Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-03, 13:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Owacyjne przyjęcie średniowiecznej muzyki Mikołaja z Koźla! [ZDJĘCIA]

Koncert inaugurujący V Festiwal Mikołaja z Koźla [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert inaugurujący V Festiwal Mikołaja z Koźla [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Równolegle z inauguracją 69. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej w naszym regionie rozpoczął się unikatowy w skali kraju Festiwal Mikołaja z Koźla (2-4.10), czyli wydarzenie skoncentrowane wokół sztuki średniowiecza. Publiczność owacjami na stojąco nagrodziła wykonawców, wcześniej jednak w skupieniu wysłuchała ponadgodzinnego koncertu inauguracyjnego, który w istocie był muzyczną prezentacją liturgii mszalnej, dokonaną przez jedenastoosobowy zespół Schola Gregoriana Silensis.
Warto podkreślić, że muzycy przedstawili materiał pochodzący z oryginalnego zapisu średniowiecznego mnicha Mikołaja z Koźla czyli z Kodeksu będącego rodzajem dziennika, który liczy ponad 600 lat. To właśnie badania nad tym Kodeksem stały się impulsem do stworzenia Festiwalu Mikołaja z Koźla, który w tym roku odbywa się już po raz piąty.

- Jest dwanaście stron w Kodeksie Mikołaja z Koźla, dwanaście stron zawiera zapis muzyczny i nic więcej, nic więcej nie ma - mówi założyciel i kantor zespołu Robert Pożarski. - Myśmy te dwanaście stron postanowili wykorzystać właśnie w tym programie.

Artysta zaznacza jednak, że nie udało się przedstawić całości oryginalnego zapisu Mikołaja z Koźla podczas koncertu inauguracyjnego. Jego zdaniem potrzebny byłby drugi, podobnie obszerny koncert, by przedstawić pozostałe fragmenty zapisków średniowiecznego mnicha, mimo że śpiewacy korzystali z notacji umieszczonej na kartkach papieru formatu standardowego zeszytu, czyli A5.

- To jest faksymile [dokładna kopia, reprodukcja oryginału - przyp. red.] Kodeksu - wyjaśnia Pożarski. - I nawet wielkość jest bardzo podobna. On nie jest duży, bo to jest taki "kieszonkowy" Kodeks. Sobie Mikołaj go woził w torbie i dwanaście takich kart zapisał neumami [średniowieczna notacja muzyczna służąca do zapisu chorału gregoriańskiego - przyp. red.] czternastowiecznymi czy piętnastowiecznymi... to są raczej wcześniejsze. I nagle w "Credo" [część stała mszy, wyznanie wiary - przyp. red.] widzimy zapis menzuralny, czyli już prawie taki, jak współczesne nuty.

A przed nami kolejny, festiwalowy koncert, który odbędzie się dziś (03.10) o godzinie 16:00 w Kościele pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie to recital organowy Jakuba Garbacza, który wykroczy poza założenia festiwalu muzyki średniowiecznej. W programie pojawią się bowiem także dzieła barokowe czy romantyczne, a nawet transkrypcje dwóch preludiów Fryderyka Chopina. Aktualnie natomiast trwa 25. Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe, którego tematem jest "600-lecie obrazu Matki Bożej z Koźla w świetle ikonografii maryjnej". Spotkanie to można śledzić na profilu facebookowym Festiwalu Mikołaja z Koźla. Dodamy, że Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Robert Pożarski

Kultura i rozrywka

2021-01-26, godz. 21:00 Zmarł prof. dr hab. Zbigniew Zielonka W wieku 91 lat zmarł prof. dr hab. Zbigniew Zielonka. Był prozaikiem, polonistą, animatorem kultury, krytykiem literackim oraz publicystą. Za swoją działalność… » więcej 2021-01-25, godz. 18:45 W wieku 80 lat zmarł opolski poeta Krystian Szafarczyk W niedzielę (24.01) odszedł od nas opolski poeta Krzysztof Szafarczyk. Urodzony 29 kwietnia 1941 roku w Katowicach do Opola przybył w 1953 roku i związany… » więcej 2021-01-25, godz. 18:00 Historia socjologa Zygmunta Baumana w MBP w Opolu Dariusz Rosiak postanowił przybliżyć czytelnikom postać znanego na całym świecie socjologa Zygmunta Baumana. Książka powstała po rozmowach z córkami… » więcej 2021-01-25, godz. 12:15 Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach. Organizatorzy przygotowują imprezę na majówkę Rozpoczęły się przygotowania do Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Biskupicach obok Byczyny. Imprezę zaplanowano na majówkę (1-3 maja). » więcej 2021-01-24, godz. 16:30 Biblioteka w Kietrzu nabrała nowego blasku. Czytelnicy mogą już korzystać z placówki Biblioteka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu już po remoncie. Placówka została poddana kompleksowej modernizacji. » więcej 2021-01-24, godz. 11:15 Opole: finaliści Miss i Mistera 60+ mają swój kalendarz Finaliści oraz kandydaci wyborów Miss i Mistera 60+ Opola stworzyli kalendarz. Pokazali w nim nie tylko siebie, ale także znane zakątki miasta. Cel mieli jeden… » więcej 2021-01-22, godz. 16:00 Historia jednego przedmiotu kanwą filmów w muzeum Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu postanowiło na podstawie przedmiotów przekazanych muzeum przygotować cykl filmów pokazujących historię poszczególnych… » więcej 2021-01-22, godz. 14:05 Ukazał się dodruk spacerownika po Opolu Pod koniec 2019 roku staraniem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ukazała się książka zatytułowana 'Opole - spacery po mieście… » więcej 2021-01-21, godz. 17:15 Dawniej autoportret - dziś selfie. To propozycja MOK w Kędzierzynie-Koźlu Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu w czasach obostrzeń sanitarnych proponuje warsztaty w internecie. Można uczyć się gotować i piec on-line ale… » więcej 2021-01-21, godz. 14:20 Czytelnicy wrócili między regały Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim. Obowiązuje rygor … Czytelnicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim znów mają dostęp do półek z książkami. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »