Radio Opole » Patronaty - polecamy
2021-09-15, 11:13 Autor: Agnieszka Lubczańska

VI Festiwal Mikołaja z Koźla od piątku do niedzieli

Schola Gregoriana Sancti Casimiri [fot. archiwum zespołu, źródło: https://sgsc.pl/galeria/]
Schola Gregoriana Sancti Casimiri [fot. archiwum zespołu, źródło: https://sgsc.pl/galeria/]
Średniowieczny franciszkanin Mikołaj z Koźla, to postać niezwykle ważna zarówno dla samego miasta, jak i śląskiej myśli teologicznej. Pozostawił po sobie cenny rękopis, w którym pomiędzy modlitwami oraz przemyśleniami natury teologicznej zawarł także zapisy unikatowych melodii chorałowych. Już po raz szósty na cześć tej postaci organizowany jest festiwal. Od piątku (17.09) do niedzieli (19.09) będzie można wysłuchać dźwięków muzyki dawnej. W programie cztery koncerty.

Więcej o wydarzeniu w środowej (15.09) audycji "Klasyka wieczorową porą".

Wszystkie koncerty odbędą się w kościele pod wezwaniem św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej przy ul. Złotniczej 12. Na inaugurację festiwalu w piątek (17.09) wystąpi białostocka Schola Gregoriańska Świętego Kazimierza (Schola Gregoriana Sancti Casimiri) z koncertem śpiewów maryjnych dawnych wieków "Cantus Mariales". Podczas koncertu zabrzmi m.in. premierowe wykonanie kolędy „Stalať sě jest věc divná” (Zstał(a)ć się rzecz wielmi dziwna), odnotowanej przez patrona festiwalu przed 600 laty w trakcie pobytu na Morawach.... Początek o godz. 19:00.

W sobotę w programie muzyka renesansu, a w niedzielę dzień barokowy - tego dnia usłyszymy recital organowy Jana Bokszczanina, a także koncert finałowy, w którym wystąpi solistka Marta Czarkowska i Camerata Vistula. Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Bezpłatne wejściówki można nabyć w kasach kin "Chemik" i "Twierdza" w Kędzierzynie-Koźlu.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie www.mikolajzkozla.pl.


Pomysłodawcą Festiwalu Mikołaja z Koźla jest Wojciech Wójcicki – muzykolog, kompozytor i producent muzyczny. Głównym sponsorem wydarzenia jest Gaz-System SA. Radio Opole VI Festiwal Mikołaja z Koźla objęło patronatem medialnym.

Plakat z programem VI Festiwalu Mikołaja z Koźla

Plakat

Patronaty - polecamy

2021-10-15, godz. 18:43 Rusza kampania „Różowe Opole Kobiet Sukcesu. Pokonaj Raka – profilaktyka, wparcie i edukacja” Różowe Opole to kampania edukacyjna, skierowana do kobiet i ich bliskich, której celem jest zwiększenie wiedzy mieszkanek Opola i Opolszczyzny na temat ich… » więcej 2021-10-14, godz. 16:17 "Bach vs. Händel, czyli spotkanie, którego nie było" - pierwszy koncert już w niedzielę! 'Bach vs. Händel, czyli spotkanie, którego nie było' - to cykl koncertów poświęcony twórczości dwóch gigantów muzyki barokowej: Johannowi Sebastianowi… » więcej 2021-10-14, godz. 14:44 Przed nami Wojewódzki Dzień Szefa Kuchni – zapowiada się kolorowo i pysznie! Nauczyciele przedmiotów zawodowych branży gastronomicznej województwa opolskiego zapraszają na kulinarny tydzień z okazji przypadającego 20 października… » więcej 2021-10-13, godz. 21:06 V Gala Opolszczyzna Aktywna Społecznie V Gala Opolszczyzna Aktywna Społecznie już w najbliższy poniedziałek (18.10) w Filharmonii Opolskiej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00. » więcej 2021-10-13, godz. 19:41 Grażyna Łobaszewska gwiazdą X Festiwalu w Klimatach Bluesa i Rocka w Komprachcicach Promowanie starych, dobrych gatunków muzycznych przez doświadczonych muzyków oraz wychodzenie naprzeciw młodym i ambitnym zespołom poszukującym inspiracji… » więcej 2021-10-11, godz. 15:13 Dzień otwarty zajezdni MZK Opole już w sobotę! Zwiedzanie zajezdni, poznanie tajników pracy dyspozytora i kierowcy oraz pierwsze szlify w obsługiwaniu autobusu - przed nami Dzień Otwarty Zajezdni MZK w Opolu… » więcej 2021-10-11, godz. 14:35 Tydzień pełen koncertów w opolskiej filharmonii Filharmonia Narodowa, koncert kameralny i powrót 'Koncertów rodzinnych' - w Filharmonii Opolskiej zapowiada się tydzień pełen wydarzeń. » więcej 2021-10-11, godz. 13:26 Koncert "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II" w szkole muzycznej w Opolu 'W hołdzie św. Janowi Pawłowi II' to tytuł koncertu, który odbędzie się w najbliższy piątek (15.10) w Sali Koncertowej im. Stanisława Śmiełowskiego… » więcej 2021-10-07, godz. 14:19 Zbliża się XXV Jubileuszowy Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko” – zgłoszenia tylko do 1… Gmina Olszanka już po raz 25. zaprasza na wyjątkowy przegląd muzyczny „Tobie Polsko”, który od lat cieszy się zainteresowaniem mieszkańców. » więcej 2021-10-06, godz. 15:31 "Oddaj z kości garść miłości" - tak IX Liceum Ogólnokształcące w Opolu zachęca do oddania szpiku Od trzech lat październik, jest miesiącem świadomości idei dawstwa szpiku. W związku z tym, Szkolne Koło Wolontariatu „Pomocna IX”, postanowiło wśród… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »