Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-03, 16:17 Autor: Katarzyna Doros

Humor i farsa mocno związane z życiem. Narodowe Czytanie "Moralności Pani Dulskiej" na kozielskim rynku

Narodowe Czytanie 2021 w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Katarzyna Doros]
Narodowe Czytanie 2021 w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Katarzyna Doros]
Narodowe Czytanie 2021 w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Katarzyna Doros]
Narodowe Czytanie 2021 w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Katarzyna Doros]
Narodowe Czytanie 2021 w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Katarzyna Doros]
Narodowe Czytanie 2021 w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Katarzyna Doros]
Narodowe Czytanie 2021 w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Katarzyna Doros]
Narodowe Czytanie 2021 w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Katarzyna Doros]
Blisko 40 osób wzięło udział w Narodowym Czytaniu "Moralności Pani Dulskiej" na kozielskim rynku. W gronie tym znaleźli się przedstawiciele kultury, samorządów, służb mundurowych oraz uczniowie. To dziesiąta edycja akcji, której patronuje para prezydencka.
- W naszym mieście Narodowe Czytanie zawsze odbywa się dzień przed tym głównym terminem, żeby zaangażować też uczniów - mówi Izabela Migocz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu. - To promocja naszej polskiej literatury i utrwalanie dziedzictwa kultury polskiej. Dzieło Gabrieli Zapolskiej jest kolejnym utworem z tej wielkiej polskiej literatury, które czytamy, pełne humory i farsy. Myślę, że w wielu różnych szczegółach, które odczytujemy podczas akcji, możemy dopatrzeć się tej podwójnej moralności.

W rolę Anieli Dulskiej wcieliła się m.in. prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska. - Historia tego dzieła jest nam dobrze znana - mówi. - Nie wiem czy chciałabym normalnie nią być, ale dzisiaj występuję jako pani Dulska. Wielokrotnie powtarzamy jaka była pani Dulska i pan Dulski i wydaje mi się, że bardzo mocno jest to związane z naszym życiem.

- Mam się wcielić w Hesię, jest to dla mnie pewnym wyzwaniem. To ważne, żeby promować czytanie, bo to ma wielką wartość. Czytanie niesie za sobą wiele pozytywnych elementów, które potem wpływają na rozwój młodego człowieka - dodaje Paweł Masełko, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Wśród występujących na kozielskim rynku nie zbrakło uczniów, którzy także mierzyli się z "Moralnością Pani Dulskiej".

- Czytamy fragment, gdzie jest Juliasiewiczowa, Zbyszko i Mela. Zbyszko gdzieś wyszedł i Juliasiewiczowa pyta się gdzie wychodzi. Sama książka nam się podoba, nie jest za długa, ale ciekawa. Poprzez książki i takie akcje uczymy się samego czytania, poznajemy też jak się pisze różne wyrazy i jesteśmy później bardziej mądrzy - mówią Laura, Paulina i Weronika, uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20 w Kędzierzynie-Koźlu.

Dodajmy, że dziesiąte Narodowe Czytanie jutro (4 września) para prezydencka zainauguruje w warszawskim Ogrodzie Saskim. W Opolu o 14:00 w namiocie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej dramat Gabrieli Zapolskiej będą czytać aktorzy Teatru im. Jana Kochanowskiego. Natomiast o 15:00 Narodowe Czytanie zaplanowano na placu przed Miejską Biblioteką Publiczną.

Zachęcamy również do lektury słuchowiska przygotowanego przez Radio Dla Ciebie, w którym występują między innymi: Barbara Kraftówna, Franciszek Pieczka i Rafał Zawierucha. Premiera na antenie Radia Opole "Moralności pani Dulskiej" w reżyserii Aleksandry Głogowskiej w środę 8 września w Rewirach Kultury.
Izabela Migocz
Sabina Nowosielska, Paweł Masełko
uczennice

Wiadomości z regionu

2021-12-03, godz. 20:45 W Opolu ruszył jarmark bożonarodzeniowy. Na mieszkańców czekają wystawcy, karuzele i bajkowe domki Na opolskim rynku można już poczuć klimat świąt. W drewnianych domkach znajdziemy świąteczne ozdoby, wyroby z drewna, miody i inne przysmaki. W ruch poszły… » więcej 2021-12-03, godz. 19:50 Posłowie Koalicji Obywatelskiej apelują o wyciszenie sporu między prezydentem Opola i marszałkiem. "To nie czas na… Posłowie Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś i Witold Zembaczyński zaapelowali do samorządowców, by ci przestali 'kopać się po kostkach', bo tylko zgoda… » więcej 2021-12-03, godz. 19:03 Kolejne zakażenia w szkołach i przedszkolach w Opolu. Na kwarantannę trafiło blisko tysiąc uczniów Urząd Miasta w Opolu informuje o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w dziesięciu szkołach i przedszkolach w stolicy regionu. Zakażonych jest jedenastu… » więcej 2021-12-03, godz. 18:40 Dzień majsterkowicza w opolskiej Talentowni. "Majsterkowanie związane jest z kreatywnością, naprawianiem i udoskon… Dzisiaj (3.12) Światowy Dzień Majsterkowicza. Z tej okazji opolskie przedszkolaki uczyły się fachu w Talentowni przy ul. Barlickiego w Opolu i tworzyły mikołajkowe… » więcej 2021-12-03, godz. 18:11 Poseł Janusz Kowalski: "Przywracamy symetrię w finansowaniu nauki języka polskiego dla rodaków za granicą" Rocznie w Polsce przeznacza się 236 milionów złotych na naukę języka niemieckiego dla Mniejszości Niemieckiej. W 2022 roku dotacja ta miałaby zostać zmniejszona… » więcej 2021-12-03, godz. 17:30 Brzeska policja ma nową broń do walki z pijanymi kierowcami. To efekt współpracy z gminą Lubsza Brzeska policja z nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierowcami. To promiler przekazany funkcjonariuszom przez gminę Lubsza. » więcej 2021-12-03, godz. 16:30 Dotacje przyznane. Kolejne opolskie organizacje pozarządowe pozyskały fundusze na swoje działania Umowy podpisane, można działać. 31 organizacji samorządowych otrzymało od urzędu marszałkowskiego pieniądze na realizację swoich zadań. Wśród projektów… » więcej 2021-12-03, godz. 16:00 Opolski sanepid ruszył z kontrolami. Sprawdza, jak przestrzegane są nowe obostrzenia sanitarne Od środy (01.12) opolski sanepid przeprowadził w galeriach handlowych i nie tylko ponad 400 kontroli. Mają one związek z wprowadzonymi ograniczeniami w limicie… » więcej 2021-12-03, godz. 16:00 W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim rozstrzygnięto konkurs "Warto być Polakiem XXI wieku" Jurorzy nie mieli łatwego zadania. W ramach konkursu 'Warto być Polakiem XXI wieku' nadesłano ponad 100 prac uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych… » więcej 2021-12-03, godz. 15:10 Wielki Test z Historii. Powstania śląskie i plebiscyt. "Było dużo materiału i trzeba było się go nauczyć szcze… Za nami Wielki Test z Historii. Powstania śląskie i plebiscyt. Udział w nim wzięło kilkunastu uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz dorośli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »