Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-13, 11:25 Autor: Katarzyna Plewnia

Stara tradycja karnawałowa. Na Opolszczyźnie powstało Towarzystwo Combrowe

[fot. Opolskie Towarzystwo Combrowe]
[fot. Opolskie Towarzystwo Combrowe]
Opolskie Towarzystwo Combrowe powstało właśnie w regionie. - W 2020 roku zwyczaje związane z babskim combrem wpisane zostały na ogólnopolską listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego - mówi Anna Stawiarska, przewodnicząca opolskiej organizacji. I zaprasza do współpracy inne panie, zaangażowane w swoich społecznościach lokalnych w organizowanie tych wyjątkowych imprez karnawałowych, w których udział mogą brać jedynie kobiety.
- Z racji tego, że to jest bardzo młode towarzystwo, bo żyje dopiero od 9 stycznia, jest nas kilkanaście. Niemniej jednak, ta lista sygnatariuszy cały czas jest otwarta, więc ja już teraz chętnie zapraszam wszystkiee panie, organizatorki, uczestniczki babskich combrów, aby śledziły nasz profil na Facebooku - Opolskie Towarzystwo Combrowe,lajkowały, bo na razie za pośrednictwem tego kanału będziemy mieć ze sobą ścisły kontakt - mówi Anna Stawiarska.

- A babski comber to przedsięwzięcie, którego uczestniczkami są same kobiety. One świetnie potrafią się bawić, bez względu na wiek, bo udział w combrach biorą właśnie panie w bardzo różnym wieku - dodaje Anna Stawiarska.

- Cechą tego wszystkiego jest to, że jednoczą się na takim wydarzeniu kobiety w różnym przedziale wiekowym. I to odnotowujemy już od kilku lat, że są to dziewczyny pełnoletnie, "osiemnastki", jak to podkreślamy kolokwialnie, ale są też panie z dużo większym dorobkiem wiekowym, trafiają się nawet "osiemdziesiątki" - wyliczała Stawiarska.

II Wojewódzki Babski Comber już 28 stycznia o g. 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim. W sprzedaży są jeszcze ostatnie bilety na to wydarzenie.
Anna Stawiarska, cz. 1
Anna Stawiarska, cz. 2

Wiadomości z regionu

2023-03-24, godz. 20:40 Przetwórstwo i nowe gatunki ryb. Rybacka LGD "Opolszczyzna" o planach na najbliższe lata Modernizacja gospodarstw rybackich i wprowadzenie nowych gatunków ryb do produkcji. To plany Rybackiej Lokalnej Grupy Działania 'Opolszczyzna' na najbliższe… » więcej 2023-03-24, godz. 20:40 Drift po Sienkiewicza w Opolu. Policja "zainteresowała się" kierowcą [FILM] W środku dnia driftem przez Sienkiewicza w Opolu. Filmik z nagraniem kierowcy sportowego BMW, które z piskiem opon 'bokiem' pokonuje zakręt w centrum miasta… » więcej 2023-03-24, godz. 20:35 Wiaty na śmieci znikną z centrum Namysłowa. Miasto zmienia system odbioru odpadów Namysłów inwestuje w gospodarkę śmieciową. W tym roku samorząd zamierza dokupić nowy sprzęt, a także doposażyć mieszkańców w kolejne pojemniki. » więcej 2023-03-24, godz. 19:30 "Święta godne, a nie głodne". Trwa Wielkanocna Zbiórka Żywności Potrzebne są ryż, mąka, makaron. W ponad 70 sklepach w regionie trwa Wielkanocna Zbiórka Żywności pod hasłem 'Święta godne, a nie głodne'. Podczas zakupów… » więcej 2023-03-24, godz. 18:55 Powiat kluczborski: mieszkanie treningowe dla wychowanków pieczy zastępczej Dwie osoby będą mogły zamieszkać w mieszkaniu chronionym - treningowym obok Domu Dziecka w Bąkowie. » więcej 2023-03-24, godz. 18:30 Różne okresy teatru na Dobrodzieńskich Konfrontacjach Teatralnych Sześć spektakli można było zobaczyć podczas dziewiątej edycji Dobrodzieńskich Konfrontacji Teatralnych. Do domu kultury przyjechało sześć grup ze szkół… » więcej 2023-03-24, godz. 17:45 PSL z apelem do rządzących. Chcą odwołania ministra rolnictwa 'Na tym stanowisku nie może być tchórza i kłamcy' - tak o ministrze rolnictwa Henryku Kowalczyku mówią przedstawiciele opolskiego PSL-u. Ludowcy chcą odwołania… » więcej 2023-03-24, godz. 16:30 Logistyk na... rowerze. Akcja charytatywna w opolskiej brygadzie Blisko 20 rowerów zebrali w pół dnia inicjatorzy akcji Podaruj Rower w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Jedni o inicjatywie dowiedzieli się pocztą pantoflową… » więcej 2023-03-24, godz. 16:20 Zdobędą Koronę Gór Polski. Nowy projekt podopiecznych rodzin zastępczych Koronę Gór Polski zdobywać będą podopieczni rodzin zastępczych oraz ich opiekunowie z powiatu prudnickiego. Celem przedsięwzięcia jest integracja, edukacja… » więcej 2023-03-24, godz. 15:35 Choć biegnie wśród pól, to ma wiele funkcji. Ul. Starowiejska w Bierdzanach po remoncie Choć to niewielki odcinek, to ma duże znaczenie. W Bierdzanach w gminie Turawa otwarto wyremontowany 750-metrowy odcinek ulicy Starowiejskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »