Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-05, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Brzeg chce mieć "elektryki" w komunikacji miejskiej. Pomóc w ich zakupie mają pieniądze od rządu

Brzeg testował autobus o napędzie elektrycznym [fot. UM Brzeg]
Brzeg testował autobus o napędzie elektrycznym [fot. UM Brzeg]
Brzeg testował autobus o napędzie elektrycznym [fot. UM Brzeg]
Brzeg testował autobus o napędzie elektrycznym [fot. UM Brzeg]
Brzeg testował autobus o napędzie elektrycznym [fot. UM Brzeg]
Brzeg testował autobus o napędzie elektrycznym [fot. UM Brzeg]
Na ulice Brzegu wyjechał na testy pierwszy autobus o napędzie elektrycznym. Sprawdzano, czy tego typu rozwiązanie sprawdzi się w tamtejszej komunikacji miejskiej.
Miasto nie posiada własnej spółki świadczącej usługi komunikacyjnej, dlatego zleca ich realizację zewnętrznej firmie. Obecnie jest to miejscowy PKS. Spółka nie dysponuje na razie żadnym pojazdem zasilanym energią elektryczną. Jak jednak zapowiada burmistrz Jerzy Wrębiak, niewykluczone, że wkrótce uda się jej zmodernizować flotę. Pozwolić na to ma właśnie współpraca z samorządem.

- Chcielibyśmy zmienić tabor w naszym mieście i plany rządu dają takie możliwości dla prywatnych inwestorów. Myślę, że jeżeli będą korzystne warunki finansowe, to prywatny przewoźnik będzie mógł skorzystać z dużego dofinansowania współpracując z gminą - powiedział.

Na razie jednak nie zapadły decyzje dotyczące samego zakupu, a także ewentualnej liczby nowych pojazdów.

Przypomnijmy, że o planach związanych z modernizacją floty autobusów miejskich mówi się w Brzegu od dawna. Starania zmierzające do wyjazdu "elektryków" na ulice, władze miasta zapowiadały już w 2019 roku. Wówczas chodziło jednak o wprowadzenie do warunków przetargu na obsługę komunikacji miejskiej zapisów o promowaniu firm posiadających takie pojazdy.
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2023-09-28, godz. 20:40 Opole ma nową ulicę. Wybudował ją prywatny inwestor Opole ma nową ulicę. 200-metrowy odcinek połączył rondo przy II kampusie Politechniki Opolskiej z ulicą Krapkowicką. Nowa droga ma 7 metrów szerokości… » więcej 2023-09-28, godz. 20:00 Parki Krajobrazowe "Góra św. Anny" i "Góry Opawskie" hucznie świętują 35. urodziny Około 700 osób wzięło udział w Edukacyjnym Pikniku Ekologicznym przy Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny. Okazja do spotkania była wyjątkowa - tak świętowano… » więcej 2023-09-28, godz. 19:45 "Dzięki tej wiedzy młodzieży będzie łatwiej" ZUS i PiP zainaugurowały projekty edukacyjne Ubezpieczenia społeczne i prawo pracy nie muszą być wiedzą tajemną dla młodych ludzi. Opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwowa Inspekcja Pracy… » więcej 2023-09-28, godz. 19:45 Pirat z lamborghini namierzony, ma 28 lat. "Sprawa jest w toku" Policjanci z Lewina Brzeskiego ustalili personalia kierowcy lamborghini, który pod koniec czerwca wykonał piracki rajd po opolskiej autostradzie. Przekraczał… » więcej 2023-09-28, godz. 19:00 Zasłużeni dla Opola. Jeden z kandydatów wywołał spór radnych Miały być trzy, ale przegłosowano tylko dwie. Mowa o uchwałach w sprawie nadania tytułów 'Zasłużony Obywatel Miasta Opola', które dziś (28.09) zostały… » więcej 2023-09-28, godz. 17:30 Powstrzymał napastnika z siekierą. Asp. szt. Marcin Kwiatkowski odznaczony medalem im. Andrzeja Struja Podczas dramatycznej akcji zachował zimną krew. Ranił napastnika z siekierą w nogę, a następnie udzielił mu pierwszej pomocy. Asp. szt. Marcin Kwiatkowski… » więcej 2023-09-28, godz. 17:20 Opole: Jolanta Kawecka dołączyła do klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego Jolanta Kawecka, niezależna radna Opola, dołączyła dziś (28.09) do klubu Arkadiusza Wiśniewskiego. Po tym transferze klub powiększył do 14 rajców. Kawecka… » więcej 2023-09-28, godz. 17:00 Wybory 2023. Poseł Zembaczyński złożył zawiadomienie do prokuratury. Starosta namysłowski: to pod publikę Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył do prokuratury poseł Witold Zembaczyński. Kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu uważa… » więcej 2023-09-28, godz. 16:00 Wybory 2023. Mniejszość Niemiecka o finansach samorządów. Proponują zmiany Samorządy muszą mieć więcej do powiedzenia przy podziale publicznych pieniędzy - mówili dziś (28.09) kandydaci do parlamentu z ramienia KWW Mniejszość… » więcej 2023-09-28, godz. 15:45 Położenia nie zmienimy, ono jest naszym atutem. Radio Opole na III Forum Rozwoju Regionalnego [ZDJĘCIA, FILM] Położenie miedzy Dolnym a Górnym Śląskiem, które było jeszcze kilkanaście lat temu 'przekleństwem' Opolszczyzny, dziś jest naszym atutem. Takie wnioski… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »