Radio Opole » Gospodarka
2022-09-21, 17:00 Autor: Maja Laksy

Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki w Opolu. "Tutaj są pokazywane rozwiązania, które stanowią o przyszłości"

Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki po raz kolejny zawitał do Opola [fot.Maja Laksy]
Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki po raz kolejny zawitał do Opola [fot.Maja Laksy]
Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki po raz kolejny zawitał do Opola [fot.Maja Laksy]
Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki po raz kolejny zawitał do Opola [fot.Maja Laksy]
Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki po raz kolejny zawitał do Opola [fot.Maja Laksy]
Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki po raz kolejny zawitał do Opola [fot.Maja Laksy]
Eksperci z całego kraju wzięli udział w 14. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki, który dziś (21.09) zorganizowano na Politechnice Opolskiej. Tematem przewodnim wykładów i paneli dyskusyjnych był kryzys i wysokie ceny energii elektrycznej. Nie obyło się jednak bez przedstawienia rozwiązań, które mogą temu zapobiec.
- Ekoenergetyka dziś staje się dla nas celem ze względu na to, że ceny energii konwencjonalnej są sześciokrotnie, a w niektórych przypadkach dziesięciokrotnie wyższe - mówi Jacek Walski, prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki "Zielony Feniks".

- Tutaj są pokazywane rozwiązania, które stanowią o przyszłości. Jeżeli w tamtym roku, o tej samej porze mówiłem, że cena energii wynosi 800 złotych za 1Mwh, a dzisiaj mówię, że cena energii, w otwieranym przetargu we Wrocławiu w piątek wynosi 2600 złotych, to proszę sobie wyobrazić skalę problemu, o którym rozmawiamy.

Zdaniem Tomasza Drzały, dyrektora Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE , tańszą energię w Polsce może zagwarantować rozwój energetyki odnawialnej.

- Energetyka odnawialna to przede wszystkim energetyka rozproszona, czyli energetyka dla społeczeństw lokalnych, dla gmin, powiatów, która może być w dużym stopniu niezależna od całego naszego systemu krajowego. Źródła, które zabezpieczą energię dla przedsiębiorców, dla gmin, dla urzędów, które są po prostu nieopodal. Nie musimy ciągnąć energii ze Szczecina do Przemyśla, z Białego Stoku do Zgorzelca. Wystarczy, że ta energia będzie produkowana kilka kilometrów od miejsca, w którym tej energii potrzebujemy.

Z kolei Bartłomiej Steczowicz, założyciel i prezes spółki "Natło Operator" zaproponował wdrożenie i korzystanie z możliwości, jaką daje elektrownia wirtualna.

- Jeżeli ktoś płaci za prąd 200 złotych, nagle ma płacić 400 złotych, a my mu obniżymy koszty o 30%, to faktycznie nadal będzie płacił więcej niż poprzednio, ale jednak 30% mniej. Przykłady pokazują, że w Stanach Zjednoczonych jest już kilka milionów użytkowników elektrowni wirtualnych. Widać też, że te oszczędności i korzyści są bardzo duże.

Jutro (22.09) odbędzie się kolejny etap festiwalu. Tym razem organizatorzy i uczestnicy zawitają do Katowic, Zabrza i Kamienia Śląskiego.
Jacek Walski
Tomasz Drzał
Bartłomiej Steczowicz

Gospodarka

2022-09-27, godz. 09:38 Opolanie w delegacji - jest ich coraz więcej Coraz więcej mieszkańców Opolszczyzny wyjeżdża służbowo za granicę. Tak wynika z wyliczeń ZUS, na podstawie danych z zaświadczeń A1. Takie zaświadczenie… » więcej 2022-09-26, godz. 17:00 Lada chwila rozpocznie się remont kolejnego odcinka DW 487 w gminie Gorzów Śląski. Umowa opiewa na 2,5 miliona zł… Niemal 2,5 miliona złotych będzie kosztować remont odcinka drogi wojewódzkiej 487 w powiecie oleskim. Dzisiaj (26.09) podpisano umowę dotyczącą 1300 metrów… » więcej 2022-09-25, godz. 19:00 Osiem nagród zdobyli na poznańskich targach opolscy producenci i kucharze Opolscy producenci i kucharze przywieźli z poznańskich targów 'Smaki regionów' aż osiem nagród. Podczas imprezy miał miejsce krajowy finał konkursu „Nasze… » więcej 2022-09-25, godz. 07:10 W Sebastianeum chcą być w pełni niezależni energetycznie. Kolejne innowacyjne rozwiązania w Kamieniu Śląskim Ośrodek Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim jest aktualnie energetycznie samowystarczalny w 80%. Taka niezależność jest możliwa dzięki powstałej… » więcej 2022-09-23, godz. 18:30 Pieniądze już w samorządach. Wojewoda apeluje o sprawną weryfikację wniosków o dodatek węglowy 160 mln złotych - tyle pieniędzy wypłacił dotychczas urząd wojewódzki w Opolu samorządom z terenu województwa opolskiego. Te mają je rozdysponować mieszkańcom… » więcej 2022-09-23, godz. 12:00 VI Opolskie Targi Ekonomii Społecznej już od dzisiaj w Nysie Dwudniowe wydarzenie odbędzie się w Zakładzie Aktywności Zawodowej przy ul. Grodkowskiej 54. Potrwa od godz. 13:00 do 19:00. » więcej 2022-09-23, godz. 09:10 Trzy remonty na "krajówkach" w regionie. Będzie ruch wahadłowy 3 remonty tras krajowych chce przeprowadzić jeszcze przed końcem roku GDDKiA w Opolu. Właśnie wyłoniono wykonawców i podpisano odpowiednie umowy. » więcej 2022-09-22, godz. 15:00 "O zmianach w prawie pracy przy kawie". W Wyższej Szkole Bankowej w Opolu zorganizowano szkolenie dla pracowników wielu… Zmiany w dopuszczalnej kontroli pracownika i pracy zdalnej były tematem dzisiejszego (22.09) szkolenia organizowanego przez przedstawicieli Wyższej Szkoły Bankowej… » więcej 2022-09-22, godz. 10:00 Dom? Mieszkanie? Działka? Można zapytać o wszystko podczas sobotniego Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa Bezpłatne konsultacje z zakresu budownictwa zorganizuje w trzech miastach naszego województwa Opolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. » więcej 2022-09-22, godz. 08:00 Umicore oficjalnie otwarty. Firma zainwestuje w Nysie 660 mln euro W Radzikowicach koło Nysą oficjalnie otwarto fabrykę materiałów katodowych, które są wykorzystywane w akumulatorach do pojazdów elektrycznych. Docelowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »