Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-24, 19:58 Autor: Kasia Nowak

Są pieniądze na podwyżki dla pracowników i projekt. Ministerialne wsparcie dla Politechniki Opolskiej

Minister Czarnek z wizytą na Politechnice Opolskiej [fot. Kasia Nowak]
Minister Czarnek z wizytą na Politechnice Opolskiej [fot. Kasia Nowak]
Dwa czeki, opiewające na niemal milion złotych każdy, przekazał Politechnice Opolskiej minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.
Pierwszy z nich przeznaczony będzie na realizację projektu w ramach Polskiej Metrologii, konkretniej analizy funkcjonalnej powierzchni w inżynierii mechanicznej. - Polscy metrolodzy muszą zjednoczyć się - mówił minister Czarnek.

- Polscy metrolodzy muszą wypracować własną szkołę metrologii. Dzisiaj bez metrologii żadna nauka nie posuwa się do przodu. Cieszę się, że Główny Urząd Miar będzie współpracować i rozwijać polską metrologię ze znakomitą Politechniką Opolską, która ma świetne wyniki ewaluacyjne. Poza tym uczelnia dostanie wielkie finansowanie, ale o tym będzie mowa w niedzielę.

Na politechnice podpisano oficjalne porozumienie o współpracy z Głównym Urzędem Miar. Prof. Jacek Semaniak, prezes GUM określił, dlaczego Politechnika Opolska jest atrakcyjnym partnerem.

- O chęci współpracy decydują zasoby lokalowe Politechniki Opolskiej, infrastruktura badawcza, a przede wszystkim decydują kompetencje kadry naukowej. Tutaj pracują osoby specjalizujące się w zagadnieniach metrologicznych, które leżą w zakresie zainteresowań Głównego Urzędu Miar.

Prof. Grzegorz Królczyk, prorektor do spraw nauki i rozwoju PO, widzi wyłącznie korzyści płynące ze współpracy z Głównym Urzędem Miar.

- Pan prezes Semaniak jest profesorem, a więc bardzo dobrze łączy część naukową z częścią bardzo praktyczną – wręcz przemysłową. To pozwoli nam spotęgować wspólne działania dla dobra ogólnego.

Drugi czek zostanie przeznaczony na podwyżki dla pracowników uczelni. - Średnio uda się podnieść pensje o 4,4 procent - mówi prof. Marcin Lorenc, rektor PO.

- Tutaj pracuje 800 osób i rzeczywiście podwyżka w dzisiejszych czasach i przy tej inflacji ma istotne znaczenie. Nie jest to duża podwyżka, ale tak jak pan minister zapowiedział, w przyszłym roku będą zdecydowanie większe podwyżki. Oczywiście jest kwestia, w jaki sposób podzielimy te pieniądze. Wraz ze związkami zawodowymi będziemy chcieli zabezpieczyć przede wszystkim osoby zarabiające najmniej.

Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, zaznacza, że minister Czarnek przywozi do naszego regionu wiele dobrych informacji.

- Kolejna wizyta ministra edukacji i mamy kolejne pieniądze. To potężne wsparcie, skoro Politechnika Opolska otrzymała właśnie milion złotych na wynagrodzenia dla wykładowców, a drugi milion na przeprowadzenie innowacyjnych projektów.
Przemysław Czarnek
Jacek Semaniak
Grzegorz Królczyk
Marcin Lorenc
Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2022-11-27, godz. 13:00 Zamek Górny w Opolu świętuje swoje urodziny. Na odwiedzających czekają atrakcje Zamek Górny w Opolu zaprasza do wspólnego świętowania swoich urodzin. 4 lata temu atrakcja po raz pierwszy po rewitalizacji została udostępniona zwiedza… » więcej 2022-11-27, godz. 12:40 Młodzieżowi liderzy uczyli się, jak realizować inicjatywy lokalne w swoich miejscowościach Ekologiczny mural, kino plenerowe czy festiwal kolorów - to tylko kilka z wielu inicjatyw zrealizowanych przez młodzieżowych liderów w opolskich gminach. Zakończył… » więcej 2022-11-27, godz. 11:10 Bieda dotyczy ponad 1,5 miliona Polaków. Do części z nich docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki Blisko milion 600 tysięcy Polaków żyje w ubóstwie. Tak wynika z danych najnowszego 'Raportu o biedzie', przygotowywanego co roku przez Szlachetną Paczkę… » więcej 2022-11-27, godz. 10:30 Rosną koszty utrzymania połączeń kolejowych. Czy jest ryzyko cięć w 2023 roku? W związku ze znaczącym wzrostem kosztów utrzymania regionalnych połączeń kolejowych, pojawiają się obawy o zmniejszenie liczby połączeń w woj. opolskim… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Krapkowice: gmina rozpoczęła dystrybucję węgla po preferencyjnych cenach Do Krapkowic dotarł pierwszy transport węgla, który zostanie rozdysponowany po preferencyjnych cenach. 100 ton surowca trafiło do punktu składowania firmy… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Śmiertelny wypadek w Ściborzu. Samochód osobowy uderzył w drzewo Jedna osoba zginęła w wypadku drogowym na drodze krajowej nr 46 w Ściborzu w powiecie nyskim. Na czas działań służb droga była zablokowana. » więcej 2022-11-27, godz. 09:00 W powiecie namysłowskim zima nie zaskoczy. Starostwo ma chętnych do odśnieżania, ale tanio nie będzie Kierowcy korzystający z dróg zarządzanych przez powiat namysłowski nie muszą już obawiać się zimy. Po długich poszukiwaniach, tamtejsze starostwo znalazło… » więcej 2022-11-26, godz. 19:58 "Każdy wiązał z nim jakieś plany". Wspomnienie Konrada Lubery, ofiary pożaru w strzelnicy w Chrząstowicach W parku Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu rodzina i przyjaciele upamiętnili 23-letniego Konrada Luberę, który 16 listopada zginął w tragicznym pożarze… » więcej 2022-11-26, godz. 18:29 Opolscy kibice komentują mundialowe zwycięstwo Polaków w starciu z Arabią Saudyjską Kilkaset osób oglądało mecz Polski z Arabią Saudyjską w opolskiej Stegu Arena. Biało-czerwoni wygrali 2:0 po bramkach Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego… » więcej 2022-11-26, godz. 18:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Masowe zachorowanie w Głuchołazach Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »