego Kongresu Młodzieży, którego w tym roku tematem przewodnim będzie zdrowie psychiczne młodych osób… » więcej 2021-09-20, godz. 12:04 5. Festiwal Kultur i Języków Świata - zobacz, co w programie! Cztery spotkania autorskie w Ogrodzie WBP, do tego spotkania on-line z gośćmi z zagranicy (wszystkie będą do obejrzenia na Facebooku biblioteki) i wreszcie… » więcej 2021-09-17, godz. 12:05 Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ zaprasza na Dzień Weterana w Opolu Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ zaprasza wszystkich mieszkańców Opola na uroczystości z okazji 20-lecia działania SKMP ONZ, obchody z okazji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »