Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-08, 17:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Różne oblicza pieśni patriotycznej na wojewódzkim finale konkursu

Wojewódzki finał Konkursu Pieśni Patriotycznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzki finał Konkursu Pieśni Patriotycznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzki finał Konkursu Pieśni Patriotycznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzki finał Konkursu Pieśni Patriotycznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzki finał Konkursu Pieśni Patriotycznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzki finał Konkursu Pieśni Patriotycznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
O wolności, miłości do ojczyzny i historii żołnierzy śpiewali opolscy uczniowie. W Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu zorganizowano Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej. Konkurs dla młodych wykonawców jest organizowany po raz osiemnasty.
"Już dopala się ogień biwaku" to utwór wybrany przez Aleksandrę Pindel i Wojciecha Walaska z Nysy. - Chcieliśmy spróbować czegoś innego niż znane pieśni patriotyczne - mówią. - Możemy się dużo dowiedzieć o wojnie, o Polakach, o bohaterach walczących.

- My przygotowałyśmy piosenkę "Raduje się serce", która opowiada o żołnierzach idących do Warszawy. Są bardzo ważne, bo opowiadają o tym, jak kiedyś żołnierze walczyli za wolną Polskę - mówi Celina z Namysłowa.

- Ja wykonałam "Tango na orkiestrę, jeszcze jeden głos". Są emocje, bo utwór jest taki bardzo patriotyczny, czuć to śpiewając go - dodaje Hanna Adamiec ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ozimku.

Beata Primke, dyrektor PSP nr 29 w Opolu, współorganizator konkursu zwraca uwagę, że dawniej wybierano głównie piosenki legionowe i żołnierskie, teraz to się zmieniło. - Z czasem młodzież zaczęła sięgać do utworów, do artystów, wykonawców młodego pokolenia. Także my tutaj na tej scenie mamy też utwory współczesne, utwory z piosenki filmowej, z albumu Panny wyklęte, bardzo szeroki repertuar, a także wykonanie, często odbiegające od oryginału. I dobrze, bo młodzież wyraża w ten sposób siebie.

- Poprzez te utwory mówimy dużo o naszej tożsamości i historii - mówi Michał Siek, opolski kurator oświaty. - To jest właśnie nawiązanie do tego, co się wydarzyło, jeżeli chodzi o odzyskanie naszej niepodległości, o podkreślanie takich treści patriotycznych. Tego, co w obecnych czasach często jest przez niektóre środowiska podważane. Natomiast mamy przecież piękną historię i bogate tradycje.

- Pieśni patriotyczne w historii naszego kraju zawsze były takim elementem podtrzymującym ducha narodu, tą wspólnotę. I ta wspólnota jest bardzo ważna. Można ten swój talent prezentować również śpiewając o tym, co jest ważne dla nas mieszkańców, dla nas Polaków - dodaje Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski.

Młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych rywalizowała w kategoriach soliści i zespoły.
uczestnicy
Beata Primke
Michał Siek, Tomasz Witkowski

Wiadomości z regionu

2024-03-01, godz. 19:42 Opolskie EkoGranty. Ratusz zorganizował konkurs dla dzieci 27 uczniów z dziewięciu opolskich szkół podstawowych sprawdzało swoją wiedzę na temat gospodarowania odpadami komunalnymi. W opolskim ratuszu zorganizowano… » więcej 2024-03-01, godz. 19:00 Miliardy euro dla Polski. Skorzysta też województwo opolskie Unijne pieniądze dla Polski odblokowane. Komisja Europejska formalnie odblokowała 137 mld euro dla naszego kraju w Krajowym Planie Obudowy i Funduszu Spójności… » więcej 2024-03-01, godz. 17:49 Jan Chabraszewski chce być "nową perspektywą" dla Strzelec Opolskich. Będzie kandydował na burmistrza Jan Chabraszewski kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na burmistrza Strzelec Opolskich. Polityk poinformował o swoich zamiarach w trakcie dzisiejszej (01.03)… » więcej 2024-03-01, godz. 17:35 "Mieli w sobie mnóstwo odwagi". Opolanie uczcili pamięć żołnierzy wyklętych W Opolu uczczono pamięć bohaterów antykomunistycznego podziemia. W obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięli udział przedstawiciele… » więcej 2024-03-01, godz. 17:31 Innowacyjne projekty wsparcia psychologicznego dla młodzieży. Samorząd województwa przekazał dotację Warsztaty edukacyjno-terapeutyczne, edukacja dla maturzystów jak radzić sobie ze stresem i wsparcie psychologów szkolnych - te projekty będą lub są już… » więcej 2024-03-01, godz. 16:00 Czy Polski Ład będzie kontynuowany? Poseł Marcin Ociepa pyta o to premiera Co z przyszłością programu Polski Ład? - pyta poseł PiS Marcin Ociepa w interpelacji do premiera Donalda Tuska. Parlamentarzysta obawia się, że tych pieniędzy… » więcej 2024-03-01, godz. 15:49 Stary Grodków ponownie upamiętnił żołnierzy wyklętych Na 'Polanie Śmierci' pod Starym Grodkowem upamiętniono żołnierzy zgrupowania Henryka Flamego, którzy zginęli w zasadzce zorganizowanej przez NKWD i bezp… » więcej 2024-03-01, godz. 15:23 Nieudany napad na kantor w Niemodlinie. Policjanci szukają sprawcy Nieudany napad na kantor w Niemodlinie. Policjanci informują, że do punktu wymiany walut wszedł ubrany na czarno mężczyzna, rozpylił w pomieszczeniu gaz… » więcej 2024-03-01, godz. 14:49 Wypadek na A4 koło Gogolina. Utrudnienia na jezdni do Katowic Uwaga kierowcy. Utrudnienia w ruchu na opolskim odcinku autostrady A4. Auto osobowe najechało na tył samochodu ciężarowego. » więcej 2024-03-01, godz. 14:08 Wypadek przy stacji paliw w Praszce. Utrudnienia na ul. Gorzowskiej Czołowe zderzenie dwóch samochodów w Praszce. Do tego zdarzenia doszło dzisiaj (1.03), przed godziną 13:00, obok stacji paliw przy ulicy Gorzowskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »