Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-05, 14:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

V Festiwal Mikołaja z Koźla przeszedł do historii!

Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Zespół wokalny Jerycho wsparty przez instrumentalistów z litewskiego Morgaine zaprezentował się w programie "Bogarodzica", zamykającym V Festiwal Mikołaja z Koźla. Tegoroczny festiwal (2-4.10), choć ze względów bezpieczeństwa pozbawiony części turniejowej i jarmarku średniowiecznego, a także skromniejszy w liczbie koncertów oraz miejsc dostępnych dla publiczności, cieszył się sporym zainteresowaniem słuchaczy. Jak wyjaśnia pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu, pochodzący z Kędzierzyna-Koźla muzykolog Wojciech Wójcicki, chociaż jednym z głównych impulsów do stworzenia festiwalu była chęć prezentowania zabytków muzyki średniowiecznej pochodzących z osobistych notatek Mikołaja z Koźla, sama formuła festiwalu nie musi się ograniczać wyłącznie do tzw. muzyki dawnej.
- Oscylujemy cały czas wokół tych samych utworów - mówi Wojciech Wójcicki. - Oczywiście przedstawiamy również inne wykonania, bo tak jak "Wir glauben all an einen Gott" trafiło do Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Pachelbela i wielu, wielu innych kompozytorów, tak my też pokazujemy ten incipit, te melodie w różnych epokach. Natomiast czy będziemy robić to w przyszłości z innymi utworami? Być może, bo dzisiaj stan wiedzy, techniki i możliwości jest zupełnie inny, w związku z tym wszystko przed nami. Może formuła Festiwalu Mikołaja z Koźla zmieni się jeszcze kilkukrotnie, dlatego że dzisiaj znacznie wykraczamy poza ramy narzucone przy pierwszej edycji, a mianowicie festiwalu muzyki dawnej.

Wójcicki dodaje także, że wprawdzie już od dawna ma pomysły na kolejne edycje festiwalu i wciąż pojawiają się nowe koncepcje, to jednak plany kolejnego wydarzenia poznamy dopiero w przyszłym roku. Tym bardziej, że aktualnie nie wiadomo jak potoczą się dalsze losy walki z pandemią i jakie będą tego następstwa dla kultury. Więcej na temat zakończonego właśnie V Festiwalu Mikołaja z Koźla w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Wojciech Wójcicki

Kultura i rozrywka

2021-06-22, godz. 10:15 Koncerty, turniej rycerski, spektakle, spotkania - ruszyło święto stolicy regionu Cały tydzień potrwają Dni Opola. Przygotowano koncerty, warsztaty, spotkania, pokazy, spektakle, wystawy, gry miejskie oraz turniej rycerski. » więcej 2021-06-21, godz. 21:57 „Przebojem na mural”. Muzyczne i kolorowe podsumowanie konkursu przed NCPP Muzyczne podsumowanie konkursu „Przebojem na mural” przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Główną nagrodę otrzymała Patrycja Kostyra, a wyróżnienie… » więcej 2021-06-21, godz. 19:00 Dom Kultury w Praszce czeka na propozycje najlepszego hasła promującego gminę. Do wygrania rower miejski Rozpoczął się konkurs na najlepsze hasło promujące gminę Praszka. Chętni mogą zgłaszać propozycje jednoznacznie podkreślające i promujące walory … » więcej 2021-06-21, godz. 16:45 Dni Dobrodzienia potrwają do końca wakacji. Było zbyt mało czasu na zorganizowanie trzydniowego święta miasta Nie trzy dni a trzy miesiące potrwają tegoroczne Dni Dobrodzienia. » więcej 2021-06-21, godz. 12:15 Kwartet saksofonowy wystąpi dziś (21.06) w Opolu Austriacki kwartet saksofonowy AUREUM wystąpi dziś (21.06) w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. » więcej 2021-06-21, godz. 10:00 To pierwsze tego typu muzeum w Opolu. Można w nim zobaczyć komputery i gry z ubiegłego wieku 'River Raid', 'Cybernoid' czy 'Commando' - to tylko część starych, kultowych gier komputerowych, w jakie można pograć w stolicy regionu. Przy ul. Łangowskiego… » więcej 2021-06-20, godz. 19:00 Młodzi wokaliści z całej Polski mieli szansę zaśpiewać na scenie opolskiego amfiteatru. Takie było Piosenkobranie… 64 wokalistów w różnym wieku wzięło udział w Piosenkobraniu 2021 na deskach Amfiteatru Tysiąclecia w Opolu. » więcej 2021-06-20, godz. 16:22 Fotograficzno-malarskie ujęcia Włoch: ekspozycja opolskich artystów trafiła do Muzeum UO Po długim wyczekiwaniu wspólna wystawa malarki Krystyny Sojki i fotografa Jerzego Stemplewskiego trafiła jako ekspozycja czasowa do Muzeum Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2021-06-20, godz. 06:00 Piosenkobranie w opolskim amfiteatrze. Wystąpi 64 wykonawców Przed nami 28. Ogólnopolski Festiwal Piosenki 'Piosenkobranie'. W niedzielę (20.06) w opolskim amfiteatrze młodzi artyści z całej Polski zaprezentują swoje… » więcej 2021-06-19, godz. 17:20 Aneta Barglik Gallery. Nowa przestrzeń sztuki w Opolu Aneta Barglik otworzyła nowe miejsce na artystycznej mapie Opola. To autorska galeria sztuki zlokalizowana w centrum miasta, gdzie artystka prezentuje swoje prace… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »