Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-19, 08:55 Autor: Katarzyna Zawadzka

Zmarła Zofia Bielewicz - nestorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Zofia Bielewicz w Studiu M © (fot. Michał Dróbka / AFRO)
Zofia Bielewicz w Studiu M © (fot. Michał Dróbka / AFRO)
Zofia Bielewicz w spektaklu pt. "Srebrne Tsunami" [fot. archiwum TJK]
Zofia Bielewicz w spektaklu pt. "Srebrne Tsunami" [fot. archiwum TJK]
W sobotę (18.09) zmarła najstarsza aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu - Zofia Bielewicz.
W czasie okupacji razem z matką - profesor Konserwatorium Muzycznego w Warszawie - brała czynny udział w tajnych koncertach, za co została odznaczona po wojnie.

Zadebiutowała w 1945 roku w Teatrze Groteska w Krakowie. Następnie występowała w teatrach: Ziemi Opolskiej w Opolu, im. Jaracza w Olsztynie, Powszechnym w Łodzi. Od 1974 roku związała się z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, gdzie w roku 2000 obchodziła jubileusz 50-lecia pracy artystycznej, a jeszcze kilka dni temu zasiadła na widowni 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

- Niestety z wielkim żalem dzielę się wiadomością, że nasza kochana Zofia Bielewicz odeszła - mówi Norbert Rakowski, dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. - Była to osoba z niezwykłym wdziękiem i klasą, można powiedzieć osoba z innej epoki w Teatrze im. Jana Kochanowskiego właściwie od zawsze. Zagrała ponad 130 ról. Miała niesamowite poczucie humoru i wielką empatię, duże zrozumienie. Do ostatnich chwil była osobą bardzo witalną. Jeszcze na otwarciu [45. OKT - przyp. KZ] mogliśmy rozmawiać i dowcipkować z Zofią - dodaje.

- Bardzo dużo życia przeżyła. Była osobą samotną właściwie całe życie oddała teatrowi. Sama mówiła mi wprost, że mężowie poszli w odstawkę, ponieważ teatr był jej pierwszą miłością i ostatnią - wspomina Rakowski.

Zofia Bielewicz urodziła się w 1928 roku w Warszawie. Miała 93 lata.

(data urodzenia za filmpolski.pl i terazteatr.pl)
Norbert Rakowski

Kultura i rozrywka

2021-10-19, godz. 10:00 Ruszyła kampania społeczna pokazująca cudzoziemców mieszkających od kilku lat w Opolu 'Tu mieszkam' - pod takim właśnie hasłem rozpoczęła się w Opolu kampania społeczna, która pokazuje cudzoziemców z całego świata mieszkających w Opolu… » więcej 2021-10-18, godz. 19:00 Prudnik zyska galerię sztuki z zagadkowymi polichromiami Powstaje Prudnicka Galeria Sztuki. Ma być udostępniona publiczności w czerwcu przyszłego roku. Będzie tam stała ekspozycja prac Hanny Bakuły. Po kilku latach… » więcej 2021-10-18, godz. 14:00 Kietrz: w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa rozpoczyna się realizacja projektu "BLISKO" 'Historie artystycznie tkane' to tytuł projektu realizowanego przez Centrum Kultury i Sportu 'Tkalnia' w Kietrzu w ramach konkursu 'BLISKO'. Zadanie powstaje… » więcej 2021-10-17, godz. 14:34 Rękodzieło, miody, degustacje oraz występy zespołów. Jesienne targi w skansenie w Opolu Miód, rękodzieło, śląskie produkty kulinarne i występy zespołów folklorystycznych. To tylko część programu Jesiennych Targów Miodów i Rękodzieła… » więcej 2021-10-17, godz. 08:00 X Jubileuszowy Festiwal w Klimatach Bluesa i Rocka w Komprachcicach Już po raz dziesiąty w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach spotkali się wykonawcy bluesa i rocka. Lokalni miłośnicy bluesa i zarazem członkowie… » więcej 2021-10-16, godz. 22:15 Było ognisko i opowieści wspinaczy. Za nami 10. Opolski Festiwal Gór Zakończył się 10. Opolski Festiwal Gór. W ciągu czterech dni zorganizowano 13 prelekcji. Opole odwiedzili ludzie gór, pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej… » więcej 2021-10-16, godz. 17:51 Uczniowie szkoły muzycznej z koncertem "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II" 'W hołdzie św. Janowi Pawłowi II' to koncert zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Opolu. Przed publicznością wystąpili uczniowie… » więcej 2021-10-16, godz. 11:30 Wystawa obrazów abstrakcyjnych dwóch artystów w Galerii "Pierwsze Piętro" w Opolu [ZDJĘCIA] Piotr Malarz i Romuald Jeziorowski postanowili zaprosić na swoją wspólna wystawę/ W Galerii Pierwsze Piętro ZPAP w Opolu zobaczymy obrazy abstrakcyjne pod… » więcej 2021-10-16, godz. 10:00 11. OFF: portrety fotograficzne na wystawie w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] Opolskie Towarzystwo Fotograficzne pokazało w Filharmonii Opolskiej prace swoich członków na wystawie zatytułowanej 'Obecność'. Tym razem zobaczymy na pierwszym… » więcej 2021-10-16, godz. 08:29 11. OFF: O książce o fotografkach mówiła Monika Szewczyk-Wittek Monika Szewczyk-Wittek była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Dziennikarka przywiozła do Opola swoją… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »