Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-01, 21:00 Autor: Witold Wośtak

Kluczbork: cztery umowy dotyczące renowacji i zabezpieczenia zabytków

Wręczenie umów za renowację zabytków, Kluczbork [fot. Witold Wośtak]
Wręczenie umów za renowację zabytków, Kluczbork [fot. Witold Wośtak]
Marszałek regionu Andrzej Buła wręczył w Kluczborku cztery umowy dotyczące zabezpieczenia i renowacji zabytków. Łączna wartość dotacji oscyluje wokół 70 tysięcy złotych.
Marszałek nie kryje podziwu dla osób czy stowarzyszeń, które podejmują się czasochłonnego i trudnego procesu renowacji zabytków. - Dzisiejsze pieniądze są pierwszym krokiem, ale możemy zapewnić, że w następnych latach nie będzie ich mniej - podkreśla.

- Chcemy również zagwarantować osobom, które podejmują się większego przedsięwzięcia, że mogą liczyć na wsparcie również w kolejnych latach. W ramach naszego wsparcia chcemy więc skończyć konkretną elewację czy remont istotnego przedsięwzięcia wewnątrz kościoła lub ołtarza. Innym przykładem są projekty specjalne, które kierowaliśmy na zabezpieczenie przeciwpożarowe. Zwróciliśmy uwagę na drewniane kościółki, których mamy na Opolszczyźnie wiele.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wołczynie złożyła 2 wnioski. Ksiądz proboszcz Marcin Liberacki cieszył się z pozyskania 13 i 15 tysięcy złotych.

- Jeden wniosek dotyczy kościoła drewnianego w Gierałcicach. Tam ma być zrobione odglonienie oraz impregnacja dachu i ścian. Ubytki w drewnie mają zostać natomiast zabezpieczone. Drugi projekt dotyczy konserwacji i renowacji witraży kościoła w Byczynie.

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku pozyskał 40 tysięcy złotych na remont tzw. świetlika. - To przeszklone zadaszenie między budynkiem głównym a aulą - mówi Krystyna Błażewska, dyrektor szkoły.

- Wobec erozji spoin i zanieczyszczenia chcielibyśmy przeprowadzić wymianę tych elementów. To są luksfery, zadanie jest bardzo skomplikowane i mieliśmy ogromne problemy ze znalezieniem wykonawcy. Udało się jednak i jestem dobrej nadziei, że remont powiedzie się. Koszt remontu jest o wiele wyższy - połowę tej kwoty przekazuje nam kluczborskie starostwo.

Czwartym beneficjentem jest Stowarzyszenie Klucz do Rozwoju. W umowach są zapisy, według których prace muszą zakończyć się w tym roku
Andrzej Buła
Marcin Liberacki
Krystyna Błażewska

Wiadomości z regionu

2021-12-06, godz. 22:00 Świąteczna akcja pomocy osobom samotnym i chorym w Nysie. Prowadzi ją Maltańska Służba Medyczna Pomóc może każdy zarówno pod kątem materialnym, jak i socjalnym. Nyska Maltańska Służba Medyczna szykuje się do okresu świątecznego i zachęca mieszkańców… » więcej 2021-12-06, godz. 21:00 W nowym roku rozpocznie się remont urzędu w Izbicku Od dawna planowany remont Urzędu Gminy w Izbicku ma się rozpocząć w nowym roku. Inwestycja będzie prowadzona na raty, poczynając od najniższych kondygnacji… » więcej 2021-12-06, godz. 20:00 Wojewoda o pogróżkach antyszczepionkowców: "Ważne, żeby mając takie, a nie inne poglądy, nie przeszkadzać innym… 134 osoby zaszczepiły się przeciw COVID-19 w dwóch opolskich parafiach w Nysie i w Opolu w ramach akcji organizowanej przez wojewodę opolskiego. Jak informuje… » więcej 2021-12-06, godz. 19:50 Raport dnia: ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w województwie opolskim [INFOGRAFIKA] 502 nowe przypadki koronawirusa na Opolszczyźnie. W całym kraju minionej doby Ministerstwo Zdrowia potwierdziło natomiast 13 250 nowych zakażeniach. » więcej 2021-12-06, godz. 19:00 "Uśmiech daje moc do wyzdrowienia". Dr Clown przygotował dzieciom leżącym w USK mikołajki Był renifer, bałwan 'Olaf', elf, a także oczywiście ten, którego 6 grudnia nie może zabraknąć, czyli święty Mikołaj. Z okazji mikołajek wolontariusze… » więcej 2021-12-06, godz. 18:30 Sanepid bezpodstawnie zamknął dyskotekę w Zawadzkiem. Zapadł wyrok WSA w Opolu Kontrole, mandaty i zamknięcie dyskoteki w Zawadzkiem w styczniu tego roku było niezgodne z prawem - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Wyrok… » więcej 2021-12-06, godz. 18:00 Policja radzi, jak zabezpieczyć mieszkanie przed świątecznymi wyjazdami. Można zminimalizować ryzyko włamania Opolska policja przypomina o prawidłowym zabezpieczeniu domu lub mieszkania przed wyjazdami świątecznymi. Funkcjonariusze przyznają, że nie ma idealnych rozwiązań… » więcej 2021-12-06, godz. 17:40 To tradycja pielęgnowana od lat. Opolscy kontrterroryści przekazali prezenty do jednego z domów dziecka Na co dzień mierzą się z najniebezpieczniejszymi przestępcami i sytuacjami. Dzisiaj (6.12) pokazali inne, łagodne oblicze. Opolscy kontrterroryści odwiedzili… » więcej 2021-12-06, godz. 16:36 4 zastępy strażackie interweniowały po uszkodzeniu sieci gazowej w Gotartowie. Nie ma poszkodowanych Zakończyła się akcja strażaków w miejscowości Gotartów - Ogrodnictwo po uszkodzeniu sieci gazowej. Nie ma osób poszkodowanych. » więcej 2021-12-06, godz. 16:16 IMGW ostrzega! Wieczorem i w nocy na drogach oraz chodnikach będzie bardzo ślisko IMGW ostrzega mieszkańców województwa opolskiego przed oblodzeniem. Niebezpieczne zjawisko pogodowe wystąpi we wszystkich powiatach w regionie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »