Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-08, 20:15 Autor: Witold Wośtak

Zielone Feniksy rozdane w Opolu. To statuetki i wyróżnienia za działania ekoenergetyczne

Statuetki Zielonego Feniksa [fot. Witold Wośtak]
Statuetki Zielonego Feniksa [fot. Witold Wośtak]
J. Walski i A. Jeżewski [fot. Witold Wośtak]
J. Walski i A. Jeżewski [fot. Witold Wośtak]
Statuetki i wyróżnienia Zielonego Feniksa wręczono w Opolu podczas trzynastej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki.
Rok temu nie było gali ani festiwalu ze względu na trudniejszą sytuację epidemiologiczną, wobec czego tym razem przyznano nagrody za dwa lata. To 5 statuetek i 1 wyróżnienie za bieżący rok oraz 7 statuetek i 2 wyróżnienia za 2020 rok.

Jednym z nagrodzonych jest Andrzej Jeżewski z Energetycznego Klastra Oławskiego EKO i firmy Promet-Plast, który inwestuje w ekoenergetykę od prawie 12 lat. - To nie tylko wyróżnienie - ocenia.

- To jest również coś w rodzaju zobowiązania. Nagroda Zielonego Feniksa jest bardzo prestiżowa i mam nadzieję, że wiele firm wdrażających technologie proenergetyczne doczeka takiego wyróżnienia. Dla mnie jest to jedno z największych wyróżnień, które można sobie wymarzyć. Mówimy o skali nie tylko polskiej, bo już słyszę, że Zielony Feniks jest wyróżnieniem międzynarodowym.

Jacek Walski, prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki "Zielony Feniks", mówi o trzech kategoriach statuetek. To wdrażanie rozwiązań ekoenergetycznych, badania naukowe i upowszechnianie tej idei. My pytamy Jacka Walskiego o kierunki oraz tempo rozwoju tej nauki.

- Przy szalejących aktualnie cenach energii bez rozwiązań w ramach dywersyfikacji oraz społecznej aktywności w budowę systemów energetycznych, to jest rzecz nie do wytrzymania. Trzeba znaleźć rozwiązania dające nam wykorzystanie źródeł energii istniejących powszechnie. Równocześnie potrzebne są technologie zapewniające efektywność energetyczną na jak najwyższym poziomie.

Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki w Opolu potrwa do jutra (09.12), a jego przebieg można śledzić w internecie. Radio Opole jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Andrzej Jeżewski
Jacek Walski

Wiadomości z regionu

2022-01-21, godz. 21:15 Raport dnia: Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 36 tysięcy zakażeń w kraju i niemal 700 na Opolszczyźnie [IN… 699 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 12 chorych potwierdzono dziś (21.01) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2022-01-21, godz. 20:40 Politechnika Opolska przechodzi na nauczanie zdalne. "Zaczynamy wchodzić na szczyt piątej fali zachorowań" - W związku z dużym przyrostem ilości zakażeń koronawirusem Politechnika Opolska przechodzi na nauczanie zdalne - zadecydował rektor uczelni prof. Marcin… » więcej 2022-01-21, godz. 20:35 W pożarze stracili wszystko. Ruszyła pomoc dla poszkodowanej rodziny z trójką dzieci Nadal nieznane są przyczyny wczorajszego pożaru, do którego doszło w budynku przy ul. Jagiellonów 41 w Opolu. Okoliczności te ustala biegły z zakresu pożarnictwa… » więcej 2022-01-21, godz. 20:00 Budowa akwarium i nowego wejścia do opolskiego zoo wciąż bez rozstrzygnięcia. Powodem zbyt drogie oferty wykonawc… Zoo w Opolu na razie bez nowego letniego wejścia. Mimo zmniejszenia zakresu planowanej inwestycji, oferenci znów zaproponowali za wysokie ceny za wykonanie usługi… » więcej 2022-01-21, godz. 18:00 Kolejne próby wyłudzenia pieniędzy, tym razem metodą na policjanta Krapkowicka policja kolejny raz ostrzega przed oszustami, którzy podszywając się pod różnych pracowników, także funkcjonariuszy, próbują wyłudzić pieniądze… » więcej 2022-01-21, godz. 17:46 Opole: nowe przystanki przy centrum przesiadkowym Opole Wschodnie świecą na razie pustkami - Nowo otworzone przystanki przy centrum przesiadkowym Opole Wschodnie świecą pustkami - komentują mieszkańcy stolicy regionu. Wielu również przyznaje, że… » więcej 2022-01-21, godz. 17:05 Intensywne opady śniegu na południu regionu. Jest ostrzeżenie meteo Intensywne opady śniegu zapowiadane są na południu regionu. Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia dla trzech powiatów: głubczyckiego, nyskiego i prud… » więcej 2022-01-21, godz. 16:00 Mieszkańców Opola czekają wyższe opłaty za ciepło. ECO przygotowuje się do podwyżek Mieszkańcy Opola, którzy korzystają z ciepła dostarczanego przez ECO, muszą liczyć się z podwyżkami. Spółka planuje wzrost cen od 11 do nawet 16 procent… » więcej 2022-01-21, godz. 15:48 Koronawirus w kolejnych szkołach i przedszkolach. Na kwarantannie blisko 400 uczniów Kolejne przypadki COVID-19 w opolskich placówkach edukacyjnych. Adam Leszczyński, rzecznik ratusza w Opolu, potwierdził zakażenia w łącznie w 13 przedszkolach… » więcej 2022-01-21, godz. 14:55 Peron wyspowy w Ozimku zostanie przebudowany. Wartość inwestycji to ponad milion złotych Peron wyspowy na stacji w Ozimku przejdzie kompleksową modernizację. W ramach zadania planowane jest m.in. wydłużenie peronu, wymiana oświetlenia i montaż… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »