Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-11, 20:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Widz ma więcej wolności. Spektakl Anny Karasińskiej

Anna Karasińska [fot. archiwum prywatne]
Anna Karasińska [fot. archiwum prywatne]
Za nami premiera spektaklu "Bez tytułu", którego reżyserką jest Anna Karasińska. Artystka posługuje się autorskim językiem scenicznym, który wykracza poza ramy instytucjonalnego teatru. Do Opola została zaproszona, aby stworzyć spektakl na przeznaczonej do działań eksperymentalnych scenie Modelatornia Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Do swojego projektu zaprosiła dwóch aktorów: Radomira Rospondka i Michała Świtałę oraz cztery osoby niezwiązane dotąd z teatralną sceną.
- To spektakl, w którym widz ma więcej wolności, ale też trudniejsze zadanie - mówi reżyserka. - Proszę się nie bać. Nie wyrywamy widzów z rzędów. Nie prosimy o numer telefonu. Nie prosimy, aby podali nam torebkę do przejrzenia. Nie atakujemy widzów, tylko widz ma takie duże zadanie, żeby być aktywny wewnętrznie i mieć aktywną wyobraźnię, intelekt, czyli można powiedzieć, że jak w klasycznym teatrze jest mówione ze sceny coś, pewnego rodzaju puenta, wniosek, konkluzja czy sens, tak tutaj widz sam musi go stworzyć - dodaje.

Kolejny pokaz spektaklu "Bez tytułu" Anny Karasińskiej w niedzielę (12.09) o godz. 19:00 na scenie Modelatornia Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Anna Karasińska

Kultura i rozrywka

2021-10-27, godz. 13:58 W ramach Dni Kultury na Śląsku Niemieckim wystawa o hajmacie Centralne Muzeum Jeńców Wojennych otwiera w swojej siedzibie w Opolu wystawę czasową zatytułowana 'Obcy hajmat? Śląsk w 1945 roku i latach powojennych'. » więcej 2021-10-26, godz. 23:15 Literaci "rozmawiali" z Januszem Ireneuszem Wójcikiem podczas wieczoru wspomnień [ZDJĘCIA] Wieczór wspomnień twórczości i sylwetki Janusza Ireneusza Wójcika w rocznicę jego śmierci przerodził się w swoistą rozmowę ze zmarłym poetą. Taką… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 O biskupach polskich w czasach PRL - to temat kolejnego spotkania opolskiego "Przystanku Historia". Wykład wygłosi prof… Z wizytą do Opola przyjedzie w piątek (29.10) historyk prof. Jan Żaryn, który zajmuje się szczególnie badaniem historii Kościoła katolickiego w Polsce… » więcej 2021-10-26, godz. 11:30 Filmy o czarownicach i przyjaźni polsko-węgierskiej w kinie Studio MDK w Opolu Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowała opolską premierę swoich najnowszych filmów. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zobaczymy dwa… » więcej 2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »