Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-05, 16:40 Autor: Witold Wośtak

Spór o kursowanie autobusów na linii Opole-Kluczbork

Przewoźnik LUZ fot. LUZ.Opole.pl
Przewoźnik LUZ fot. LUZ.Opole.pl
Siedziba PKS Kluczbork [fot. Witold Wośtak]
Siedziba PKS Kluczbork [fot. Witold Wośtak]
Komercyjne Linie Autobusowe LUZ zarzucają Starostwu Powiatowemu, że faworyzuje PKS Kluczbork kosztem prywatnego przedsiębiorcy. Starosta odpowiada, że LUZ grał nie fair.
Firma LUZ skarży się, że nie może od dzisiaj (05.06) obsługiwać trasy Kluczbork-Opole po postanowieniu starosty kluczborskiego. Tę decyzję podtrzymał urząd marszałkowski. - To jest sytuacja kuriozalna - mówi prezes firmy Mirosław Domagała.

- Starosta kluczborski, który musi zaopiniować przebieg takiej linii komunikacyjnej, zaopiniował ją w sposób negatywny powołując się na rzekome zagrożenie dla funkcjonowania PKS Kluczbork przez nasze kursy. Jest tym żywo zainteresowany, bo on jest właścicielem PKS Kluczbork. W taki sposób zostali potraktowani przede wszystkim pasażerowie tych kursów. Na dzień dzisiejszy PKS Kluczbork ostatni kurs jaki realizuje w dni robocze z Kluczborka jest o 18:30. Nasz kurs ostatni był o 22:10. Co teraz z tymi ludźmi, co tym ludziom powiedzieć? - pyta Domagała.

W ciągu miesiąca autobusy firmy LUZ na trasie Opole-Kluczbork przewoziły do 10 tysięcy ludzi. Likwidacja tej linii poważnie komplikuje dojazd do pracy - mówi słuchacz Radia Opole:

- Jeździłem przeszło dwa lata na trasie Kluczbork - Opole. I nagle się dowiaduję na przystanku, że LUZ nie kursuje. No i ubyło mi kilkanaście kursów! Miałem niemal co półtorej godziny autobus. Więcej tych kursów też w soboty i niedziele było.

Prezes firmy LUZ zwrócił się już w tej sprawie ze skargą do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Starosta kluczborski tymczasem odrzuca oskarżenia firmy LUZ. "Tu nie ma mowy o zasadach zdrowej konkurencji"- tak Mirosław Birecki komentuje odmowną decyzję dla firmy LUZ, co do zmian w rozkładzie jazdy autobusów na linii Opole - Kluczbork. Zdaniem starosty, zgoda na zmianę zagroziłaby funkcjonowaniu powiatowej spółki, jaką jest PKS Kluczbork. - Jak można zgodzić się na rozkład, gdzie LUZ odjeżdża o 6:15, a autobus PKS minutę później? - pyta retorycznie, mówiąc o konieczności zabezpieczeniu rentowności powiatowego przewoźnika.

- Zatoka autobusowa ma 2,5 metra szerokości i około 20 metrów długości. Nie możliwości, że fizycznie zmieszczą się tam dwa autobusy. Wprowadzenie zmiany, gdzie PKS będzie odjeżdżać o 6:16, a LUZ o 6:15 skutkuje oczywistym zagrożeniem dla ruchu, bo nie ma miejsca dla dwóch autobusów.

W grudniu ubiegłego roku oddano do użytku Centrum Przesiadkowe Opole Główne. Jak przekonuje Marcin Wiecha, prezes PKS Kluczbork, wówczas zaobserwowano, że firma LUZ kursuje w godzinach innych niż wcześniej.

- Poza tym w rozkładzie jazdy pojawiły się nowe kursy, wcześniej nierealizowane przez firmę LUZ. Gdy powzięliśmy informację, że zmienione kursy są realizowane bez wymaganych uzgodnień, wysłaliśmy stosowne pismo do urzędu marszałkowskiego, czyli organu wydającego zezwolenie.

Zdaniem Wiechy, zgoda na zmianę rozkładu odcięłaby od komunikacji część miejscowości - między innymi Kuniów, Jasienie, Lipiny - bo LUZ jeździ wyłącznie drogą krajową 45.

- Jeśli taki proceder miałby miejsce w dalszym ciągu, spadek rentowności naszych kursów mógłby doprowadzić do sytuacji, gdzie bylibyśmy zmuszeni zejść całkowicie z całej linii. Inaczej mówiąc, część mieszkańców z miejscowości oddalonych od drogi krajowej, gdzie nie jeżdżą autobusy firmy LUZ, byłaby odcięta od komunikacji w kierunku Opola, jak i Kluczborka.

Starosta Birecki przypomina, że firma LUZ nadal może realizować kursy, ale według wcześniej obowiązującego rozkładu.

Więcej o tym sporze w jutrzejszym (06.06) paśmie interwencyjnym Radia Opole po 12:00.
Mirosław Domagała 1
Pasażer
Mirosław Birecki
Marcin Wiecha 1
Marcin Wiecha 2

Wiadomości z regionu

2023-09-28, godz. 20:40 Opole ma nową ulicę. Wybudował ją prywatny inwestor Opole ma nową ulicę. 200-metrowy odcinek połączył rondo przy II kampusie Politechniki Opolskiej z ulicą Krapkowicką. Nowa droga ma 7 metrów szerokości… » więcej 2023-09-28, godz. 20:00 Parki Krajobrazowe "Góra św. Anny" i "Góry Opawskie" hucznie świętują 35. urodziny Około 700 osób wzięło udział w Edukacyjnym Pikniku Ekologicznym przy Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny. Okazja do spotkania była wyjątkowa - tak świętowano… » więcej 2023-09-28, godz. 19:45 "Dzięki tej wiedzy młodzieży będzie łatwiej" ZUS i PiP zainaugurowały projekty edukacyjne Ubezpieczenia społeczne i prawo pracy nie muszą być wiedzą tajemną dla młodych ludzi. Opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwowa Inspekcja Pracy… » więcej 2023-09-28, godz. 19:45 Pirat z lamborghini namierzony, ma 28 lat. "Sprawa jest w toku" Policjanci z Lewina Brzeskiego ustalili personalia kierowcy lamborghini, który pod koniec czerwca wykonał piracki rajd po opolskiej autostradzie. Przekraczał… » więcej 2023-09-28, godz. 19:00 Zasłużeni dla Opola. Jeden z kandydatów wywołał spór radnych Miały być trzy, ale przegłosowano tylko dwie. Mowa o uchwałach w sprawie nadania tytułów 'Zasłużony Obywatel Miasta Opola', które dziś (28.09) zostały… » więcej 2023-09-28, godz. 17:30 Powstrzymał napastnika z siekierą. Asp. szt. Marcin Kwiatkowski odznaczony medalem im. Andrzeja Struja Podczas dramatycznej akcji zachował zimną krew. Ranił napastnika z siekierą w nogę, a następnie udzielił mu pierwszej pomocy. Asp. szt. Marcin Kwiatkowski… » więcej 2023-09-28, godz. 17:20 Opole: Jolanta Kawecka dołączyła do klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego Jolanta Kawecka, niezależna radna Opola, dołączyła dziś (28.09) do klubu Arkadiusza Wiśniewskiego. Po tym transferze klub powiększył do 14 rajców. Kawecka… » więcej 2023-09-28, godz. 17:00 Wybory 2023. Poseł Zembaczyński złożył zawiadomienie do prokuratury. Starosta namysłowski: to pod publikę Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył do prokuratury poseł Witold Zembaczyński. Kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu uważa… » więcej 2023-09-28, godz. 16:00 Wybory 2023. Mniejszość Niemiecka o finansach samorządów. Proponują zmiany Samorządy muszą mieć więcej do powiedzenia przy podziale publicznych pieniędzy - mówili dziś (28.09) kandydaci do parlamentu z ramienia KWW Mniejszość… » więcej 2023-09-28, godz. 15:45 Położenia nie zmienimy, ono jest naszym atutem. Radio Opole na III Forum Rozwoju Regionalnego [ZDJĘCIA, FILM] Położenie miedzy Dolnym a Górnym Śląskiem, które było jeszcze kilkanaście lat temu 'przekleństwem' Opolszczyzny, dziś jest naszym atutem. Takie wnioski… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »