Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-25, 18:08 Autor: Katarzyna Zawadzka

Już niebawem ruszy 19. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy

Rafał Mościcki i Marta Wolna [fot. Katarzyna Zawadzka]
Rafał Mościcki i Marta Wolna [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Miłość" to hasło przewodnie tegorocznego 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Pochodzący ze Strzelec Opolskich aktor Arkadiusz Jakubik otrzyma Honorową Lamę za całokształt twórczości. Podczas tegorocznego festiwalu sporo będzie nowego kina skandynawskiego.
Filmy pokazywane dotąd w ramach cyklów "Panorama kina polskiego" i "Dokumentalna odsłona kina", zobaczymy w formule konkursowej. O szczegółach mówi Marta Wolna ze Stowarzyszenia Opolskie Lamy. - W tym roku dotychczasową formułę transformujemy w konkurs filmów fabularnych i dokumentalnych tam jury w składzie: Katarzyna Kalwat, reżyserka teatralna, Zbigniew Libera, artysta multidyscyplinarny oraz raper L.U.C. będą wybierać najlepsze filmy. Zostanie w tych kategoriach przyznana nagroda. Będą to filmy bardzo świeże. Część z reżyserów i gości przyjedzie do Opola - wyjaśnia.

Stałe elementy Festiwalu Opolskie Lamy to także Konkurs Główny, w którym nie może zabraknąć miejsca dla amatorów. Ponadto młodzi filmowcy pokażą swoje produkcje fabularne, dokumenty i animacje. W sumie będzie to 46 filmów.

Laureat Honorowej Lamy za całokształt twórczości - Arkadiusz Jakubik statuetkę odbierze w swoim rodzinnym mieście - Strzelcach Opolskich. To wydarzenie będzie miało miejsce w czwartek (30.09). Zaś w sobotę (2.10) aktora zobaczymy na scenie NCPP podczas koncertu zespołu Dr Misio, który oficjalnie otworzy festiwal.

- Arkadiusza Jakubika będzie bardzo dużo - mówi Rafał Mościcki, lider Stowarzyszenia Opolskie Lamy. - Pojawią się dwie produkcje, które zrewolucjonizowały polskie serialne, a mianowicie "Król" i "Klangor". Arkadiusz Jakubik będzie w filmie pt. "Czarna owca" i uwaga 8 października, kiedy kończymy festiwal na ekrany polskich kin wchodzi film "Wesele 2" w reż. Wojtka Smarzowskiego. Ten Arek Jakubik jest wszędzie i nie należy tego bagatelizować. Oczywiście występuje też na deskach teatru. Nie ma możliwości, aby tego człowieka nie docenić - dodaje.

Festiwal filmowy potrwa do 9 października. Projekcje będą odbywać się w Kinie Meduza, obu opolskich Heliosach, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, Miejskiej Bibliotece Publicznej i w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. Ponadto w ramach tegorocznego festiwalu filmy będzie można oglądać także w internecie. Radio Opole jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Marta Wolna
Rafał Mościcki

Kultura i rozrywka

2021-10-26, godz. 13:00 O biskupach polskich w czasach PRL - to temat kolejnego spotkania opolskiego "Przystanku Historia". Wykład wygłosi prof… Z wizytą do Opola przyjedzie w piątek (29.10) historyk prof. Jan Żaryn, który zajmuje się szczególnie badaniem historii Kościoła katolickiego w Polsce… » więcej 2021-10-26, godz. 11:30 Filmy o czarownicach i przyjaźni polsko-węgierskiej w kinie Studio MDK w Opolu Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowała opolską premierę swoich najnowszych filmów. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zobaczymy dwa… » więcej 2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej 2021-10-23, godz. 08:00 Stereotypy i pomówienia kiedyś a teraz. Dzisiaj premiera filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia" w Nysie XVII i XVIII wiek, Księstwo Nyskie, historie dziewcząt i kobiet. To są realia filmu dokumentalnego pt. 'Od pomówienia do spalenia', który dzisiaj (23.10)… » więcej 2021-10-22, godz. 17:33 Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »