Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-20, 17:25 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Mikołaj z Koźla w nowej szacie dźwiękowej: festiwal muzyki dawnej z niesłabnącą popularnością

Finał 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Obfity w festiwale muzyki klasycznej weekend okazał się owocny także dla Kędzierzyna-Koźla, gdzie po raz szósty odbył się trzydniowy Festiwal Mikołaja z Koźla - wydarzenie koncentrujące się na muzyce dawniejszych epok, bo od średniowiecza po barok. Publiczność zgromadzona w Kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej owacyjnie przyjęła występ Cameraty Vistuli oraz sopranistki Marty Czarkowskiej. Muzykom towarzyszył także organista prof. Jan Bokszczanin, który kilka godzin wcześniej zaprezentował się solo podczas recitalu organowego, który repertuarowo wykroczył poza ramy muzyki dawnej.
- Bardzo mi się tutaj dobrze gra i ten festiwal jest mi bliski - przyznaje organista. - I ze względu na atmosferę, jaka tu panuje i ze względu na instrument. W tym roku miałem pierwszy raz możliwość pograć sobie trochę muzyki romantycznej. Mam nadzieję, że to zrobiło jakieś tam wrażenie, dlatego że ten instrument jest do tego właśnie przeznaczony i on powinien właśnie w takim repertuarze funkcjonować.

Podczas finałowego koncertu, gdzie królowała instrumentalna i wokalno-instrumentalna muzyka barokowa, pojawiła się jednak światowa premiera dzieła współczesnego, bazującego na muzyce dawnej. Chodzi o utwór "Maria rubens rosa" na głos i smyczki, skomponowany przez Piotra Wróbla w oparciu o incipit pochodzący z Kodeksu Mikołaja z Koźla.

- To jest takie nowe spojrzenie, na które do tej pory jakoś tam nikt nie wpadł, więc może to się przyjmie, może ktoś będzie chciał pójść w te ślady - przyznał po koncercie Andrzej Wróbel, wiolonczelista i założyciel Cameraty Vistuli, a prywatnie ojciec kompozytora. - Wszyscy kompozytorzy - i Mikołaj z Koźla, i Piotr Wróbel, posługiwali się tym samym materiałem: dźwiękami, które się wyrażały w ilościach drgań, ilościach herców [Hz] na sekundę.

A więcej na temat 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla, wkrótce w audycjach Radia Opole, które było patronatem medialnym wydarzenia, organizowanego przez Kędzierzyn-Koźle, tamtejszy Miejski Ośrodek Kultury oraz Rzymskokatolicką Parafię pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu.
prof. Jan Bokszczanin
Andrzej Wróbel

Kultura i rozrywka

2021-10-17, godz. 14:34 Rękodzieło, miody, degustacje oraz występy zespołów. Jesienne targi w skansenie w Opolu Miód, rękodzieło, śląskie produkty kulinarne i występy zespołów folklorystycznych. To tylko część programu Jesiennych Targów Miodów i Rękodzieła… » więcej 2021-10-17, godz. 08:00 X Jubileuszowy Festiwal w Klimatach Bluesa i Rocka w Komprachcicach Już po raz dziesiąty w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach spotkali się wykonawcy bluesa i rocka. Lokalni miłośnicy bluesa i zarazem członkowie… » więcej 2021-10-16, godz. 22:15 Było ognisko i opowieści wspinaczy. Za nami 10. Opolski Festiwal Gór Zakończył się 10. Opolski Festiwal Gór. W ciągu czterech dni zorganizowano 13 prelekcji. Opole odwiedzili ludzie gór, pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej… » więcej 2021-10-16, godz. 17:51 Uczniowie szkoły muzycznej z koncertem "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II" 'W hołdzie św. Janowi Pawłowi II' to koncert zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Opolu. Przed publicznością wystąpili uczniowie… » więcej 2021-10-16, godz. 11:30 Wystawa obrazów abstrakcyjnych dwóch artystów w Galerii "Pierwsze Piętro" w Opolu [ZDJĘCIA] Piotr Malarz i Romuald Jeziorowski postanowili zaprosić na swoją wspólna wystawę/ W Galerii Pierwsze Piętro ZPAP w Opolu zobaczymy obrazy abstrakcyjne pod… » więcej 2021-10-16, godz. 10:00 11. OFF: portrety fotograficzne na wystawie w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] Opolskie Towarzystwo Fotograficzne pokazało w Filharmonii Opolskiej prace swoich członków na wystawie zatytułowanej 'Obecność'. Tym razem zobaczymy na pierwszym… » więcej 2021-10-16, godz. 08:29 11. OFF: O książce o fotografkach mówiła Monika Szewczyk-Wittek Monika Szewczyk-Wittek była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Dziennikarka przywiozła do Opola swoją… » więcej 2021-10-15, godz. 09:00 Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej przygotowuje wystawę na temat byłych mieszkańców Kresów Muzeum w Głubczycach przygotowuje wystawę pt. 'Kresowianie na Ziemi Głubczyckiej'. Na 28 planszach zaprezentowanych zostanie blisko 400 zdjęć i dokumentów… » więcej 2021-10-14, godz. 20:15 Wystartował 10. Opolski Festiwal Gór. Przed NCPP płonie ognisko! [FILM, ZDJĘCIA] Opowieść o pracy w obserwatorium meteorologicznym na Kasprowym Wierchu rozpoczęła 10. Opolski Festiwal Gór. Wydarzenie przyciągające miłośników pieszych… » więcej 2021-10-14, godz. 19:56 Sylwia Gawłowska napisała książkę o twórczości lidera Republiki Na rynku wydawniczym ukazała się książka dr Sylwii Gawłowskiej poświęcona Grzegorzowi Ciechowskiemu. Pozycja zatytułowana 'Grzegorz Ciechowski - oblicza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »