Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-15, 12:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Skromniej, ale bezpiecznie. Przed nami 6. Festiwal Mikołaja z Koźla

Koncert inaugurujący V Festiwal Mikołaja z Koźla [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert inaugurujący V Festiwal Mikołaja z Koźla [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
6. Festiwal Mikołaja z Koźla - plakat wydarzenia
6. Festiwal Mikołaja z Koźla - plakat wydarzenia
Nie poddawać się pandemii, grać bezpiecznie - takie założenia po raz drugi przyjęli organizatorzy Festiwalu Mikołaja z Koźla. Impreza odbędzie się po raz szósty w dniach 17-19.09. Podobnie jak przed rokiem niewszystkie zwyczajowe elementy festiwalu,
skoncentrowanego na sztuce średniowiecza, uda się zrealizować. Należy przy tym zaznaczyć, że w sferze muzycznej wydarzenie wykracza poza ramy średniowiecza, ukazując nieco szerzej muzykę dawną, do baroku włącznie. W przeszłości zdarzały się także prezentacje zarówno pojedynczych utworów nowszych (muzyka późniejsza od baroku) lub fuzje muzyki dawnej ze współczesnymi improwizacjami.
- Oczywiście, staramy się w pandemii dotrzymać terminów związanych z 600-leciem obchodów utworzenia rękopisu Mikołaja z Koźla - mówi pochodzący z Kędzierzyna-Koźla kompozytor, muzykolog i producent muzyczny Wojciech Wójcicki, który jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu. - Szykujemy na ten rok program może troszkę skromniejszy, ponieważ nie będzie jarmarku średniowiecznego ani turnieju rycerskiego, ale za to będziemy się skupiać wokół tych wartości muzycznych, zapisanych w rękopisie Mikołaja z Koźla. Odbędą się cztery koncerty. Tradycyjnie będzie pierwszego dnia (17.09) średniowiecze, czyli utwory Mikołaja z Koźla, ale nie tylko. Drugiego dnia będzie muzyka renesansu, no i trzeciego (19.09) oczywiście dzień barokowy: recital organowy Jana Bokszczanina, a także koncert finałowy, w którym wystąpi solistka Marta Czarkowska i Camerata Vistula.

Festiwal rozpocznie się w piątek (17.09) i potrwa do niedzieli (19.09), większość występów rozpocznie się o godzinie 19:00, wyjątkiem będzie recital organowy, który zaplanowany jest na niedzielę (19.09) na godzinę 16:00. Wstęp na koncerty jest bezpłatny, natomiast liczba miejsc jest ograniczona, a wydarzenia realizowane będą w Kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie Koźlu, z zachowaniem aktualnych zasad reżimu sanitarnego. Bezpłatne wejściówki można nabyć w kasach kin "Chemik" i "Twierdza" w Kędzierzynie-Koźlu.

Więcej na ten temat także w środowej (15.09) audycji "Klasyka wieczorową porą".
Wojciech Wójcicki

Kultura i rozrywka

2023-06-01, godz. 12:38 47. OTK: Czytanie "Ptama" dla dzieci i rodziców w Dzień Dziecka w teatrze Na odczytanie sztuki pt. 'Ptam' Krystyny Miłobędzkiej zaprasza dziś (1.06) Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Wydarzenie towarzyszy 47. Opolskim Konfrontacjom… » więcej 2023-06-01, godz. 09:00 Ilustracje do książek na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Przed nami jedno z największych wydarzeń artystycznych organizowanych przez Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, czyli Ilustragan. To cykliczny projekt prezentujący… » więcej 2023-06-01, godz. 08:00 Wystawa opolskiej malarki w Galerii Panaceum Galeria Panaceum w Opolu proponuje widzom spotkania z opolskimi malarzami, grafikami i rzeźbiarzami. Od piątku (02.06) będziemy można oglądać prace opolskiej… » więcej 2023-06-01, godz. 06:10 47 OKT. Ascetyczna scenografia i święto słowa w spektaklu "Sen srebrny Salomei" Teatr Modrzejewskiej w Legnicy przywiózł do Opola konkursowy spektakl Juliusza Słowackiego 'Sen srebrny Salomei'. Przedstawienie na deskach Teatru Jana Kochanowskiego… » więcej 2023-05-31, godz. 17:00 Byłeś na KFPP? Poszukaj się na zdjęciu. Od czwartku wystawa w opolskim rynku Opole wkracza w maraton diamentowych urodzin Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Pierwszy ich element to wystawa, która od czwartku (1.06) zagości w opolskim… » więcej 2023-05-31, godz. 16:45 Dzień Dziecka w Filharmonii Opolskiej Finał warsztatów dziecięcych w Filharmonii Opolskiej jest propozycją dla najmłodszych na jutrzejszy (1.06) Dzień Dziecka. Koncert nosi tytuł 'Śpiewaj z… » więcej 2023-05-31, godz. 13:30 47. OKT: pantomima na podstawie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza 'Ballady i romanse' w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantomimy zobaczyli widzowie 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa'. To drugi z pięciu spektakli… » więcej 2023-05-31, godz. 11:30 Nysa: weekend pod znakiem historii. Przed nami I Ogólnopolski Zlot Grup Rekonstrukcyjno-Historycznych Przemarsze wojsk, mundury i broń z okresu II wojny światowej oraz koncerty muzyczne - takie atrakcje przygotowano na I Ogólnopolski Zlot Grup Rekonstrukcyjno-Historycznych… » więcej 2023-05-30, godz. 22:15 Moc atrakcji na Festiwalu Kultury Dostępnej w Strzelcach Opolskich Warsztaty plastyczne, zajęcia animaloterapii, występy uczniów, a także spektakl teatralny. W Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich odbył się… » więcej 2023-05-30, godz. 21:30 Konferencja o możliwościach wykorzystania arteterapii wobec wyzwań kryzysu uchodźczego ,,Arteterapia w budowaniu akceptacji, zrozumienia i empatii w kryzysie uchodźczym“ to tytuł konferencji, która odbędzie się jutro (31.05) w Pedagogicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »