Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-05, 11:40 Autor: Bogusław Kalisz

Spór o transport na trasie Opole - Kluczbork. LUZ z odmową zmiany rozkładu jazdy [INTERWENCJA]

Przewoźnik LUZ fot. LUZ.Opole.pl
Przewoźnik LUZ fot. LUZ.Opole.pl
Przewoźnik LUZ fot. LUZ.Opole.pl
Przewoźnik LUZ fot. LUZ.Opole.pl
Przewoźnik LUZ fot. LUZ.Opole.pl
Przewoźnik LUZ fot. LUZ.Opole.pl
Starostwo Powiatowe w Kluczborku odmówiło firmie LUZ z Opola zmian w rozkładzie jazdy autobusów komunikacji międzymiastowej na trasie Opole - Kluczbork. Samorząd w uzasadnieniu podkreśla, że zaproponowane kursy mogą kolidować z już istniejącymi połączeniami, oferowanymi przez PKS w Kluczborku. Decyzję o odmowie wydania zezwolenia podtrzymał marszałek województwa opolskiego. Prezes LUZ-u przekonuje, że wiele osób zostanie bez możliwości transportu.
Proponowane przez przewoźnika - Komercyjne Linie Autobusowe LUZ - zmiany dotyczyły zaktualizowania przystanków, zmiany godzin odjazdów oraz dodania nowych kursów. Rzecznik marszałka informuje, że firmie LUZ przysługiwało prawo wniesienia zażalenia na to postanowienie, z którego przewoźnik nie skorzystał.

Starosta kluczborski argumentował, że zaproponowane kursy LUZ-u stwarzałyby zagrożenie w bezpieczeństwie ruchu drogowego. Autobusy LUZ-u i PKS-u Kluczbork miałyby się zatrzymywać na przystankach prawie o identycznej godzinie, na co nie pozwalają parametry przystanków. Ponadto rozkład oferował transport mieszkańcom miejscowości wyłącznie zlokalizowanych wzdłuż DK45.

Mirosław Domagała, prezes KLA LUZ, odpowiada, że w chwili obecnej osoby jadące do Kluczborka na przykład na 5:00, 6:00 rano, a także wracające do Opola po 18:30, zostają bez transportu drogowego, a pozostałym liczba dostępnych połączeń spadła o ponad 50%.

Podkreśla, że rozpatrywanie wniosku o zmianę zezwolenia trwało od końcówki grudnia 2022 do 31 maja 2023: "więc teraz z zainteresowaniem będziemy obserwowali, czy a jeżeli tak, to w jakim tempie i trybie zostanie zmienione zezwolenie PKS Kluczbork".

Biuro prasowe urzędu marszałkowskiego podsumowuje, że odmowa zmiany zezwolenia nie oznacza, iż przewoźnik jest zmuszony do zawieszania wykonywania kursów na danej linii, może i powinien realizować kursy zgodnie z obowiązującym, ostatnim zatwierdzonym przez marszałka województwa opolskiego rozkładem jazdy.

Do sprawy wrócimy. Tym tematem zajmiemy się między innymi w jutrzejszym (6.06) paśmie interwencyjnym Radia Opole po godzinie 12:00.

Wiadomości z regionu

2023-10-04, godz. 16:00 Jest dobrze, choć nieidealnie. WITD sprawdzał autobusy wożące dzieci do szkół 3 kierowców ukaranych mandatami i trzy postępowania administracyjne wobec przewoźników - to bilans wrześniowej akcji Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego… » więcej 2023-10-04, godz. 15:40 Danuta Jazłowiecka poparła startującego do Senatu Piotra Woźniaka Senator Koalicji Obywatelskiej Danuta Jazłowiecka poparła w nadchodzących wyborach kandydaturę Piotra Woźniaka, który startuje w ramach Paktu Senackiego… » więcej 2023-10-04, godz. 15:35 Lider listy Trzeciej Drogi chce uznania Ślązaków za mniejszość etniczną Gwarancje dla Ślązaków przedstawili startujący w wyborach parlamentarnych kandydaci Trzeciej Drogi do Sejmu. » więcej 2023-10-04, godz. 15:10 Zembaczyński kontra Kukiz. Poszło o działalność Instytutu Demokracji Bezpośredniej Kolejna odsłona konfliktu o fundację związaną z Pawłem Kukizem. Tym razem poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński zarzuca Instytutowi Demokracji Bezpośredniej… » więcej 2023-10-04, godz. 15:00 "Próbowałem zrozumieć, co się dzieje". Świadkowie przed sądem o tragicznym wypadku autokaru z 2014 roku Dziesięcioro świadków składało przed południem zeznania w sprawie wypadku autokaru opolskiego przewoźnika na autostradzie niedaleko Drezna sprzed 9 lat… » więcej 2023-10-04, godz. 13:31 Hard & sweet start! Radio Opole dodaje studentom energii na nowy rok akademicki Kawą i pączkami - tak witaliśmy żaków, którzy wrócili do nauki w murach Uniwersytetu Opolskiego. Kolejki do naszego plenerowego stoiska ustawiały się… » więcej 2023-10-04, godz. 13:30 Konfederacja apeluje o rozsądek przy nadawaniu imigrantom polskiego obywatelstwa Konfederacja przestrzega przed liberalizacją zasad przyznawania polskiego obywatelstwa cudzoziemcom. W ocenie działaczy tej formacji, może to spowodować utratę… » więcej 2023-10-04, godz. 13:05 Policja ostrzega przed fałszywymi sprzedawcami opału Opolska policja ostrzega przed oszustami, u progu sezonu grzewczego, metodą 'na opał'. Są już pierwsze tego typu zgłoszenia. Obok oszustw „na wnuczka”… » więcej 2023-10-04, godz. 12:07 Próbował zabić sekatorem? Areszt i zarzut usiłowania zabójstwa dla 36-letniego mieszkańca Brzegu 36-letni mieszkaniec Brzegu - podejrzany o usiłowanie zabójstwa. Na wniosek śledczych trafił już do tymczasowego, 3-miesięcznego aresztu. Grozi mu kara dożywotniego… » więcej 2023-10-04, godz. 11:52 Wojewoda Sławomir Kłosowski z apelem o spokojną, merytoryczną kampanię wyborczą Do wyborów parlamentarnych połączonych z referendum narodowym pozostało jedenaście dni, a przed ostatnimi dniami kampanii Radio Opole pytało wojewodę opolskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »