Radio Opole » Gospodarka
2022-09-13, 14:26 Autor: Witold Wośtak

Jak minimalizować ryzyko wypadku przy pracy na budowie? Konferencja Okręgowego Inspektoratu Pracy i Politechniki Opolskiej

Konferencja "Bezpieczeństwo w budownictwie - grawitacji nie oszukasz" [fot. Dawid Rusak]
Konferencja "Bezpieczeństwo w budownictwie - grawitacji nie oszukasz" [fot. Dawid Rusak]
Wypadki przy pracy w budownictwie były tematem dzisiejszej (13.09) konferencji w Opolu. To inicjatywa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu i Politechniki Opolskiej.
Mówiono między innymi o przykładach nieprawidłowości, o dobry praktykach, o specyfice rusztowań, ale była również część praktyczna - pokaz pracy na rusztowaniu.

Anna Kołodziej, Okręgowy Inspektor Pracy w Opolu, podkreśla, że budownictwo to branża, w której od lat dochodzi do największej liczby wypadków przy pracy.

- Tego roku do Okręgowego Inspektoratu w Opolu zostało zgłoszonych 96 wypadków, w tym 6 śmiertelnych. Z tej tragicznej liczby aż 5 wiązało się z pracą na wysokości.

Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, mówi, że budownictwo to jeden z trzech fundamentów uczelni.

- Zawsze powtarzam, że nic tak dobrze nie weryfikuje teorii, jak robi to praktyka. Z drugiej strony nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria. Nasi studenci muszą więc posiadać wiedzę przekazywaną na wykładach, ale jednocześnie powinni mieć kontakt z rzeczywistością budowlaną. Celem naszym i tej konferencji jest minimalizowanie liczby wypadków podczas jakichkolwiek inwestycji budowlanych.

Andrzej Cichy, dyrektor do spraw rusztowań w firmie PERI UP, dodaje, że na aspekty bezpieczeństwa patrzy się dziś z perspektywy firm montażowych oraz użytkowników.

- W bezpieczeństwie montażu są nieco inne wymogi, bo to wiąże się z samą konstrukcją systemu, z elementami oraz możliwością łączenia. Bezpieczeństwo użytkowania to z kolei płaszczyzna antypoślizgowa, brak możliwości przewrócenia się na rusztowaniu, jak również rozbiórka czy modyfikacja układu rusztowania.

Poziom bezpieczeństwa pracy jest dobry i stale poprawia się. Tak ocenia Radosław Pych, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddziału w Opolu. Pytamy, czego dotyczą ewentualne nieprawidłowości.

- Najczęściej to jest niestosowanie szelek, czyli sprzętu ochronnego do prac na wysokości, szczególnie przy pracy na rusztowaniach. Inna sprawa, że jeśli ten sprzęt jest, albo bywa niewłaściwie zapinany, albo pozostaje niezapięty, aby tylko było go widać u pracownika.

Radio Opole objęło patronatem medialnym konferencję "Bezpieczeństwo w budownictwie - grawitacji nie oszukasz".
Anna Kołodziej
Marcin Lorenc
Andrzej Cichy
Radosław Pych

Gospodarka

2022-11-28, godz. 15:00 Olesno przygotowuje się do budowy mieszkań SIM. Na początek 14 lokali Projektant przygotowuje koncepcję pierwszego budynku Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej przy ulicy Słowackiego w Oleśnie. » więcej 2022-11-28, godz. 13:00 Rozpoczyna się pierwszy etap rewitalizacji "filmowego" dworca kolejowego w Głubczycach Gmina Głubczyce ogłosiła dzisiaj (28.11) przetarg na wykonanie pełnej dokumentacji technicznej budynku byłego dworca PKP. Samorząd po gruntownym remoncie… » więcej 2022-11-27, godz. 17:30 "Twoje M". Znaleźli się chętni na gminne mieszkania w Strzelcach Opolskich W ramach gminnego programu rozwoju mieszkalnictwa „Twoje M” budowane są kolejne 64 mieszkania własnościowe. » więcej 2022-11-25, godz. 20:30 "Projekt otworzył oczy wielu uczniom". Pilotaż realizowany przez PUP w Oleśnie Pomoc absolwentom szkół ponadpodstawowych w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Taki był główny cel pilotażowego projektu 'Nowe spojrzenie - nowe… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 O szkolnictwie zawodowym w Kluczborku, czyli realizacja projektów dotowanych przez UE 300 uczniów powiatu kluczborskiego skorzystało ze staży zawodowych w ramach projektu 'Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy'. W Kluczborku podsumowano… » więcej 2022-11-25, godz. 11:54 Bursztynowe lody - takie specjały już niedługo będą dostępne w Baborowie Bursztynowe lody już niebawem będzie można degustować w Baborowie. W ramach realizowanego przez gminę projektu 'szlaku bursztynowego' w parku miejskim, nawiązującego… » więcej 2022-11-25, godz. 10:07 Korfantów z umową na tańszy węgiel. Dystrybucja prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Polska Grupa Górnicza dostarczy węgiel mieszkańcom gminy Korfantów. Zainteresowanie surowcem w tej gminie jest bardzo duże. Do dziś (25.11) mieszkańcy zgłosili… » więcej 2022-11-25, godz. 09:00 "Trzy Rubiny – Trzy Gminy". Finał Gali Aktywności w Kietrzu Kilkadziesiąt zgłoszeń napłynęło do pierwszej edycji konkursu 'Trzy Rubiny - Trzy Gminy' na najaktywniejsze osoby oraz przedsiębiorców z Baborowa, Branic… » więcej 2022-11-25, godz. 08:00 W Namysłowie czekają na tani opał. Składy nie mają jeszcze umów ze spółkami węglowymi W Namysłowie nie ma zbyt dużego zainteresowania zakupem węgla na preferencyjnych warunkach. Tamtejsze składy nie posiadają jeszcze opału, który trafi do… » więcej 2022-11-24, godz. 18:02 Połączenie sportu i biznesu. I Opolski Wieczór Przedsiębiorczości Zarządzanie kryzysowe, wsparcie dla biznesu i bezpieczeństwo energetyczne. To trzy panele tematyczne pierwszej edycji Opolskiego Wieczoru Przedsiębiorczości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »