Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-03, 13:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Owacyjne przyjęcie średniowiecznej muzyki Mikołaja z Koźla! [ZDJĘCIA]

Koncert inaugurujący V Festiwal Mikołaja z Koźla [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert inaugurujący V Festiwal Mikołaja z Koźla [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Równolegle z inauguracją 69. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej w naszym regionie rozpoczął się unikatowy w skali kraju Festiwal Mikołaja z Koźla (2-4.10), czyli wydarzenie skoncentrowane wokół sztuki średniowiecza. Publiczność owacjami na stojąco nagrodziła wykonawców, wcześniej jednak w skupieniu wysłuchała ponadgodzinnego koncertu inauguracyjnego, który w istocie był muzyczną prezentacją liturgii mszalnej, dokonaną przez jedenastoosobowy zespół Schola Gregoriana Silensis.
Warto podkreślić, że muzycy przedstawili materiał pochodzący z oryginalnego zapisu średniowiecznego mnicha Mikołaja z Koźla czyli z Kodeksu będącego rodzajem dziennika, który liczy ponad 600 lat. To właśnie badania nad tym Kodeksem stały się impulsem do stworzenia Festiwalu Mikołaja z Koźla, który w tym roku odbywa się już po raz piąty.

- Jest dwanaście stron w Kodeksie Mikołaja z Koźla, dwanaście stron zawiera zapis muzyczny i nic więcej, nic więcej nie ma - mówi założyciel i kantor zespołu Robert Pożarski. - Myśmy te dwanaście stron postanowili wykorzystać właśnie w tym programie.

Artysta zaznacza jednak, że nie udało się przedstawić całości oryginalnego zapisu Mikołaja z Koźla podczas koncertu inauguracyjnego. Jego zdaniem potrzebny byłby drugi, podobnie obszerny koncert, by przedstawić pozostałe fragmenty zapisków średniowiecznego mnicha, mimo że śpiewacy korzystali z notacji umieszczonej na kartkach papieru formatu standardowego zeszytu, czyli A5.

- To jest faksymile [dokładna kopia, reprodukcja oryginału - przyp. red.] Kodeksu - wyjaśnia Pożarski. - I nawet wielkość jest bardzo podobna. On nie jest duży, bo to jest taki "kieszonkowy" Kodeks. Sobie Mikołaj go woził w torbie i dwanaście takich kart zapisał neumami [średniowieczna notacja muzyczna służąca do zapisu chorału gregoriańskiego - przyp. red.] czternastowiecznymi czy piętnastowiecznymi... to są raczej wcześniejsze. I nagle w "Credo" [część stała mszy, wyznanie wiary - przyp. red.] widzimy zapis menzuralny, czyli już prawie taki, jak współczesne nuty.

A przed nami kolejny, festiwalowy koncert, który odbędzie się dziś (03.10) o godzinie 16:00 w Kościele pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie to recital organowy Jakuba Garbacza, który wykroczy poza założenia festiwalu muzyki średniowiecznej. W programie pojawią się bowiem także dzieła barokowe czy romantyczne, a nawet transkrypcje dwóch preludiów Fryderyka Chopina. Aktualnie natomiast trwa 25. Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe, którego tematem jest "600-lecie obrazu Matki Bożej z Koźla w świetle ikonografii maryjnej". Spotkanie to można śledzić na profilu facebookowym Festiwalu Mikołaja z Koźla. Dodamy, że Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Robert Pożarski

Kultura i rozrywka

2021-04-12, godz. 16:15 Biblioteka w Głogówku zachęca miłośników poezji do wzięcia udziału w konkursie 'Biblioteka naszych marzeń' to tytuł konkursu poetyckiego organizowanego przez Miejską i Gminą Bibliotekę w Głogówku. Każdy, komu bliska jest poezja, kto… » więcej 2021-04-11, godz. 14:30 Głubczycki ,,Rolniczak” uczestniczył w ogólnopolskiej akcji czytania powieści ,,Jeżycjady” Dobiegła końca V edycja ,,Ogólnopolskiego czytania Jeżycjady”, poszczególnych tomów książek Małgorzaty Musierowicz o losach rodziny Borejków. W tegorocznym… » więcej 2021-04-10, godz. 19:27 Znamy wstępne plany tegorocznego "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii" w Mosznej Nieco później niż zwykle, w krótszym przedziale czasowym i w plenerze - tak zapowiada się tegoroczny 37. Festiwal 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im… » więcej 2021-04-10, godz. 16:39 Kluczbork: troska o zdrowie znów wygrywa z koncertowymi planami Inauguracja 36. Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej ponownie została przesunięta. Powodem podjęcia decyzji o przeniesieniu kolejnego koncertu… » więcej 2021-04-10, godz. 12:35 Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Krawczyka W Łodzi przyjaciele, artyści i wierni fani żegnają legendę polskiej muzyki Krzysztofa Krawczyka. Pogrzeb ma charakter państwowy. Uroczystości pogrzebowe… » więcej 2021-04-10, godz. 09:45 II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia" proponuje 20 produkcji online Instytut Pamięci Narodowej po raz drugi organizuje Międzynarodowy Festiwal Filmów o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. W programie znalazły się filmy z całego… » więcej 2021-04-09, godz. 20:15 "W drodze do Polski..." konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży 'W drodze do Polski - wspomnienie powstań śląskich' to konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województw śląskiego i opolskiego… » więcej 2021-04-09, godz. 17:02 Baśniowa gra terenowa na Wzgórzu Uniwersyteckim z książką pod pachą! 'Rozczytane wzgórze i jego podnóże' to gra terenowa, do udziału w której zaprasza Oddział Dziecięco-Młodzieżowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu… » więcej 2021-04-09, godz. 11:36 Kalendarz imprez plenerowych w Głubczycach zależy od rozwoju pandemii. "Umów nie zawieramy, natomiast rozeznanie już… Władze Głubczyc deklarują, że jeżeli tylko sytuacja epidemiczna w kraju na to pozwoli, zorganizują w tym roku dni miasta. Wstępny termin został ustalony… » więcej 2021-04-09, godz. 08:30 Prudnicki Ośrodek Kultury ogłasza nabór chętnych do słuchowiska Rocznicę powstania Konstytucji 3 Maja Prudnicki Ośrodek Kultury chce uczcić nagraniem słuchowiska, w którym wezmą udział mieszkańcy powiatu. Organizatorzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »