Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-24, 15:16 Autor: Witold Wośtak

Chętnych nie brakowało. Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [ZDJĘCIA]

Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [fot.Kasia Nowak]
Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [fot.Kasia Nowak]
Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [fot.Kasia Nowak]
Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [fot.Kasia Nowak]
Dużym zainteresowaniem cieszył się "Dzień serca" w Opolu. Na placu Kopernika można było skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji oraz warsztatów zdrowego żywienia.
Chętni mogli przejść tak zwaną ścieżkę profilaktyczną, czyli podchodzić od namiotu do namiotu i badać kolejne parametry organizmu: ciśnienie krwi czy poziom cholesterolu. Agata Kubal-Tkocz, kardiolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, podkreśla, że pacjentów z problemami sercowo-naczyniowymi jest naprawdę wielu.

- Postanowiliśmy zorganizować taki piknik, pod tym kątem, żeby naświetlić temat tych chorób sercowo-naczyniowych, jako chorób cywilizacyjnych. Żeby jednak zachęcić pacjentów do badania cholesterolu, cukru, pomiaru ciśnienia i żeby stosować takie profilaktyczne działania, typu dieta i regularny ruch. Oczywiście też unikanie papierosów.

Alicja Sierakowska, studentka piątego roku kierunku medycznego, odpowiadała na pytania przy stanowisku neurologicznym. - Był bardzo różne kwestie - ocenia.

- Głównie są to problemy wynikające albo z nieprawidłowego poziomu cukru albo cholesterolu. Często też z powodu chorób udar mózgu, udar niedokrwienny, który występował w rodzinie i pytanie czy u nich też wystąpi.

Jeden z mieszkańców był zaskoczony i zadowolony po odebraniu dobrych wyników poziomu cholesterolu i cukru.

- Ja tu sobie często spaceruję i sobie patrzę, co tu się dzieje. I ten pan mi mówi, żebym podszedł, wziął kartę i żebym jeśli się uda przeszedł wszystkie stanowiska. Nie wiem, czy mi się uda. Ale dobrze, że takie coś się dzieje, bo są też tacy, co się nie badają regularnie to tutaj są, że tak powiem "dobrowolnie przymuszeni" do tego.

Organizatorami "Dnia serca" był USK w Opolu, Wydział Lekarski Uniwersytetu Opolskiego i Oddział Opolski Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Agata Kubal-Tkocz
Alicja Sierakowska
uczestnik akcji

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 09:43 Kolejne zatrzymanie w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura Obrót fałszywymi fakturami VAT zarzuca się mężczyźnie zatrzymanemu przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W śledztwie prowadzonym… » więcej 2022-11-29, godz. 09:30 Sesja sejmiku. Czy zostanie podjęte stanowisko ws. projektu ustawy likwidującej przywilej wyborczy MN? - Cieszy mnie, że w ostatnich latach możemy zwiększać finansowanie inicjatyw sportowych w regionie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole przewodniczący… » więcej 2022-11-29, godz. 09:20 Wykopy na zrewitalizowanej kamionce Piast. Kładą światłowód pod monitoring Czy nie można było położyć światłowodu podczas rewitalizacji kamionki Piast? Pyta jedna z mieszkanek Opola, która zwraca uwagę na ponowne rozkopywanie… » więcej 2022-11-29, godz. 09:16 Kolizja na A4. Są utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy, są utrudnienia na opolskim odcinku A4 na 240 km w stronę Wrocławia między węzłami Opole Południe i Opole Zachód. » więcej 2022-11-29, godz. 07:00 Mieszkańcy stolicy regionu węgiel kupią od środy. Za tonę zapłacą 1969 zł Dystrybucja węgla w preferencyjnej cenie dla mieszkańców Opola rozpocznie się w środę (30.11). » więcej 2022-11-28, godz. 21:00 Gąsiorowice, Kurznie i Niezdrowice - czyli piękne wsie opolskie Opolskie wsie świętują. W Filharmonii Opolskiej wręczono dziś (28.11) nagrody i wyróżnienia dla wsi, które wzięły udział w konkursie 'Piękna Wieś… » więcej 2022-11-28, godz. 20:45 Spór o łóżka i pieniądze między ośrodkiem "Samarytanin" i NFZ Wobec dużego zapotrzebowania na całodobową opiekę dla pacjentów paliatywnych Ośrodek Medyczny 'Samarytanin' w Opolu zwiększył liczbę łóżek na oddziale… » więcej 2022-11-28, godz. 20:00 "Nauka języka to nie polityka" – takim hasłem mniejszość niemiecka odpowiada politykom Solidarnej Polski To reakcja na postulat m.in. opolskiego posła Janusza Kowalskiego, który zapowiedział, że złoży poprawkę do budżetu państwa na przyszły rok, aby wykreślić… » więcej 2022-11-28, godz. 18:30 Gminy mają po kilkaset wniosków o zakup węgla w preferencyjnej cenie Bardzo duże zainteresowanie węglem w preferencyjnej cenie notują gminy z powiatu oleskiego i kluczborskiego. Samorządy czekają jeszcze na dostawy 'czarnego… » więcej 2022-11-28, godz. 18:00 Więźniowie znów pomogą w dostarczaniu karpi na świąteczne stoły. To element resocjalizacji Skazani z zakładów karnych w Brzegu i Grodkowie ponownie będą pomagać przy odłowie karpi na świąteczne stoły. To efekt współpracy, którą placówki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »