Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-24, 18:54 Autor: Kasia Nowak

3 miliony złotych z resortu nauki dla UO. Minister Przemysław Czarnek zapowiada wsparcie prac archeologicznych w Katedrze Opolskiej [ZDJĘCIA]

Wizyta ministra Czarnka w Katedrze Opolskiej [fot. Kasia Nowak]
Wizyta ministra Czarnka w Katedrze Opolskiej [fot. Kasia Nowak]
Spotkanie z ministrem Przemysławem Czarnkiem w Oleśnie [fot. FB/Violetta Porowska]
Spotkanie z ministrem Przemysławem Czarnkiem w Oleśnie [fot. FB/Violetta Porowska]
Spotkanie z ministrem Przemysławem Czarnkiem w Oleśnie [fot. FB/Violetta Porowska]
Spotkanie z ministrem Przemysławem Czarnkiem w Oleśnie [fot. FB/Violetta Porowska]
Spotkanie z ministrem Przemysławem Czarnkiem w Oleśnie [fot. FB/Violetta Porowska]
Spotkanie z ministrem Przemysławem Czarnkiem w Oleśnie [fot. FB/Violetta Porowska]
Spotkanie z ministrem Przemysławem Czarnkiem w Oleśnie [fot. FB/Violetta Porowska]
Spotkanie z ministrem Przemysławem Czarnkiem w Oleśnie [fot. FB/Violetta Porowska]
3 miliony złotych na dalsze prace archeologiczne w Katedrze Opolskiej otrzyma prawdopodobnie Uniwersytet Opolski. Zapowiedział to prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, po wizycie w świątyni.
Czarnek mówił o fenomenalnych odkryciach - historycznie bezcennych. - Bez prac archeologicznych nie będzie postępów w remoncie posadzki - ocenia minister.

- Przeznaczymy więc trzy miliony złotych na dokończenie prac archeologicznych, aby przyspieszyć roboty oraz później wyeksponować te bezcenne artefakty. Mówimy o pieniądzach z Ministerstwa Edukacji i Nauki, a wcześniej finansowano to z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministerstwo Edukacji może przeznaczyć pieniądze przez Uniwersytet Opolski na badania archeologiczne, jako badania naukowe.

Biskup Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej, podkreśla, jak ważna jest dotacja na prace archeologiczne.

- Wszystko musi dziać się przez Uniwersytet Opolski, więc to nie pójdzie przez nas. Będę rozmawiać z rektorem, aby napisać bardzo konkretny projekt i wtedy pozyskamy konkretne pieniądze. Pan minister podpowiada też, że być może subwencje zostaną zwiększone, bo jest racja ku temu, by uniwersytet otrzymał pieniądze na badania archeologiczne, opisane w projekcie.

Zdaniem Violetty Porowskiej, opolskiej posłanki Prawa i Sprawiedliwości, minister Czarnek był pod wrażeniem zaawansowania prac w katedrze.

- Po pierwsze to znacznie posunie prace. Po drugie to dziedzictwo kulturowe – materialne i niematerialne – odsłoni różne aspekty naszej historii w nowy sposób i odkryje wiele faktów. To będzie udziałem naszego pokolenia.

Jak zaznacza wojewoda Sławomir Kłosowski, zapowiedziane pieniądze to bardzo dobra wiadomość dla katedry, ale też uniwersytetu.

- Pan minister zapowiedział, że jeśli Uniwersytet Opolski będzie w stanie wykorzystać te pieniądze jeszcze przed końcem roku, to dobrze. Jeśli nie, dzielimy kwotę na część wydatkowaną w tym roku, a pozostałą część na następny rok, aby prace postępowały bardzo szybko.

Przed wizytą w Katedrze Opolskiej minister Czarnek spotkał się z mieszkańcami Olesna.
- To była bardzo żywa i otwarta rozmowa na tematy ważne - podsumował.

- To jest kwestia przyszłości Europy i wartości chrześcijańskich jako wartości europejskich. Warunkiem jest jednak zwycięstwo Ukrainy nad Rosją. Mówię „my”, bo wspieramy Ukrainę najmocniej w Europie. Jeśli Ukraina przegra, Putin nie zatrzyma się na Bugu ani Wiśle, a wtedy wszystkie plany dotyczące Europy spełzną na niczym.

Ostatnim punktem wizyty ministra na Opolszczyźnie jest również spotkanie z mieszkańcami, tym razem Kędzierzyna-Koźla.
Przemysław Czarnek 1
Andrzej Czaja
Violetta Porowska
Sławomir Kłosowski
Przemysław Czarnek 2

Wiadomości z regionu

2022-11-27, godz. 12:40 Młodzieżowi liderzy uczyli się, jak realizować inicjatywy lokalne w swoich miejscowościach Ekologiczny mural, kino plenerowe czy festiwal kolorów - to tylko kilka z wielu inicjatyw zrealizowanych przez młodzieżowych liderów w opolskich gminach. Zakończył… » więcej 2022-11-27, godz. 11:10 Bieda dotyczy ponad 1,5 miliona Polaków. Do części z nich docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki Blisko milion 600 tysięcy Polaków żyje w ubóstwie. Tak wynika z danych najnowszego 'Raportu o biedzie', przygotowywanego co roku przez Szlachetną Paczkę… » więcej 2022-11-27, godz. 10:30 Rosną koszty utrzymania połączeń kolejowych. Czy jest ryzyko cięć w 2023 roku? W związku ze znaczącym wzrostem kosztów utrzymania regionalnych połączeń kolejowych, pojawiają się obawy o zmniejszenie liczby połączeń w woj. opolskim… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Krapkowice: gmina rozpoczęła dystrybucję węgla po preferencyjnych cenach Do Krapkowic dotarł pierwszy transport węgla, który zostanie rozdysponowany po preferencyjnych cenach. 100 ton surowca trafiło do punktu składowania firmy… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Śmiertelny wypadek w Ściborzu. Samochód osobowy uderzył w drzewo Jedna osoba zginęła w wypadku drogowym na drodze krajowej nr 46 w Ściborzu w powiecie nyskim. Na czas działań służb droga była zablokowana. » więcej 2022-11-27, godz. 09:00 W powiecie namysłowskim zima nie zaskoczy. Starostwo ma chętnych do odśnieżania, ale tanio nie będzie Kierowcy korzystający z dróg zarządzanych przez powiat namysłowski nie muszą już obawiać się zimy. Po długich poszukiwaniach, tamtejsze starostwo znalazło… » więcej 2022-11-26, godz. 19:58 "Każdy wiązał z nim jakieś plany". Wspomnienie Konrada Lubery, ofiary pożaru w strzelnicy w Chrząstowicach W parku Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu rodzina i przyjaciele upamiętnili 23-letniego Konrada Luberę, który 16 listopada zginął w tragicznym pożarze… » więcej 2022-11-26, godz. 18:29 Opolscy kibice komentują mundialowe zwycięstwo Polaków w starciu z Arabią Saudyjską Kilkaset osób oglądało mecz Polski z Arabią Saudyjską w opolskiej Stegu Arena. Biało-czerwoni wygrali 2:0 po bramkach Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego… » więcej 2022-11-26, godz. 18:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Masowe zachorowanie w Głuchołazach Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 17:15 Kolejny "kolos" na opolskich drogach. Utrudnienia w Krapkowicach i na A4 Transport ponadgabarytowych elementów stalowych wrót przeciwpowodziowych pokona w ten weekend trasę Krapkowice - Kielce - Kraków. Ładunek wyruszy w sobotę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »