Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-04, 17:33 Autor: Daniel Klimczak

Opolanie mogli wysłuchać "Moralności pani Dulskiej". W stolicy regionu zorganizowano wspólne czytanie w ramach ogólnopolskiej akcji

Narodowe czytanie w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Narodowe czytanie w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Narodowe czytanie w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Narodowe czytanie w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Narodowe czytanie w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Narodowe czytanie w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Narodowe czytanie w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Narodowe czytanie w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Opole po raz kolejny przystąpiło do akcji Narodowego Czytania. "Moralności Pani Dulskiej" autorstwa Gabrieli Zapolskiej można dziś (04.09) było wysłuchać w czasie spotkań zorganizowanych przez Wojewódzką, jak i Miejską Bibliotekę Publiczną.
Dzieło zostało przedstawione z podziałem na role. Zdaniem uczestników wydarzenia, to dobry sposób na promocję czytelnictwa.

- Ja nie wiem, który już raz biorę udział w Narodowym Czytaniu, dziesiąty zdaje się. Nasz reżyser Andrzej Jakubczyk organizuje to co roku i dość często mnie zaprasza. Myślę, że to jest potrzebne, absolutnie. Odkrywamy w ten sposób literaturę. Może akurat Dulska nie jest taką zapomnianą literaturą, ale 2 lata temu czytaliśmy nowele, z którymi ja już dawno się nie spotkałam na przykład. Absolutnie nie trzeba było mnie namawiać do udziału - zdradza Karolina Gorzkowska, która zagrała Melę.

- Raz, że to jest lektura szkolna, ale ludzie też chętnie słuchają. My tak spontanicznie to czytamy i czekamy na reakcję widowni - dodaje Barbara Lach, która wcieliła się w postać Juliasiewiczowej.

Aktorzy wskazują, że w lepszym odegraniu postaci pomagają im na przykład własne cechy charakteru.

- Ja myślę, że mam coś z Dulskiej. Tak jak czytałam teraz, to myślę, że trochę mam, też tak krzyczę na moje córki za różne rzeczy - przyznaje Elżbieta Donimirska.

Impreza od początku odbywa się pod patronatem głowy państwa. Podobne jak w poprzednich latach para prezydencka rozpoczęła wspólne czytanie w warszawskim Ogrodzie Saskim. Jednocześnie prezydent Andrzej Doda zapowiedział, że lekturą przyszłorocznej edycji będą "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza.
Posłuchaj relacji

Wiadomości z regionu

2021-12-03, godz. 21:15 Raport dnia: prawie 27 tysięcy zakażeń w kraju i blisko tysiąc w regionie. Zmarło 470 osób, z czego 20 na Opolszczyźnie… 947 nowych zakażeń i śmierć 20 osób potwierdzono dziś (03.12) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 26 965 nowych… » więcej 2021-12-03, godz. 20:45 W Opolu ruszył jarmark bożonarodzeniowy. Na mieszkańców czekają wystawcy, karuzele i bajkowe domki Na opolskim rynku można już poczuć klimat świąt. W drewnianych domkach znajdziemy świąteczne ozdoby, wyroby z drewna, miody i inne przysmaki. W ruch poszły… » więcej 2021-12-03, godz. 19:50 Posłowie Koalicji Obywatelskiej apelują o wyciszenie sporu między prezydentem Opola i marszałkiem. "To nie czas na… Posłowie Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś i Witold Zembaczyński zaapelowali do samorządowców, by ci przestali 'kopać się po kostkach', bo tylko zgoda… » więcej 2021-12-03, godz. 19:03 Kolejne zakażenia w szkołach i przedszkolach w Opolu. Na kwarantannę trafiło blisko tysiąc uczniów Urząd Miasta w Opolu informuje o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w dziesięciu szkołach i przedszkolach w stolicy regionu. Zakażonych jest jedenastu… » więcej 2021-12-03, godz. 18:40 Dzień majsterkowicza w opolskiej Talentowni. "Majsterkowanie związane jest z kreatywnością, naprawianiem i udoskon… Dzisiaj (3.12) Światowy Dzień Majsterkowicza. Z tej okazji opolskie przedszkolaki uczyły się fachu w Talentowni przy ul. Barlickiego w Opolu i tworzyły mikołajkowe… » więcej 2021-12-03, godz. 18:11 Poseł Janusz Kowalski: "Przywracamy symetrię w finansowaniu nauki języka polskiego dla rodaków za granicą" Rocznie w Polsce przeznacza się 236 milionów złotych na naukę języka niemieckiego dla Mniejszości Niemieckiej. W 2022 roku dotacja ta miałaby zostać zmniejszona… » więcej 2021-12-03, godz. 17:30 Brzeska policja ma nową broń do walki z pijanymi kierowcami. To efekt współpracy z gminą Lubsza Brzeska policja z nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierowcami. To promiler przekazany funkcjonariuszom przez gminę Lubsza. » więcej 2021-12-03, godz. 16:30 Dotacje przyznane. Kolejne opolskie organizacje pozarządowe pozyskały fundusze na swoje działania Umowy podpisane, można działać. 31 organizacji samorządowych otrzymało od urzędu marszałkowskiego pieniądze na realizację swoich zadań. Wśród projektów… » więcej 2021-12-03, godz. 16:00 Opolski sanepid ruszył z kontrolami. Sprawdza, jak przestrzegane są nowe obostrzenia sanitarne Od środy (01.12) opolski sanepid przeprowadził w galeriach handlowych i nie tylko ponad 400 kontroli. Mają one związek z wprowadzonymi ograniczeniami w limicie… » więcej 2021-12-03, godz. 16:00 W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim rozstrzygnięto konkurs "Warto być Polakiem XXI wieku" Jurorzy nie mieli łatwego zadania. W ramach konkursu 'Warto być Polakiem XXI wieku' nadesłano ponad 100 prac uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »