Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-10-07, 14:10 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Trzy dni z muzyką dawną. Rozpoczyna się VII Festiwal Mikołaja z Koźla

Festiwal Mikołaja z Koźla - zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Festiwal Mikołaja z Koźla - zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Przez trzy kolejne dni (7-9.10) w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koźlu rozbrzmiewać będzie muzyka dawnych epok, od średniowiecza po barok. Wszystko to za sprawą VII Festiwalu Mikołaja z Koźla, czyli wydarzenia stworzonego z okazji 600-lecia powstania unikatowego rękopisu franciszkanina będącego patronem festiwalu, czyli właśnie Mikołaja z Koźla. Chodzi o zapiski powstałe w latach 1416-1423 i opisujące zarówno ówczesne zwyczaje, jak i dzieje Górnego Śląska oraz pogranicza śląsko-morawskiego. W zapiskach Mikołaja z Koźla nie zabrakło również odwołań do zabytków kultury muzycznej, które są punktem wyjścia dla kolejnych edycji festiwalu, stworzonego z inicjatywy pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla muzyka, muzykologa, kompozytora i producenta muzycznego, będącego zarazem dyrektorem artystycznym wspomnianego wydarzenia.
- Franciszkanie kultywowali żywo Matkę Bożą, więc w tym roku po raz czwarty rozpatrujemy utwór o tematyce maryjnej: "Virgini Mariae laudes” [tłum. "Oddajmy Dziewicy Chwałę] - mówi Wojciech Wójcicki. - I to jest kontrafaktura takiej bardzo znanej sekwencji od XI wieku "Victimae paschali laudes", która jest do dzisiaj wykonywana w liturgii rzymskiej.

Tradycyjnie już Festiwal Mikołaja z Koźla zainauguruje (07.10) koncert skoncentrowany wokół muzyki średniowiecznej, w kolejnych dniach pojawi się odpowiednio muzyka renesansowa (08.10) i barokowa (09.10), jednak z uwagi na prace konserwatorskie trwające w średniowiecznym kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, w którym odbywały się wszystkie koncerty poprzednich sześciu odsłon festiwalu, w tym roku wszystkie koncerty realizowane będą we wnętrzach ulokowanej przy ulicy Wojciecha Czerwińskiego barokowej świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kędzierzynie-Koźlu.

W programie koncertu inauguracyjnego, w wykonaniu zespołu Mulierum Schola Gregoriana CLAMAVERUNT IUSTI pod kierownictwem Michała Sławeckiego, znajdą się utwory reprezentujące prepolifonię europejską z czasów Mikołaja z Koźla, łączącą różne tradycje monodii liturgicznej Europy Zachodniej. Nie zabraknie zatem kompozycji wywodzących się z liturgii rytów przedgregoriańskich, z tradycji starorzymskiej, gallikańskiej, hiszpańskiej, benewentańskiej oraz ambrozjańskiej.

Początek koncertu (07.10) o godzinie 19:00. Dodajmy, że wstęp na wszystkie koncerty VII Festiwalu Mikołaja z Koźla, objętego patronatem medialnym Radia Opole, jest bezpłatny, a w przeciwieństwie do poprzednich edycji festiwalu, zniesione są również ograniczenia w postaci specjalnych wejściówek.
Wojciech Wójcicki w audycji "Rewiry kultury" (06.10)

Kultura i rozrywka

2022-11-29, godz. 17:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-29, godz. 12:07 O Tanzanii w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu zaprasza na spotkanie z profesorem Januszem Słodczykiem, który zawodowo i prywatnie podróżuje po świecie. Tym razem naukowiec… » więcej 2022-11-28, godz. 17:30 Spektakl "ROHTKO" z łotewskimi nagrodami teatralnymi Przedstawienie „ROHTKO', którego koproducentami są Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Dailes w Rydze, nominowane do Łotewskich Nagród Teatralnych… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Opolska Jesień Literacka: spotkanie poetyckie z Wojciechem Bonowiczem Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej 2022-11-28, godz. 12:45 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpi w Głubczycach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Głubczycach. Koncert odbędzie się 10 grudnia w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej… » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Niektóre wystawy muzeum na Górze św. Anny zamknięte Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przechodzi termomodernizację. W związku z remontem, stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone… » więcej 2022-11-27, godz. 14:00 "Ostatni turnus" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Marcin Wojdak, autor książki 'Ostatni turnus. Pocztówki z czasów PRL-u', spotkał się z czytelnikami w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wydarzenie towarzyszyło… » więcej 2022-11-27, godz. 11:15 Eksperymentalne wystawienie Słowackiego w Modelatorni [ZDJĘCIA] W ramach konkursu na wystawienie sztuki, na scenie Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu zobaczyliśmy sztukę 'Kordian;' w reżyserii Patrycji Wysokińskiej… » więcej 2022-11-27, godz. 09:45 Kluczbork znów w rytmie reggae. Nowy teledysk promujący miasto [FILM] Kluczbork promuje się przez muzykę reggae. W internecie opublikowano teledysk w ramach projektu muzycznego Tomasza 'Siwego' Wójcika, muzyka pochodzącego z… » więcej 2022-11-26, godz. 19:45 "Autorzy zapraszają nas do swoich domów". Gala 29. konkursu "Ze Śląskiem na ty" 53 prace zgłoszono do 29. edycji Regionalnego Konkursu Literackiego 'Ze Śląskiem na ty'. Laureaci odebrali wieczorem wyróżnienia w Państwowej Szkole Muzycznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »