Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-03, 19:15 Autor: Witold Wośtak

Kluczborski ZAZ daje spełnienie zawodowe i społeczne dla 30 niepełnosprawnych. Dziś symbolicznie otwarto placówkę

Otwarcie ZAZ-u w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie ZAZ-u w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Rękodzieło z kluczborskiego ZAZ-u [fot. Witold Wośtak]
Rękodzieło z kluczborskiego ZAZ-u [fot. Witold Wośtak]
Pracownia ZAZ-u w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Pracownia ZAZ-u w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie ZAZ-u w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie ZAZ-u w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie ZAZ-u w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie ZAZ-u w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Teresa Barańska na otwarciu ZAZ-u w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Teresa Barańska na otwarciu ZAZ-u w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Symbolicznie otwarto dziś (03.09) Zakład Aktywności Zawodowej w Kluczborku. Choć ZAZ funkcjonuje od grudnia ubiegłego roku, oficjalne uroczystości były niemożliwe ze względu na pandemię.
ZAZ działa na parceli po dawnym zakładzie Fampra. Jej rewitalizacja kosztowała ponad 12 milionów złotych, z czego prawie 7 milionów stanowiła dotacja z regionalnego programu operacyjnego. - Mamy trzy pracownie - mówi Małgorzata Kwiring-Pondel, prezes Stowarzyszenia "Nadzieja".

- Zajmujemy się promocją, czyli wykonywaniem różnego rękodzieła. Mamy podpisane porozumienie z dwiema firmami, które zlecają nam składanie elementów. Dla nas to jest fantastyczna sprawa, ponieważ nasi pracownicy bardzo lubią te zajęcia. ZAZ musi także zarabiać i w ten sposób właśnie zarabiamy.

Marzena Olejnik, p.o. kierownika ZAZ-u, podkreśla zupełnie inne podejście do pracy.

- Przygotowujemy ich w każdy możliwy sposób, aby byli w pełni gotowi do pracy na otwartym rynku lub w zakładzie pracy chronionej. Są między innymi zajęcia z doradcą zawodowym i psychologiem. Mamy też wsparcie lekarza psychiatry, które jest bardzo ważnym elementem.

Dorota Kandzia, jedna z pracownic kluczborskiego ZAZ-u, uważa, że dzięki temu miejscu jej życie zmieniło się diametralnie.

- Gdybym siedziała w domu, nudziłabym się ciągle. Przez 20 lat chodziłam do środowiskowego domu samopomocy, a później podjęłam decyzję o pracy tutaj. W domu byłoby smutno - nie byłoby nawet do kogo odezwać się. Tutaj są znajomi, przyjaciele oraz panie, które ciągle wspierają nas.

Burmistrz Jarosław Kielar nie krył dumy z całego Centrum Kluczborska Bajka, w którego skład wchodzi ZAZ.

- Są miejsca pracy dla osób potrzebujących pomocy, ale też zatrudnienie dla osób douczających. Nazwaliśmy to miejsce Bajką. To wszystko powoduje, pod kątem wyglądu i tutejszych wydarzeń, że można chyba powiedzieć o bajecznym miejscu.

Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że w pięciu ZAZ-ach na Opolszczyźnie pracuje łącznie 220 osób.

- Priorytetem jest praca dla osób z niepełnosprawnością. Równie ważne jest to, co robią przedsiębiorcy. Zamawiają konkretne elementy, które trzeba tutaj wyprodukować. Mam na myśli okucia okienne i zespolone obejmki z uszczelką gumową, które później wykorzystuje się w samochodach.

Wicewojewoda Teresa Barańska zwraca uwagę na rolę podobnych miejsc w województwie opolskim.

- Przywracanie osób niepełnosprawnych do aktywności zawodowej to sprawa nadrzędna dla nas wszystkich. W nowo utworzonym ZAZ-ie kluczborskim zatrudnienie znajdzie 30 osób. Kolejne osoby niepełnosprawne z Opolszczyzny mają natomiast wciąż szerokie potrzeby.

Dodajmy, rolą kluczborskiego ZAZ-u jest również prowadzenie rehabilitacji społecznej.
Małgorzata Kwiring-Pondel
Marzena Olejnik
Dorota Kandzia
Jarosław Kielar
Andrzej Buła
Teresa Barańska

Wiadomości z regionu

2024-11-21, godz. 21:30 Strażacy z Nysy będą mieli nową siedzibę. Ruszyła procedura Strażacy zawodowi z Nysy będą mieli nową siedzibę. W nowym budynku komendy ma pojawić się też centrum zarządzania kryzysowego, magazyn i schron. Władze… » więcej 2024-11-21, godz. 20:00 Dlaczego kierowcy zwlekają z wymianą opon zimowych? Eksperci wyjaśniają Punkty wymiany opon przeżywają prawdziwe oblężenie. Umówienie się na wizytę z dnia na dzień jest praktycznie niemożliwe. Pojawia się jednak pytanie… » więcej 2024-11-21, godz. 19:30 Przebudowa DK45 między Jełową a Bierdzanami. Inwestycja już na półmetku Zaawansowanie prac na 11-kilometrowym odcinku krajowej 45 między Jełową a Bierdzanami wynosi 50 procent. » więcej 2024-11-21, godz. 18:00 Bezdomni pod opieką służb. W nocy temperatura spada poniżej zera Od kilku dni temperatura w nocy spada poniżej zera. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób w kryzysie bezdomności, może zagrażać… » więcej 2024-11-21, godz. 16:34 "Trzeba oddać serce i poświęcić prywatny czas". Pracownicy socjalni świętują Na co dzień oddają serce i angażują się w pracę na rzecz lokalnej społeczności, dziś (21.11) są za to doceniani. Pracownicy socjalni z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-11-21, godz. 16:30 Pierwszy motocyklista już egzaminowany na ulicach Nysy W Nysie można już zdawać egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A, czyli na motocykl. W siedzibie oddziału terenowego WORD przy ul. Piłsudskiego utworzono… » więcej 2024-11-21, godz. 16:00 Uśmiechy, dobre słowa i medale. Dzień Życzliwości w PSP 24 w Opolu Wiedzą, co to znaczy być miłym i uprzejmym na co dzień. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 w Opolu obchodzili dziś (21.11) Dzień Życzliwości… » więcej 2024-11-21, godz. 15:00 Zabójstwo kobiety w Ozimku. Pierwsza rozprawa przed sądem w Opolu Przed Sądem Okręgowym w Opolu odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie zabójstwa 42-letniej Małgorzaty S., do którego doszło 20 marca w Ozimku. Na ławie… » więcej 2024-11-21, godz. 15:00 Grodkowski DPS przejdzie remont. Prace nie powinny być uciążliwe dla pensjonariuszy Prawie 850 tysięcy złotych wyda brzeskie starostwo na remont Domu Pomocy Społecznej w Grodkowie. To placówka, która zapewnia opiekę około 50 pensjonari… » więcej 2024-11-21, godz. 14:00 Intensywne opady śniegu w regionie. Ostrzeżenie IMGW Intensywne opady śniegu zapowiada IMGW we Wrocławiu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »