Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-30, 17:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Mieszkańców naszego regionu czekają zmiany w sposobie ogrzewania. Urząd marszałkowski chce zlikwidować wszystkie "kopciuchy"

Kominy [fot. www.freeimages.com]
Kominy [fot. www.freeimages.com]
W Gogolinie zamontowano tablicę monitorującą jakość powietrza [fot. archiwum gminy]
W Gogolinie zamontowano tablicę monitorującą jakość powietrza [fot. archiwum gminy]
Za 6 lat w każdym gospodarstwie domowym ma być ekologiczne źródło ciepła. Tak zwane kopciuchy powinny zniknąć. Taki jest plan samorządu województwa opolskiego, który podczas dzisiejszej (30.11) sesji zaprezentował program ochrony środowiska na lata 2021-2027. Podjęto także uchwałę wprowadzającą ograniczenia i zakazy w zakresie spalania paliw.
- W latach 2018-2020 zlikwidowaliśmy w regionie prawie 9000 tzw. kopciuchów, z tego 2,5 tysiąca z funduszy unijnych. Teraz chcemy usunąć je wszystkie i zabronić korzystania z nich - mówi Antoni Konopka, wicemarszałek województw opolskiego.

- Obecnie obowiązuje już rozporządzenie, które mówi o tym, że jeśli teraz komuś zepsuje się piec, to może on zakupić tylko kocioł 5. generacji. Innych kotłów nie można już montować.

- Nie chcemy nikogo zmuszać do tego, planujemy, aby każdy z mieszkańców sam do tego wyznaczonego czasu wymienił swój piec - dodaje Tomasz Krystosek, wojewódzki koordynator programu ochrony powietrza i projektu LIFE.

- Po tych pierwszych spotkaniach z mieszkańcami to widzimy, że dostrzegają oni potrzebę wymiany. Jednak musimy im dać narzędzie do wymiany, czyli wesprzeć tę stronę finansową, aby ci mieszkańcy mieli możliwość zamiany tych starych pieców na nowe. Obecnie mamy możliwość dofinansowania z programu Czyste Powietrze i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Dodajmy, że oprócz wymiany źródeł ciepła w ochronie środowiska pomóc ma także budowa nowych dróg i centrów przesiadkowych, ograniczenie hałasu oraz tworzenie większej liczby ścieżek rowerowych.
Antoni Konopka
Tomasz Krystosek

Wiadomości z regionu

2022-01-20, godz. 21:00 Raport dnia: mamy kolejny rekord zakażeń V fali. Administracja publiczna przechodzi na pracę zdalną [INFOGRAFIKA] Minionej doby na Opolszczyźnie potwierdzono 753 nowe przypadki koronawirusa. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (20.01) o 32 835 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2022-01-20, godz. 21:00 Z roku na rok styczeń w Opolu jest bardziej deszczowy niż śnieżny. Przez 20 lat temperatura wzrosła o półtora s… Coraz mniej śniegu, coraz więcej deszczu przynosi styczeń w Opolu. Widać to także w statystycznych opracowaniach. » więcej 2022-01-20, godz. 20:35 Mieszkańcy Morowa próbują ujarzmić górską rzekę. Mora regularnie podtapia ich wieś Co kilka lat podtopienia domów, a nawet lokalne powodzie niszczą ich dobytek. Dlatego starają się, jeśli nie wyeliminować, to przynajmniej ograniczyć skutki… » więcej 2022-01-20, godz. 20:30 Sypią się słone mandaty. 60-latek ze Strzelec Opolskich zapłaci 3 tysiące Obowiązujący od kilku tygodni nowy taryfikator i znacznie wyższe kwoty mandatów nadal nie są dla wielu kierowców motywacją, by zdjąć nogę z gazu. Sypią… » więcej 2022-01-20, godz. 18:30 Lewica Razem pyta o zmiany kursów linii MZK i sens budowy centrum przesiadkowego Opole Wschodnie. Ratusz tłumaczy: to… Lewica Razem organizuje interwencję poselską w opolskim ratuszu. Członkowie tej partii chcą się dowiedzieć od władz miasta, jak ma funkcjonować centrum… » więcej 2022-01-20, godz. 18:05 Strażacy ugasili pożar na ul. Jagiellonów w Opolu. Budynek nie nadaje się do zamieszkania Spalone piętro i poddasze oraz zalany parter to bilans pożaru, do którego doszło dziś rano (20.01) w jednym z budynków mieszkalnych na ul. Jagiellonów w… » więcej 2022-01-20, godz. 18:00 Nowe zasady wizyt w starostwie w Strzelcach Opolskich Zmieniają się zasady obsługi klientów w wydziale komunikacji i transportu w starostwie powiatowym w Strzelcach Opolskich. Wydział będzie obsługiwać w sali… » więcej 2022-01-20, godz. 17:21 "Podejmij mistrzowską decyzję". W sobotę szczepienia przeciw COVID-19 w trzech galeriach handlowych w Opolu Opolszczyzna zajmuje 13. miejsce po względem wyszczepienia mieszkańców przeciw COVID-19. W związku z dużą liczbą nowych zakażeń koronawirusem i prognozowanym… » więcej 2022-01-20, godz. 17:02 Prezydent Wiśniewski wysyła apel do premiera w sprawie dotacji na drogi. Wojewoda mówi o wsparciu przy składanych … Prezydent Opola zaapelował do premiera Morawieckiego i opolskich parlamentarzystów o niewykluczanie stolicy naszego regionu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dr… » więcej 2022-01-20, godz. 16:55 Uwaga mieszkańcy Opola. Na niebie można zobaczyć latające obiekty... i to nie jest UFO Czy UFO zawitało do Opola? Tak mogło się wczoraj (19.01) po południu przez chwilę wydawać mieszkańcom stolicy regionu. Jednak po zweryfikowaniu przez jednego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »