Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-03, 13:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Owacyjne przyjęcie średniowiecznej muzyki Mikołaja z Koźla! [ZDJĘCIA]

Koncert inaugurujący V Festiwal Mikołaja z Koźla [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert inaugurujący V Festiwal Mikołaja z Koźla [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Równolegle z inauguracją 69. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej w naszym regionie rozpoczął się unikatowy w skali kraju Festiwal Mikołaja z Koźla (2-4.10), czyli wydarzenie skoncentrowane wokół sztuki średniowiecza. Publiczność owacjami na stojąco nagrodziła wykonawców, wcześniej jednak w skupieniu wysłuchała ponadgodzinnego koncertu inauguracyjnego, który w istocie był muzyczną prezentacją liturgii mszalnej, dokonaną przez jedenastoosobowy zespół Schola Gregoriana Silensis.
Warto podkreślić, że muzycy przedstawili materiał pochodzący z oryginalnego zapisu średniowiecznego mnicha Mikołaja z Koźla czyli z Kodeksu będącego rodzajem dziennika, który liczy ponad 600 lat. To właśnie badania nad tym Kodeksem stały się impulsem do stworzenia Festiwalu Mikołaja z Koźla, który w tym roku odbywa się już po raz piąty.

- Jest dwanaście stron w Kodeksie Mikołaja z Koźla, dwanaście stron zawiera zapis muzyczny i nic więcej, nic więcej nie ma - mówi założyciel i kantor zespołu Robert Pożarski. - Myśmy te dwanaście stron postanowili wykorzystać właśnie w tym programie.

Artysta zaznacza jednak, że nie udało się przedstawić całości oryginalnego zapisu Mikołaja z Koźla podczas koncertu inauguracyjnego. Jego zdaniem potrzebny byłby drugi, podobnie obszerny koncert, by przedstawić pozostałe fragmenty zapisków średniowiecznego mnicha, mimo że śpiewacy korzystali z notacji umieszczonej na kartkach papieru formatu standardowego zeszytu, czyli A5.

- To jest faksymile [dokładna kopia, reprodukcja oryginału - przyp. red.] Kodeksu - wyjaśnia Pożarski. - I nawet wielkość jest bardzo podobna. On nie jest duży, bo to jest taki "kieszonkowy" Kodeks. Sobie Mikołaj go woził w torbie i dwanaście takich kart zapisał neumami [średniowieczna notacja muzyczna służąca do zapisu chorału gregoriańskiego - przyp. red.] czternastowiecznymi czy piętnastowiecznymi... to są raczej wcześniejsze. I nagle w "Credo" [część stała mszy, wyznanie wiary - przyp. red.] widzimy zapis menzuralny, czyli już prawie taki, jak współczesne nuty.

A przed nami kolejny, festiwalowy koncert, który odbędzie się dziś (03.10) o godzinie 16:00 w Kościele pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie to recital organowy Jakuba Garbacza, który wykroczy poza założenia festiwalu muzyki średniowiecznej. W programie pojawią się bowiem także dzieła barokowe czy romantyczne, a nawet transkrypcje dwóch preludiów Fryderyka Chopina. Aktualnie natomiast trwa 25. Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe, którego tematem jest "600-lecie obrazu Matki Bożej z Koźla w świetle ikonografii maryjnej". Spotkanie to można śledzić na profilu facebookowym Festiwalu Mikołaja z Koźla. Dodamy, że Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Robert Pożarski

Kultura i rozrywka

2021-06-22, godz. 10:15 Koncerty, turniej rycerski, spektakle, spotkania - ruszyło święto stolicy regionu Cały tydzień potrwają Dni Opola. Przygotowano koncerty, warsztaty, spotkania, pokazy, spektakle, wystawy, gry miejskie oraz turniej rycerski. » więcej 2021-06-21, godz. 21:57 „Przebojem na mural”. Muzyczne i kolorowe podsumowanie konkursu przed NCPP Muzyczne podsumowanie konkursu „Przebojem na mural” przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Główną nagrodę otrzymała Patrycja Kostyra, a wyróżnienie… » więcej 2021-06-21, godz. 19:00 Dom Kultury w Praszce czeka na propozycje najlepszego hasła promującego gminę. Do wygrania rower miejski Rozpoczął się konkurs na najlepsze hasło promujące gminę Praszka. Chętni mogą zgłaszać propozycje jednoznacznie podkreślające i promujące walory … » więcej 2021-06-21, godz. 16:45 Dni Dobrodzienia potrwają do końca wakacji. Było zbyt mało czasu na zorganizowanie trzydniowego święta miasta Nie trzy dni a trzy miesiące potrwają tegoroczne Dni Dobrodzienia. » więcej 2021-06-21, godz. 12:15 Kwartet saksofonowy wystąpi dziś (21.06) w Opolu Austriacki kwartet saksofonowy AUREUM wystąpi dziś (21.06) w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. » więcej 2021-06-21, godz. 10:00 To pierwsze tego typu muzeum w Opolu. Można w nim zobaczyć komputery i gry z ubiegłego wieku 'River Raid', 'Cybernoid' czy 'Commando' - to tylko część starych, kultowych gier komputerowych, w jakie można pograć w stolicy regionu. Przy ul. Łangowskiego… » więcej 2021-06-20, godz. 19:00 Młodzi wokaliści z całej Polski mieli szansę zaśpiewać na scenie opolskiego amfiteatru. Takie było Piosenkobranie… 64 wokalistów w różnym wieku wzięło udział w Piosenkobraniu 2021 na deskach Amfiteatru Tysiąclecia w Opolu. » więcej 2021-06-20, godz. 16:22 Fotograficzno-malarskie ujęcia Włoch: ekspozycja opolskich artystów trafiła do Muzeum UO Po długim wyczekiwaniu wspólna wystawa malarki Krystyny Sojki i fotografa Jerzego Stemplewskiego trafiła jako ekspozycja czasowa do Muzeum Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2021-06-20, godz. 06:00 Piosenkobranie w opolskim amfiteatrze. Wystąpi 64 wykonawców Przed nami 28. Ogólnopolski Festiwal Piosenki 'Piosenkobranie'. W niedzielę (20.06) w opolskim amfiteatrze młodzi artyści z całej Polski zaprezentują swoje… » więcej 2021-06-19, godz. 17:20 Aneta Barglik Gallery. Nowa przestrzeń sztuki w Opolu Aneta Barglik otworzyła nowe miejsce na artystycznej mapie Opola. To autorska galeria sztuki zlokalizowana w centrum miasta, gdzie artystka prezentuje swoje prace… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »