Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-27, 11:20 Autor: Katarzyna Doros

Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. Zaplanowano około 50 wydarzeń

Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek i około 50 wydarzeń [fot. Katarzyna Doros]
Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek i około 50 wydarzeń [fot. Katarzyna Doros]
"Wielkie mi Coś" [fot. Grzegorz Gajos]
"Wielkie mi Coś" [fot. Grzegorz Gajos]
Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. W programie 11 spektakli konkursowych, debata, spotkania autorskie i wystawy, w sumie blisko 50 wydarzeń. Start 2 października na dużej scenie OTLiA o godzinie 16:00.
- Staramy się pokazać aktualne oblicze polskiego teatru lalek - mówi Krystian Kobyłka, dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. - W tegorocznej edycji mieliśmy 48 przedstawień, które chciały przyjechać i pokazać się w Opolu. Rada Artystyczna wybrała 11 przestawień, które zostaną pokazane w tej części konkursowej festiwalu. Oprócz tego charakteru konkursowego, festiwal to także szereg imprez towarzyszących. Zaprosiliśmy kilka przedstawień, które także zostaną pokazane.

Do współpracy zaproszono także Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu z debatą o współczesnej dramaturgii polskiej dla dzieci i młodzieży. - Zaplanowaliśmy dwa spotkania w Centrum Aktywizacji Społecznej - dodaje Krystian Kobyłka. - Będzie to spotkanie z Beniaminem Bukowskim, autorem dramatu pt. "Miasto" i spotkanie z Aleksandrą Zielińską, autorką sztuki "Mary, łowczyni skamielin". Zaprosiliśmy też Lucynę Kozień, która w auli Uniwersytetu Opolskiego będzie miała wykład dotyczący współczesnego, polskiego teatru lalek. Oprócz tego odbędzie się także szereg wystaw.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu będzie można zobaczyć projekty, lalki i instalacje z Katedry Scenografii wrocławskiej ASP. Z kolei na opolskim Rynku zostanie otwarta wystawa dokumentująca festiwale teatrów lalek w Opolu. Zobaczymy zdjęcia z przedstawień dotychczasowych laureatów i tegorocznych prezentacji.

Wśród spektakli zgłoszonych do konkursu widzowie będą mogli zobaczyć m.in. "Ja, Bałwan" z Teatru Animacji w Poznaniu, "Trzynaście bajek z królestwa Lailonii" z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu czy "Ile żab waży księżyc" Wrocławskiego Teatru Lalek oraz "Wielkie mi coś" realizowane przez opolski teatr.

30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek potrwa do 8 października.
Krystian Kobyłka cz.1
Krystian Kobyłka cz.2

Kultura i rozrywka

2021-10-17, godz. 14:34 Rękodzieło, miody, degustacje oraz występy zespołów. Jesienne targi w skansenie w Opolu Miód, rękodzieło, śląskie produkty kulinarne i występy zespołów folklorystycznych. To tylko część programu Jesiennych Targów Miodów i Rękodzieła… » więcej 2021-10-17, godz. 08:00 X Jubileuszowy Festiwal w Klimatach Bluesa i Rocka w Komprachcicach Już po raz dziesiąty w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach spotkali się wykonawcy bluesa i rocka. Lokalni miłośnicy bluesa i zarazem członkowie… » więcej 2021-10-16, godz. 22:15 Było ognisko i opowieści wspinaczy. Za nami 10. Opolski Festiwal Gór Zakończył się 10. Opolski Festiwal Gór. W ciągu czterech dni zorganizowano 13 prelekcji. Opole odwiedzili ludzie gór, pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej… » więcej 2021-10-16, godz. 17:51 Uczniowie szkoły muzycznej z koncertem "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II" 'W hołdzie św. Janowi Pawłowi II' to koncert zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Opolu. Przed publicznością wystąpili uczniowie… » więcej 2021-10-16, godz. 11:30 Wystawa obrazów abstrakcyjnych dwóch artystów w Galerii "Pierwsze Piętro" w Opolu [ZDJĘCIA] Piotr Malarz i Romuald Jeziorowski postanowili zaprosić na swoją wspólna wystawę/ W Galerii Pierwsze Piętro ZPAP w Opolu zobaczymy obrazy abstrakcyjne pod… » więcej 2021-10-16, godz. 10:00 11. OFF: portrety fotograficzne na wystawie w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] Opolskie Towarzystwo Fotograficzne pokazało w Filharmonii Opolskiej prace swoich członków na wystawie zatytułowanej 'Obecność'. Tym razem zobaczymy na pierwszym… » więcej 2021-10-16, godz. 08:29 11. OFF: O książce o fotografkach mówiła Monika Szewczyk-Wittek Monika Szewczyk-Wittek była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Dziennikarka przywiozła do Opola swoją… » więcej 2021-10-15, godz. 09:00 Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej przygotowuje wystawę na temat byłych mieszkańców Kresów Muzeum w Głubczycach przygotowuje wystawę pt. 'Kresowianie na Ziemi Głubczyckiej'. Na 28 planszach zaprezentowanych zostanie blisko 400 zdjęć i dokumentów… » więcej 2021-10-14, godz. 20:15 Wystartował 10. Opolski Festiwal Gór. Przed NCPP płonie ognisko! [FILM, ZDJĘCIA] Opowieść o pracy w obserwatorium meteorologicznym na Kasprowym Wierchu rozpoczęła 10. Opolski Festiwal Gór. Wydarzenie przyciągające miłośników pieszych… » więcej 2021-10-14, godz. 19:56 Sylwia Gawłowska napisała książkę o twórczości lidera Republiki Na rynku wydawniczym ukazała się książka dr Sylwii Gawłowskiej poświęcona Grzegorzowi Ciechowskiemu. Pozycja zatytułowana 'Grzegorz Ciechowski - oblicza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »