Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-03, 13:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Owacyjne przyjęcie średniowiecznej muzyki Mikołaja z Koźla! [ZDJĘCIA]

Koncert inaugurujący V Festiwal Mikołaja z Koźla [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert inaugurujący V Festiwal Mikołaja z Koźla [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Równolegle z inauguracją 69. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej w naszym regionie rozpoczął się unikatowy w skali kraju Festiwal Mikołaja z Koźla (2-4.10), czyli wydarzenie skoncentrowane wokół sztuki średniowiecza. Publiczność owacjami na stojąco nagrodziła wykonawców, wcześniej jednak w skupieniu wysłuchała ponadgodzinnego koncertu inauguracyjnego, który w istocie był muzyczną prezentacją liturgii mszalnej, dokonaną przez jedenastoosobowy zespół Schola Gregoriana Silensis.
Warto podkreślić, że muzycy przedstawili materiał pochodzący z oryginalnego zapisu średniowiecznego mnicha Mikołaja z Koźla czyli z Kodeksu będącego rodzajem dziennika, który liczy ponad 600 lat. To właśnie badania nad tym Kodeksem stały się impulsem do stworzenia Festiwalu Mikołaja z Koźla, który w tym roku odbywa się już po raz piąty.

- Jest dwanaście stron w Kodeksie Mikołaja z Koźla, dwanaście stron zawiera zapis muzyczny i nic więcej, nic więcej nie ma - mówi założyciel i kantor zespołu Robert Pożarski. - Myśmy te dwanaście stron postanowili wykorzystać właśnie w tym programie.

Artysta zaznacza jednak, że nie udało się przedstawić całości oryginalnego zapisu Mikołaja z Koźla podczas koncertu inauguracyjnego. Jego zdaniem potrzebny byłby drugi, podobnie obszerny koncert, by przedstawić pozostałe fragmenty zapisków średniowiecznego mnicha, mimo że śpiewacy korzystali z notacji umieszczonej na kartkach papieru formatu standardowego zeszytu, czyli A5.

- To jest faksymile [dokładna kopia, reprodukcja oryginału - przyp. red.] Kodeksu - wyjaśnia Pożarski. - I nawet wielkość jest bardzo podobna. On nie jest duży, bo to jest taki "kieszonkowy" Kodeks. Sobie Mikołaj go woził w torbie i dwanaście takich kart zapisał neumami [średniowieczna notacja muzyczna służąca do zapisu chorału gregoriańskiego - przyp. red.] czternastowiecznymi czy piętnastowiecznymi... to są raczej wcześniejsze. I nagle w "Credo" [część stała mszy, wyznanie wiary - przyp. red.] widzimy zapis menzuralny, czyli już prawie taki, jak współczesne nuty.

A przed nami kolejny, festiwalowy koncert, który odbędzie się dziś (03.10) o godzinie 16:00 w Kościele pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie to recital organowy Jakuba Garbacza, który wykroczy poza założenia festiwalu muzyki średniowiecznej. W programie pojawią się bowiem także dzieła barokowe czy romantyczne, a nawet transkrypcje dwóch preludiów Fryderyka Chopina. Aktualnie natomiast trwa 25. Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe, którego tematem jest "600-lecie obrazu Matki Bożej z Koźla w świetle ikonografii maryjnej". Spotkanie to można śledzić na profilu facebookowym Festiwalu Mikołaja z Koźla. Dodamy, że Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Robert Pożarski

Kultura i rozrywka

2021-11-28, godz. 12:01 Mieszkańcy Brzegu zajrzeli za kulisy Watykanu. Magdalena Wolińska-Riedi opowiedziała o swojej pracy i życiu w najmniejszym… Jak wygląda codzienne życie za 'spiżową bramą' i jak w świecie zdominowanym przez mężczyzn odnajdują się kobiety. Odpowiedzi między innymi na te pytania… » więcej 2021-11-28, godz. 08:52 "Śladami Prymasa Tysiąclecia". Nowa publikacja upamiętniająca kardynała Stefana Wyszyńskiego - Postać kardynała Stefana Wyszyńskiego zawsze była obecna w mojej pamięci, a prowadząc wycieczki po Prudniku, zawsze mnie ta historia wzruszała - powiedział… » więcej 2021-11-27, godz. 16:00 Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na Mikołajki. Zaplanowano w sumie dwa spotkania w niedzielę (5.12) o godzinie 10.00 i 14.00. W wydarzeniu mogą wziąć… » więcej 2021-11-27, godz. 12:00 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego będzie koncertować w Głubczycach Głubczyce już przygotowane na dzisiejszy (27.11) koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Starania o przyjazd zespołu rozpoczęły… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej 2021-11-26, godz. 15:00 Wiolonczelista w "Strefie Gwiazd" na dzisiejszym koncercie w filharmonii Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy koncert z cyklu 'Strefa Gwiazd'. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonają cztery utwory… » więcej 2021-11-26, godz. 07:00 Opole: wręczono nagrody w dziedzinie kultury, rekordowa liczba laureatów [ZDJĘCIA] 25. jubileuszowa gala wręczenia nagród w dziedzinie kultury Miasta Opole za nami. Tym razem była rekordowa liczba nominowanych, ale także rozdano rekordową… » więcej 2021-11-25, godz. 20:47 Godzinna lekcja połączona z koncertem. Czas na otwartą próbę generalną w Filharmonii Opolskiej Po raz kolejny w tym wyjątkowym wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci i młodzież nie tylko z opolskich szkół. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »