Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-03, 16:52 Autor: Witold Wośtak

Narodowe Czytanie w Kluczborku - przed południem "Moralność Pani Dulskiej" rozbrzmiewała wokół rynku

Narodowe Czytanie 2021 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Narodowe Czytanie 2021 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Narodowe Czytanie 2021 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Narodowe Czytanie 2021 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Moralności Pani Dulskiej" można było już dzisiaj (03.09) posłuchać na kluczborskim rynku w ramach Narodowego Czytania 2021.
Dramat autorstwa Gabrieli Zapolskiej był prezentowany przez ośmioro lektorów na specjalnej scenie.

Jak mówi Krystyna Pychyńska, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluczborku, nadal trzeba zachęcać do czytania.

- Niestety muszę powiedzieć, że jest więcej starszych czytelników - osób przyzwyczajonych do czytania książek jeszcze w formie tradycyjnej. Przybywa nam natomiast bardzo młodych czytelników, w wieku 5-7 lat. Prowadzimy bowiem akcję "Mała książka - wielki człowiek", która zachęca już najmłodsze dzieci do czytania. Trzeba powiedzieć, że szkraby przychodzą z rodzicami. Kryzys widać, kiedy dzieci idą do szkoły.

Zuzia i Michał, młodzi słuchacze, uważają tę akcję za potrzebną i ciekawą.

- Uważam to za bardzo ciekawe przedsięwzięcie, nawet w dobie wszystkich smartfonów. Gdyby czytana była jakaś "pusta" książka, nie byłoby najlepiej, ale tej naprawdę miło jest posłuchać.

- Sama akcja jest dobrze zrobiona. Co innego jest powiedzieć ludziom "czytajcie książki" i na tym poprzestać. Jeżeli tutaj czyta się publicznie, a ludzie przechodzą przez kluczowe miejsce Kluczborka, siłą rzeczy usłyszą tekst, zaciekawią się, zatrzymają i być może przekonają się do książek.

Dodajmy, zdecydowana większość miast, również opolskich, zaplanowała Narodowe Czytanie na jutro (04.09).
Krystyna Pychyńska
Zuzia i Michał

Kultura i rozrywka

2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej 2021-10-23, godz. 08:00 Stereotypy i pomówienia kiedyś a teraz. Dzisiaj premiera filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia" w Nysie XVII i XVIII wiek, Księstwo Nyskie, historie dziewcząt i kobiet. To są realia filmu dokumentalnego pt. 'Od pomówienia do spalenia', który dzisiaj (23.10)… » więcej 2021-10-22, godz. 17:33 Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu… » więcej 2021-10-22, godz. 14:18 Wieczór z planszówkami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wraz z portalem Graszki.pl organizuje spotkanie z grami planszowymi. Uczestnicy będą mieli do wyboru zarówno gry tradycyjne… » więcej 2021-10-22, godz. 10:15 Opolscy filharmonicy wystąpią pod batutą maestro Wita. Wcześniej jednak proponujemy spotkanie autorskie [FILM] Orkiestra symfoniczna wystąpi pod batutą prof. Antoniego Wita. Przed nami piątkowy (22.10) koncert w Filharmonii Opolskiej w ramach cyklu Strefa Gwiazd. Zaproszony… » więcej 2021-10-21, godz. 20:43 Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" Broniły one granic Rzeczpospolitej Obojga Narodów przed inwazją, głównie islamu. Mowa o twierdzach kresowych - Kamieńcu Podolskim, Chocimiu czy Trembowli… » więcej 2021-10-21, godz. 19:14 Opole: najzdolniejsi uczniowie nagrodzeni. Prezydent wręczył im stypendia Po raz 30. uczniowie opolskich szkół artystycznych otrzymali stypendia prezydenta Opola. W tym roku opolski ratusz przyznał ich 10, z czego 4 należą do młodzieży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »