Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-26, 14:30 Autor: Witold Wośtak

"Największa inwestycja od lat i szansa dla firm z całej Opolszczyzny". Wiceminister Kowalski o przebudowie "Lipska"

T. Gabor, J. Kowalski i S. Batko [fot. Witold Wośtak]
T. Gabor, J. Kowalski i S. Batko [fot. Witold Wośtak]
"To największa dotacja dla Politechniki Opolskiej od co najmniej dziesięciu lat" - Janusz Kowalski, opolski wiceminister rolnictwa, podkreślał na konferencji prasowej wagę przyznania uczelni ponad 51 milionów złotych na gruntowną przebudowę budynku "Lipsk".
Przypomnijmy, symboliczny czek minister edukacji narodowej i nauki Przemysław Czarnek przekazał na ręce rektora wczoraj (25.09) wieczorem.

Kowalski zwrócił uwagę, że przez ostatnią dekadę ta uczelnia pozyskała łącznie 25 milionów złotych. - Jedną dotacją udało się podwoić tę kwotę - zaznacza opolski parlamentarzysta.

- Za nami półtora roku walki o tę inwestycję – starań z profesorem Lorencem. Mieliśmy mnóstwo spotkań z profesorem Czarnkiem i jest pozytywna decyzja pana ministra. Bardzo serdecznie i ponadpolitycznie dziękujemy za to jako całe województwo opolskie.

Zdaniem Kowalskiego, inwestycja warta łącznie 72 miliony złotych to szansa gospodarcza dla całego województwa.

- Mamy kryzys na rynku gospodarczym. Tego rodzaju inwestycje są paliwem do funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw na Opolszczyźnie jako podwykonawców. Z tego względu dodatkowo cieszą takie decyzje infrastrukturalne. Zachęcamy jednocześnie pozostałe opolskie uczelnie do takiej ofensywy, jaką wykazuje Politechnika Opolska.

Prace przy przebudowie akademika "Lipsk" ruszą 16 października i potrwają około 2,5 roku.

Budynek typu Lipsk przy ulicy Sosnkowskiego powstał w latach 80. i zdecydowanie odbiega od współczesnych standardów. Swoją siedzibę ma tam wydział inżynierii produkcji i logistyki oraz biblioteka.
Janusz Kowalski 1
Janusz Kowalski 2

Wiadomości z regionu

2022-12-01, godz. 20:30 Stroiki, ozdoby i zbiórka fantów. Dzieci z PSP 11 w Opolu pomagają potrzebującym Uczniowie PSP nr 11 Opolu ruszyli z przedświąteczną pomocą dla potrzebujących. Młodzież zebrała książki i zabawki dla najmłodszych podopiecznych fundacji… » więcej 2022-12-01, godz. 20:30 Wątpliwości ws. likwidacji izby wytrzeźwień. Pijani będą obciążać SOR-y? Przypomnijmy, decyzją władz Opola od 1 kwietnia przyszłego roku izba wytrzeźwień przy ul. Oświęcimskiej przestanie działać. Pojawiają się jednak głosy… » więcej 2022-12-01, godz. 20:22 Ciężarówka stoczyła się ze skarpy wiaduktu w Dąbrowie Dziś (01.12) kilka minut po godz. 19:00 w Dąbrowie, w powiecie opolskim, samochód ciężarowy wypadł z drogi, stoczył się ze skarpy wiaduktu, a następnie… » więcej 2022-12-01, godz. 19:42 Pacjenci z Ukrainy dotarli do Opola. Tu będą leczyli rany powstałe na skutek wojny Pięcioro pacjentów ze szpitali z ogarniętej wojną Ukrainy dotarło późnym popołudniem specjalnym pociągiem do Opola. Leczenie dokończą w szpitalach działających… » więcej 2022-12-01, godz. 18:30 Seniorzy rozmawiali z naukowcami o swoim dobrostanie. "Wiele jest do zrobienia" Jak zachęcić seniora do aktywności, uczestniczenia w zajęciach oraz jak sprawić, aby czuł się dobrze w naszym społeczeństwie? Między innymi na takie… » więcej 2022-12-01, godz. 17:15 300 uczniów z całego regionu otrzymało stypendia Stypendia mają być wsparciem dla uczniów, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, a jednocześnie mają trudną sytuację materialną. Każdy uczeń… » więcej 2022-12-01, godz. 16:59 Oszczędzanie w opolskich szkołach. "Redukujemy oświetlenie" [FILM] Żarówki ledowe, gaszenie światła, obniżanie temperatury w pomieszczeniach. To tylko niektóre ze sposobów na oszczędności w związku z prognozowanymi wysokimi… » więcej 2022-12-01, godz. 16:42 Nowe komputery trafią do Głogówka Gmina Głogówek rozstrzygnęła przetarg na zakup sprzętu komputerowego, sfinansowanego w całości w ramach programu ''Cyfrowa gmina''. Samorząd przeznaczy… » więcej 2022-12-01, godz. 16:30 Protest przed siedzibą NBP w Opolu. Pan Janusz stracił duże pieniądze Mieszkaniec Nysy stracił 210 tysięcy złotych i dziś (01.12) protestował przez siedzibą Narodowego Banku Polskiego w Opolu. » więcej 2022-12-01, godz. 15:29 Opolski sanepid edukuje o HIV i AIDS. "Jeszcze wiele rzeczy do zrobienia" - Wciąż jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia w kwestii edukacji HIV, nie tylko wśród młodych osób - mówi Aneta Anioł z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »