Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-20, 17:25 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Mikołaj z Koźla w nowej szacie dźwiękowej: festiwal muzyki dawnej z niesłabnącą popularnością

Finał 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Obfity w festiwale muzyki klasycznej weekend okazał się owocny także dla Kędzierzyna-Koźla, gdzie po raz szósty odbył się trzydniowy Festiwal Mikołaja z Koźla - wydarzenie koncentrujące się na muzyce dawniejszych epok, bo od średniowiecza po barok. Publiczność zgromadzona w Kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej owacyjnie przyjęła występ Cameraty Vistuli oraz sopranistki Marty Czarkowskiej. Muzykom towarzyszył także organista prof. Jan Bokszczanin, który kilka godzin wcześniej zaprezentował się solo podczas recitalu organowego, który repertuarowo wykroczył poza ramy muzyki dawnej.
- Bardzo mi się tutaj dobrze gra i ten festiwal jest mi bliski - przyznaje organista. - I ze względu na atmosferę, jaka tu panuje i ze względu na instrument. W tym roku miałem pierwszy raz możliwość pograć sobie trochę muzyki romantycznej. Mam nadzieję, że to zrobiło jakieś tam wrażenie, dlatego że ten instrument jest do tego właśnie przeznaczony i on powinien właśnie w takim repertuarze funkcjonować.

Podczas finałowego koncertu, gdzie królowała instrumentalna i wokalno-instrumentalna muzyka barokowa, pojawiła się jednak światowa premiera dzieła współczesnego, bazującego na muzyce dawnej. Chodzi o utwór "Maria rubens rosa" na głos i smyczki, skomponowany przez Piotra Wróbla w oparciu o incipit pochodzący z Kodeksu Mikołaja z Koźla.

- To jest takie nowe spojrzenie, na które do tej pory jakoś tam nikt nie wpadł, więc może to się przyjmie, może ktoś będzie chciał pójść w te ślady - przyznał po koncercie Andrzej Wróbel, wiolonczelista i założyciel Cameraty Vistuli, a prywatnie ojciec kompozytora. - Wszyscy kompozytorzy - i Mikołaj z Koźla, i Piotr Wróbel, posługiwali się tym samym materiałem: dźwiękami, które się wyrażały w ilościach drgań, ilościach herców [Hz] na sekundę.

A więcej na temat 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla, wkrótce w audycjach Radia Opole, które było patronatem medialnym wydarzenia, organizowanego przez Kędzierzyn-Koźle, tamtejszy Miejski Ośrodek Kultury oraz Rzymskokatolicką Parafię pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu.
prof. Jan Bokszczanin
Andrzej Wróbel

Kultura i rozrywka

2023-05-30, godz. 22:15 Moc atrakcji na Festiwalu Kultury Dostępnej w Strzelcach Opolskich Warsztaty plastyczne, zajęcia animaloterapii, występy uczniów, a także spektakl teatralny. W Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich odbył się… » więcej 2023-05-30, godz. 21:30 Konferencja o możliwościach wykorzystania arteterapii wobec wyzwań kryzysu uchodźczego ,,Arteterapia w budowaniu akceptacji, zrozumienia i empatii w kryzysie uchodźczym“ to tytuł konferencji, która odbędzie się jutro (31.05) w Pedagogicznej… » więcej 2023-05-30, godz. 20:00 Międzynarodowa obsada prudnickiej wystawy twórczości ludowej i rzemiosła artystycznego W Prudniku zaprezentują się rękodzielnicy z kilku krajów. W piątek (2.06) otwarta zostanie 24. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza… » więcej 2023-05-30, godz. 17:00 23 wnioski wpłynęły na konkurs Edukacja kulturowa Opolszczyzny Muzeum Śląska Opolskiego zamknął przyjmowanie wniosków do realizacji projektów Edukacja kulturowa Opolszczyzny EDUKO - edycja 2023. W tym roku postanowiono… » więcej 2023-05-30, godz. 15:05 Głuchołaska "Kropka" czeka na zgłoszenia do konkursu 'Zostań gwiazdą piosenki turystycznej' - zachęcają organizatorzy głuchołaskiego festiwalu 'Kropka'. Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do jubileuszowej… » więcej 2023-05-29, godz. 20:00 OKT. Taniec, śpiew, choreografia i fragmenty książki w przedstawieniu "Sztuka kochania" W ramach wydarzenia towarzyszącego 47. Opolskim Konfrontacjom Teatralnym gospodarze imprezy pokazali 'Sztukę kochania', na podstawie książki Michaliny Wisłockiej… » więcej 2023-05-29, godz. 16:15 OKT: Koncerty podczas Opolskich Konfrontacji Teatralnych Chociaż podczas niektórych przedstawień aktorzy śpiewają na scenie, to 47. Opolskim Konfrontacjom Teatralnym towarzyszą także koncerty w foyer Teatru K… » więcej 2023-05-29, godz. 13:15 Będzie się działo. Znamy szczegóły okołofestiwalowego Opola Plenerowy fortepian, przy którym będzie mógł zasiąść każdy, strefa zabawy, koncerty w rynku, trzy nowe gwiazdy w alei i jubileuszowy Jam Session w plenerze… » więcej 2023-05-29, godz. 12:00 Koncerty pod namiotem, wesołe miasteczko i rodzinny piknik - tak wyglądały Dni Głubczyc Za nami Dni Głubczyc. Przez dwa dni mieszkańcy miasta i okolic mogli brać udział w szeregu imprezach zorganizowanych przez Miejski Dom Kultury. Były koncerty… » więcej 2023-05-29, godz. 10:00 OKT: "Znachor" w nowym odczytaniu i z piosenkami śpiewanymi na żywo 'Znachor' w reżyserii Jakuba Roszkowskiego w wykonaniu aktorów Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie rozpoczął tegoroczne Opolskie Konfrontacje … » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »