Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-05, 14:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

V Festiwal Mikołaja z Koźla przeszedł do historii!

Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Zespół wokalny Jerycho wsparty przez instrumentalistów z litewskiego Morgaine zaprezentował się w programie "Bogarodzica", zamykającym V Festiwal Mikołaja z Koźla. Tegoroczny festiwal (2-4.10), choć ze względów bezpieczeństwa pozbawiony części turniejowej i jarmarku średniowiecznego, a także skromniejszy w liczbie koncertów oraz miejsc dostępnych dla publiczności, cieszył się sporym zainteresowaniem słuchaczy. Jak wyjaśnia pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu, pochodzący z Kędzierzyna-Koźla muzykolog Wojciech Wójcicki, chociaż jednym z głównych impulsów do stworzenia festiwalu była chęć prezentowania zabytków muzyki średniowiecznej pochodzących z osobistych notatek Mikołaja z Koźla, sama formuła festiwalu nie musi się ograniczać wyłącznie do tzw. muzyki dawnej.
- Oscylujemy cały czas wokół tych samych utworów - mówi Wojciech Wójcicki. - Oczywiście przedstawiamy również inne wykonania, bo tak jak "Wir glauben all an einen Gott" trafiło do Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Pachelbela i wielu, wielu innych kompozytorów, tak my też pokazujemy ten incipit, te melodie w różnych epokach. Natomiast czy będziemy robić to w przyszłości z innymi utworami? Być może, bo dzisiaj stan wiedzy, techniki i możliwości jest zupełnie inny, w związku z tym wszystko przed nami. Może formuła Festiwalu Mikołaja z Koźla zmieni się jeszcze kilkukrotnie, dlatego że dzisiaj znacznie wykraczamy poza ramy narzucone przy pierwszej edycji, a mianowicie festiwalu muzyki dawnej.

Wójcicki dodaje także, że wprawdzie już od dawna ma pomysły na kolejne edycje festiwalu i wciąż pojawiają się nowe koncepcje, to jednak plany kolejnego wydarzenia poznamy dopiero w przyszłym roku. Tym bardziej, że aktualnie nie wiadomo jak potoczą się dalsze losy walki z pandemią i jakie będą tego następstwa dla kultury. Więcej na temat zakończonego właśnie V Festiwalu Mikołaja z Koźla w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Wojciech Wójcicki

Kultura i rozrywka

2021-04-12, godz. 16:15 Biblioteka w Głogówku zachęca miłośników poezji do wzięcia udziału w konkursie 'Biblioteka naszych marzeń' to tytuł konkursu poetyckiego organizowanego przez Miejską i Gminą Bibliotekę w Głogówku. Każdy, komu bliska jest poezja, kto… » więcej 2021-04-11, godz. 14:30 Głubczycki ,,Rolniczak” uczestniczył w ogólnopolskiej akcji czytania powieści ,,Jeżycjady” Dobiegła końca V edycja ,,Ogólnopolskiego czytania Jeżycjady”, poszczególnych tomów książek Małgorzaty Musierowicz o losach rodziny Borejków. W tegorocznym… » więcej 2021-04-10, godz. 19:27 Znamy wstępne plany tegorocznego "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii" w Mosznej Nieco później niż zwykle, w krótszym przedziale czasowym i w plenerze - tak zapowiada się tegoroczny 37. Festiwal 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im… » więcej 2021-04-10, godz. 16:39 Kluczbork: troska o zdrowie znów wygrywa z koncertowymi planami Inauguracja 36. Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej ponownie została przesunięta. Powodem podjęcia decyzji o przeniesieniu kolejnego koncertu… » więcej 2021-04-10, godz. 12:35 Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Krawczyka W Łodzi przyjaciele, artyści i wierni fani żegnają legendę polskiej muzyki Krzysztofa Krawczyka. Pogrzeb ma charakter państwowy. Uroczystości pogrzebowe… » więcej 2021-04-10, godz. 09:45 II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia" proponuje 20 produkcji online Instytut Pamięci Narodowej po raz drugi organizuje Międzynarodowy Festiwal Filmów o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. W programie znalazły się filmy z całego… » więcej 2021-04-09, godz. 20:15 "W drodze do Polski..." konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży 'W drodze do Polski - wspomnienie powstań śląskich' to konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województw śląskiego i opolskiego… » więcej 2021-04-09, godz. 17:02 Baśniowa gra terenowa na Wzgórzu Uniwersyteckim z książką pod pachą! 'Rozczytane wzgórze i jego podnóże' to gra terenowa, do udziału w której zaprasza Oddział Dziecięco-Młodzieżowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu… » więcej 2021-04-09, godz. 11:36 Kalendarz imprez plenerowych w Głubczycach zależy od rozwoju pandemii. "Umów nie zawieramy, natomiast rozeznanie już… Władze Głubczyc deklarują, że jeżeli tylko sytuacja epidemiczna w kraju na to pozwoli, zorganizują w tym roku dni miasta. Wstępny termin został ustalony… » więcej 2021-04-09, godz. 08:30 Prudnicki Ośrodek Kultury ogłasza nabór chętnych do słuchowiska Rocznicę powstania Konstytucji 3 Maja Prudnicki Ośrodek Kultury chce uczcić nagraniem słuchowiska, w którym wezmą udział mieszkańcy powiatu. Organizatorzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »