Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-08, 18:30 Autor: Joanna Gerlich

Stowarzyszenie Kobiet Żędowickich od lat pielęgnuje tradycję skubania pierza

Panie Krystyna i Edyta prezentują kronikę, w której opisane jest ich pierwsze spotkanie z dziećmi na skubaniu pierza [fot. Joanna Gerlich]
Panie Krystyna i Edyta prezentują kronikę, w której opisane jest ich pierwsze spotkanie z dziećmi na skubaniu pierza [fot. Joanna Gerlich]
Skubać pierze każdy może. Udowodniają to panie ze Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich, które zaangażowane są w pielęgnowanie tej tradycji.
Wszystko zaczęło się kilka lat temu, kiedy mieszkanki postanowiły podczas ferii przygotować zajęcia dla dzieci. Później na skubaniu spotykali się dorośli. W tym roku panie odwiedziły uczniów miejscowej szkoły i seniorów w domu opieki.

- Ci seniorzy też jeszcze potrzebują jakiegoś zajęcia, rozrywki. Bardzo się cieszyli, że pół dnia mogli sobie umilić czas i zająć się czymś innym – mówi Edyta Koj, prezes Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich.

Dawniej skubanie pierza odbywało się od stycznia do połowy marca, czyli w czasie, kiedy nie było pracy na polu. Kobiety chodziły od domu do domu, żeby u każdej naskubać pierze na poduszki czy pierzyny. Spotkania były okazją do wspomnień, plotek i wspólnych śpiewów.

- Na końcu u każdej był tzw. federball – mówi Krystyna Obruśnik, jedna z członkiń stowarzyszenia.

- Jak się już kończy szkubanie to w ten dzień się już doskubie do końca, a potem się wszystko z większa posprząta i potem jest kawa, ciasto i kolacja. Wtedy każdy miał dużo swojego i taki to był poczęstunek fajny – dodaje.

Przypomnimy, że skubanie pierza na Śląsku Opolskim w zeszłym roku trafiło na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Edyta Koj
Krystyna Obruśnik

Wiadomości z regionu

2023-03-27, godz. 22:00 Krakowska zadrzewiona, Aleja Gwiazd rozproszona - pomysły na serce Opola pozostaną na razie na papierze Bez nagrody głównej zakończył się konkurs na koncepcję zagospodarowania Krakowskiej w Opolu wraz z rynkiem. Zdobywcy II miejsca proponują: zieloną Krakowską… » więcej 2023-03-27, godz. 21:00 Chcą bronić dobrego imienia papieża Jana Pawła II na sesji Rady Miejskiej w Opolu Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiadają złożenie projektu uchwały w obronie dobrego imienia papieża św. Jana Pawła II do Rady Miasta Opola. Podczas… » więcej 2023-03-27, godz. 20:07 Donald Tusk na Opolszczyźnie. Lider PO spotkał się z mieszkańcami Strzelec Opolskich [ZDJĘCIA] Problemy z rolnictwem, energetyką oraz z przyszłością Polski w Unii Europejskiej - na tych tematach skupił się Donald Tusk podczas otwartego spotkania z… » więcej 2023-03-27, godz. 19:00 Dwoje lekarzy wzmacnia kluczborską internę. Oddział wznowi pracę w środę Oddział wewnętrzny Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku wraca od środy (29.03) do normalnego funkcjonowania. » więcej 2023-03-27, godz. 18:29 Politycy Platformy Obywatelskiej na kilkunastu spotkaniach z mieszkańcami Opolszczyzny Kilkadziesiąt osób wzięło udział w debacie z posłami Koalicji Obywatelskiej w Krapkowicach podczas jednego z kilkunastu spotkań akcji 'Tu jest przyszł… » więcej 2023-03-27, godz. 17:49 Strzelce Opolskie: Prawo i Sprawiedliwość z pytaniami do Donalda Tuska Donald Tusk spotyka się dziś (27.03) z mieszkańcami Strzelec Opolskich. W związku z tym wydarzeniem wczesnym popołudniem Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało… » więcej 2023-03-27, godz. 17:30 Sprawa zabójstwa noworodków z Ciecierzyna przed Sądem Najwyższym. Kasacje uznane w części Sprawa Aleksandry J. skazanej za zabójstwo 4 noworodków w Ciecierzynie wraca do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Tak zdecydował Sąd Najwyższy, uznając kasację… » więcej 2023-03-27, godz. 17:15 Młodzież z Opola odkrywała wielkie tajemnice mózgu Choć mózg stanowi zaledwie 2% masy ciała, nie da się bez niego żyć. Wiedzą o tym uczestnicy międzyszkolnego konkursu zorganizowanego przez Publiczne Liceum… » więcej 2023-03-27, godz. 17:00 Ostrzeżenie IMGW. Chwilowy powrót ujemnych temperatur Na Opolszczyznę wraca zima, ale na krótko. Biuro prognoz IMGW zapowiada spadek temperatury poniżej zera. » więcej 2023-03-27, godz. 15:30 "Dobro dzieci wymaga zmiany". Sprawa wnuków państwa Węgrzyniaków skierowana do RPD [INTERWENCJA] Sprawa wnuków państwa Węgrzyniaków trafiła na biurko Rzecznika Praw Dziecka. Takie kroki podjęli prawnicy reprezentujący małżeństwo, które walczy o… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »