Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-08, 20:15 Autor: Witold Wośtak

Zielone Feniksy rozdane w Opolu. To statuetki i wyróżnienia za działania ekoenergetyczne

Statuetki Zielonego Feniksa [fot. Witold Wośtak]
Statuetki Zielonego Feniksa [fot. Witold Wośtak]
J. Walski i A. Jeżewski [fot. Witold Wośtak]
J. Walski i A. Jeżewski [fot. Witold Wośtak]
Statuetki i wyróżnienia Zielonego Feniksa wręczono w Opolu podczas trzynastej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki.
Rok temu nie było gali ani festiwalu ze względu na trudniejszą sytuację epidemiologiczną, wobec czego tym razem przyznano nagrody za dwa lata. To 5 statuetek i 1 wyróżnienie za bieżący rok oraz 7 statuetek i 2 wyróżnienia za 2020 rok.

Jednym z nagrodzonych jest Andrzej Jeżewski z Energetycznego Klastra Oławskiego EKO i firmy Promet-Plast, który inwestuje w ekoenergetykę od prawie 12 lat. - To nie tylko wyróżnienie - ocenia.

- To jest również coś w rodzaju zobowiązania. Nagroda Zielonego Feniksa jest bardzo prestiżowa i mam nadzieję, że wiele firm wdrażających technologie proenergetyczne doczeka takiego wyróżnienia. Dla mnie jest to jedno z największych wyróżnień, które można sobie wymarzyć. Mówimy o skali nie tylko polskiej, bo już słyszę, że Zielony Feniks jest wyróżnieniem międzynarodowym.

Jacek Walski, prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki "Zielony Feniks", mówi o trzech kategoriach statuetek. To wdrażanie rozwiązań ekoenergetycznych, badania naukowe i upowszechnianie tej idei. My pytamy Jacka Walskiego o kierunki oraz tempo rozwoju tej nauki.

- Przy szalejących aktualnie cenach energii bez rozwiązań w ramach dywersyfikacji oraz społecznej aktywności w budowę systemów energetycznych, to jest rzecz nie do wytrzymania. Trzeba znaleźć rozwiązania dające nam wykorzystanie źródeł energii istniejących powszechnie. Równocześnie potrzebne są technologie zapewniające efektywność energetyczną na jak najwyższym poziomie.

Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki w Opolu potrwa do jutra (09.12), a jego przebieg można śledzić w internecie. Radio Opole jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Andrzej Jeżewski
Jacek Walski

Wiadomości z regionu

2023-02-01, godz. 09:50 Transformacja klimatyczno-energetyczna i informatyczna oraz tworzenie miejsc pracy. Priorytety w wydawaniu unijnych pi… - Ponad miliard 200 milionów złotych z funduszy europejskich trafi w najbliższych latach do naszego województwa między innymi na projekty inwestycyjne - powiedziała… » więcej 2023-02-01, godz. 09:45 Drogowcy oddają do użytku kolejny wiadukt nad obwodnicą Olesna Kierowcy przejadą dzisiaj (01.02) nowym wiaduktem między Borkami Małymi a Sowczycami wzdłuż budowanej obwodnicy Olesna. Cały 25-kilometrowy odcinek drogi… » więcej 2023-02-01, godz. 09:03 Są obostrzenia, będzie sztab kryzysowy. Opole i powiat objęte zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków Opole i cały powiat opolski są strefą objętą zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków - przekazuje Powiatowy Lekarz Weterynarii. To pokłosie wykrycia… » więcej 2023-02-01, godz. 08:00 Nowe pomniki przyrody i użytki ekologiczne w gminie Olesno Dwa nowe pomniki przyrody i cztery użytki ekologiczne zyskała gmina Olesno. To efekt inwentaryzacji oraz waloryzacji przyrodniczej w ramach projektu 'Ochrona… » więcej 2023-02-01, godz. 08:00 Smog w Prudniku. Właściciele mieszkań w zabytkowych kamienicach nie podłączają się do sieci ciepłowniczej Z trudnościami przebiega podłączanie budynków wielorodzinnych do miejskiej sieci ciepłowniczej w Prudniku. Wprawdzie właścicielem tamtejszego Zakładu Energetyki… » więcej 2023-02-01, godz. 07:30 Góra św. Anny. Za zniszczenie tarasu widokowego odpowiedzą przed sądem Do Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich trafił akt oskarżenia przeciwko 18-latkowi, który wraz z młodszym kolegą zniszczył taras widokowy na Górze św… » więcej 2023-02-01, godz. 06:50 Wietrzna noc w regionie. W ciągu dnia również powieje Za nami wietrzna noc, co potwierdzają działania opolskich strażaków. Do usuwania skutków silnego wiatru byli wzywani sześciokrotnie. » więcej 2023-01-31, godz. 20:15 Teraz jest bardziej eko. Zakończył się remont sali sportowej w Szymiszowie-Osiedlu Milion złotych kosztowała termomodernizacja i remont sali sportowej „Tęcza” w Szymiszowie-Osiedlu. Na co dzień korzystają z niej uczniowie szkoły podstawowej… » więcej 2023-01-31, godz. 20:10 Suszył 7 kilogramów marihuany na strychu, grozi mu do 10 lat za kratami [FILM] Kilka kilogramów marihuany zabezpieczyli kluczborscy policjanci u 32-letniego mieszkańca gminy Wołczyn. » więcej 2023-01-31, godz. 19:00 Fundusze Europejskie podzielone. Najwięcej zyska Aglomeracja Opolska Nie 144 miliony, a blisko 262 miliony euro będą miały do wydania subregiony województwa opolskiego w ramach Funduszy Europejskich. Po raz pierwszy też to… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »