Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-05, 14:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

V Festiwal Mikołaja z Koźla przeszedł do historii!

Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Zespół wokalny Jerycho wsparty przez instrumentalistów z litewskiego Morgaine zaprezentował się w programie "Bogarodzica", zamykającym V Festiwal Mikołaja z Koźla. Tegoroczny festiwal (2-4.10), choć ze względów bezpieczeństwa pozbawiony części turniejowej i jarmarku średniowiecznego, a także skromniejszy w liczbie koncertów oraz miejsc dostępnych dla publiczności, cieszył się sporym zainteresowaniem słuchaczy. Jak wyjaśnia pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu, pochodzący z Kędzierzyna-Koźla muzykolog Wojciech Wójcicki, chociaż jednym z głównych impulsów do stworzenia festiwalu była chęć prezentowania zabytków muzyki średniowiecznej pochodzących z osobistych notatek Mikołaja z Koźla, sama formuła festiwalu nie musi się ograniczać wyłącznie do tzw. muzyki dawnej.
- Oscylujemy cały czas wokół tych samych utworów - mówi Wojciech Wójcicki. - Oczywiście przedstawiamy również inne wykonania, bo tak jak "Wir glauben all an einen Gott" trafiło do Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Pachelbela i wielu, wielu innych kompozytorów, tak my też pokazujemy ten incipit, te melodie w różnych epokach. Natomiast czy będziemy robić to w przyszłości z innymi utworami? Być może, bo dzisiaj stan wiedzy, techniki i możliwości jest zupełnie inny, w związku z tym wszystko przed nami. Może formuła Festiwalu Mikołaja z Koźla zmieni się jeszcze kilkukrotnie, dlatego że dzisiaj znacznie wykraczamy poza ramy narzucone przy pierwszej edycji, a mianowicie festiwalu muzyki dawnej.

Wójcicki dodaje także, że wprawdzie już od dawna ma pomysły na kolejne edycje festiwalu i wciąż pojawiają się nowe koncepcje, to jednak plany kolejnego wydarzenia poznamy dopiero w przyszłym roku. Tym bardziej, że aktualnie nie wiadomo jak potoczą się dalsze losy walki z pandemią i jakie będą tego następstwa dla kultury. Więcej na temat zakończonego właśnie V Festiwalu Mikołaja z Koźla w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Wojciech Wójcicki

Kultura i rozrywka

2021-11-28, godz. 12:01 Mieszkańcy Brzegu zajrzeli za kulisy Watykanu. Magdalena Wolińska-Riedi opowiedziała o swojej pracy i życiu w najmniejszym… Jak wygląda codzienne życie za 'spiżową bramą' i jak w świecie zdominowanym przez mężczyzn odnajdują się kobiety. Odpowiedzi między innymi na te pytania… » więcej 2021-11-28, godz. 08:52 "Śladami Prymasa Tysiąclecia". Nowa publikacja upamiętniająca kardynała Stefana Wyszyńskiego - Postać kardynała Stefana Wyszyńskiego zawsze była obecna w mojej pamięci, a prowadząc wycieczki po Prudniku, zawsze mnie ta historia wzruszała - powiedział… » więcej 2021-11-27, godz. 16:00 Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na Mikołajki. Zaplanowano w sumie dwa spotkania w niedzielę (5.12) o godzinie 10.00 i 14.00. W wydarzeniu mogą wziąć… » więcej 2021-11-27, godz. 12:00 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego będzie koncertować w Głubczycach Głubczyce już przygotowane na dzisiejszy (27.11) koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Starania o przyjazd zespołu rozpoczęły… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej 2021-11-26, godz. 15:00 Wiolonczelista w "Strefie Gwiazd" na dzisiejszym koncercie w filharmonii Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy koncert z cyklu 'Strefa Gwiazd'. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonają cztery utwory… » więcej 2021-11-26, godz. 07:00 Opole: wręczono nagrody w dziedzinie kultury, rekordowa liczba laureatów [ZDJĘCIA] 25. jubileuszowa gala wręczenia nagród w dziedzinie kultury Miasta Opole za nami. Tym razem była rekordowa liczba nominowanych, ale także rozdano rekordową… » więcej 2021-11-25, godz. 20:47 Godzinna lekcja połączona z koncertem. Czas na otwartą próbę generalną w Filharmonii Opolskiej Po raz kolejny w tym wyjątkowym wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci i młodzież nie tylko z opolskich szkół. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »