Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-05, 14:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

V Festiwal Mikołaja z Koźla przeszedł do historii!

Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Zespół wokalny Jerycho wsparty przez instrumentalistów z litewskiego Morgaine zaprezentował się w programie "Bogarodzica", zamykającym V Festiwal Mikołaja z Koźla. Tegoroczny festiwal (2-4.10), choć ze względów bezpieczeństwa pozbawiony części turniejowej i jarmarku średniowiecznego, a także skromniejszy w liczbie koncertów oraz miejsc dostępnych dla publiczności, cieszył się sporym zainteresowaniem słuchaczy. Jak wyjaśnia pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu, pochodzący z Kędzierzyna-Koźla muzykolog Wojciech Wójcicki, chociaż jednym z głównych impulsów do stworzenia festiwalu była chęć prezentowania zabytków muzyki średniowiecznej pochodzących z osobistych notatek Mikołaja z Koźla, sama formuła festiwalu nie musi się ograniczać wyłącznie do tzw. muzyki dawnej.
- Oscylujemy cały czas wokół tych samych utworów - mówi Wojciech Wójcicki. - Oczywiście przedstawiamy również inne wykonania, bo tak jak "Wir glauben all an einen Gott" trafiło do Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Pachelbela i wielu, wielu innych kompozytorów, tak my też pokazujemy ten incipit, te melodie w różnych epokach. Natomiast czy będziemy robić to w przyszłości z innymi utworami? Być może, bo dzisiaj stan wiedzy, techniki i możliwości jest zupełnie inny, w związku z tym wszystko przed nami. Może formuła Festiwalu Mikołaja z Koźla zmieni się jeszcze kilkukrotnie, dlatego że dzisiaj znacznie wykraczamy poza ramy narzucone przy pierwszej edycji, a mianowicie festiwalu muzyki dawnej.

Wójcicki dodaje także, że wprawdzie już od dawna ma pomysły na kolejne edycje festiwalu i wciąż pojawiają się nowe koncepcje, to jednak plany kolejnego wydarzenia poznamy dopiero w przyszłym roku. Tym bardziej, że aktualnie nie wiadomo jak potoczą się dalsze losy walki z pandemią i jakie będą tego następstwa dla kultury. Więcej na temat zakończonego właśnie V Festiwalu Mikołaja z Koźla w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Wojciech Wójcicki

Kultura i rozrywka

2021-01-26, godz. 21:00 Zmarł prof. dr hab. Zbigniew Zielonka W wieku 91 lat zmarł prof. dr hab. Zbigniew Zielonka. Był prozaikiem, polonistą, animatorem kultury, krytykiem literackim oraz publicystą. Za swoją działalność… » więcej 2021-01-25, godz. 18:45 W wieku 80 lat zmarł opolski poeta Krystian Szafarczyk W niedzielę (24.01) odszedł od nas opolski poeta Krzysztof Szafarczyk. Urodzony 29 kwietnia 1941 roku w Katowicach do Opola przybył w 1953 roku i związany… » więcej 2021-01-25, godz. 18:00 Historia socjologa Zygmunta Baumana w MBP w Opolu Dariusz Rosiak postanowił przybliżyć czytelnikom postać znanego na całym świecie socjologa Zygmunta Baumana. Książka powstała po rozmowach z córkami… » więcej 2021-01-25, godz. 12:15 Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach. Organizatorzy przygotowują imprezę na majówkę Rozpoczęły się przygotowania do Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Biskupicach obok Byczyny. Imprezę zaplanowano na majówkę (1-3 maja). » więcej 2021-01-24, godz. 16:30 Biblioteka w Kietrzu nabrała nowego blasku. Czytelnicy mogą już korzystać z placówki Biblioteka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu już po remoncie. Placówka została poddana kompleksowej modernizacji. » więcej 2021-01-24, godz. 11:15 Opole: finaliści Miss i Mistera 60+ mają swój kalendarz Finaliści oraz kandydaci wyborów Miss i Mistera 60+ Opola stworzyli kalendarz. Pokazali w nim nie tylko siebie, ale także znane zakątki miasta. Cel mieli jeden… » więcej 2021-01-22, godz. 16:00 Historia jednego przedmiotu kanwą filmów w muzeum Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu postanowiło na podstawie przedmiotów przekazanych muzeum przygotować cykl filmów pokazujących historię poszczególnych… » więcej 2021-01-22, godz. 14:05 Ukazał się dodruk spacerownika po Opolu Pod koniec 2019 roku staraniem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ukazała się książka zatytułowana 'Opole - spacery po mieście… » więcej 2021-01-21, godz. 17:15 Dawniej autoportret - dziś selfie. To propozycja MOK w Kędzierzynie-Koźlu Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu w czasach obostrzeń sanitarnych proponuje warsztaty w internecie. Można uczyć się gotować i piec on-line ale… » więcej 2021-01-21, godz. 14:20 Czytelnicy wrócili między regały Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim. Obowiązuje rygor … Czytelnicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim znów mają dostęp do półek z książkami. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »