Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-08-17, 15:20 Autor: Monika Matuszkiewicz

Kolejne organizacje kulturalne otrzymały pieniądze na realizację swoich przedsięwzięć. Urząd marszałkowski przekazał 450 tysięcy złotych

Kolejne organizacje kulturalne otrzymały pieniądze na realizację swoich przedsięwzięć [fot.M.Matuszkiewicz]
Kolejne organizacje kulturalne otrzymały pieniądze na realizację swoich przedsięwzięć [fot.M.Matuszkiewicz]
Kolejne organizacje kulturalne otrzymały pieniądze na realizację swoich przedsięwzięć [fot.M.Matuszkiewicz]
Kolejne organizacje kulturalne otrzymały pieniądze na realizację swoich przedsięwzięć [fot.M.Matuszkiewicz]
Kolejne organizacje kulturalne otrzymały pieniądze na realizację swoich przedsięwzięć [fot.M.Matuszkiewicz]
Kolejne organizacje kulturalne otrzymały pieniądze na realizację swoich przedsięwzięć [fot.M.Matuszkiewicz]
Realizacja programu "Opolski Bank Talentów", organizacja 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy czy rzeźbiarskiego pleneru artystycznego - to tylko część z 23 inicjatyw kulturalnych, które otrzymały dofinansowanie urzędu marszałkowskiego. Samorząd łącznie przyznał opolskim instytucjom 450 tysięcy złotych.
- Chcieliśmy, aby te pieniądze zostały przeznaczone na wydarzenia, które przyciągają mieszkańców naszego regionu - mówi Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.

- Przekazaliśmy 450 tysięcy złotych na prezentowanie tych treści kulturalnych, ale nie on-line, nie pozornie, bo to prezentowanie w ubiegłym roku było w wielu przypadkach rzeczywiście pozorne. Wykorzystujemy okienko, gdzie instytucje są otwarte i można organizować wydarzenia w plenerze. Chcemy, aby jeszcze przed jesienią, która jest niepewna, odbyło się jak najwięcej imprez kulturalnych.

"Opolski Bank Talentów" na realizację programu stypendialnego, skierowanego do najzdolniejszych młodych artystów, otrzymał 90 tysięcy złotych.

- Jest to dopiero nasza druga edycja. W tym roku dołączają do nas artyści, którzy są znani nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Nasi stypendyści będą mieli możliwość współpracy z tymi osobami poprzez dziewięć dni festiwalu, który odbędzie się między 10 a 19 września. Częściowo będzie miał on miejsce w szkole muzycznej, a częściowo w Filharmonii Opolskiej - dodaje Jakub Dubik, pomysłodawca programu.

Natomiast Stowarzyszenie Opolskie Lamy dostało dofinansowanie na dwa projekty. Pierwszy z nich jest już realizowany. Mowa o "Kinie w drodze", a drugi to organizacja 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Na to otrzymali 45 tysięcy złotych.

- W tym roku bardzo duża zmiana, ponieważ do festiwalu dołączamy potężny konkurs pełnometrażowych filmów fabularnych. Będzie to taka mała Gdynia w Opolu. Filmy, które naszym zdaniem zasługują na uwagę, będą pojawiały się w konkursie. Dodatkowo będzie konkurs pełnometrażowych filmów dokumentalnych. Jury będzie trochę inne w tym konkursie, bo nie będą to ludzie z branży. Wśród nich będzie między innymi Zbigniew Libera czy Katarzyna Kalwat - podkreśla Rafał Mościcki, twórca festiwalu.

Dodajmy, że w pierwszym półroczu tego roku zarząd województwa przeznaczył 300 tysięcy złotych na 29 projektów.
Zbigniew Kubalańca
Jakub Dubik
Rafał Mościcki

Kultura i rozrywka

2021-10-26, godz. 13:00 O biskupach polskich w czasach PRL - to temat kolejnego spotkania opolskiego "Przystanku Historia". Wykład wygłosi prof… Z wizytą do Opola przyjedzie w piątek (29.10) historyk prof. Jan Żaryn, który zajmuje się szczególnie badaniem historii Kościoła katolickiego w Polsce… » więcej 2021-10-26, godz. 11:30 Filmy o czarownicach i przyjaźni polsko-węgierskiej w kinie Studio MDK w Opolu Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowała opolską premierę swoich najnowszych filmów. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zobaczymy dwa… » więcej 2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej 2021-10-23, godz. 08:00 Stereotypy i pomówienia kiedyś a teraz. Dzisiaj premiera filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia" w Nysie XVII i XVIII wiek, Księstwo Nyskie, historie dziewcząt i kobiet. To są realia filmu dokumentalnego pt. 'Od pomówienia do spalenia', który dzisiaj (23.10)… » więcej 2021-10-22, godz. 17:33 Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »