Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-24, 15:16 Autor: Witold Wośtak

Chętnych nie brakowało. Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [ZDJĘCIA]

Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [fot.Kasia Nowak]
Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [fot.Kasia Nowak]
Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [fot.Kasia Nowak]
Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [fot.Kasia Nowak]
Dużym zainteresowaniem cieszył się "Dzień serca" w Opolu. Na placu Kopernika można było skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji oraz warsztatów zdrowego żywienia.
Chętni mogli przejść tak zwaną ścieżkę profilaktyczną, czyli podchodzić od namiotu do namiotu i badać kolejne parametry organizmu: ciśnienie krwi czy poziom cholesterolu. Agata Kubal-Tkocz, kardiolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, podkreśla, że pacjentów z problemami sercowo-naczyniowymi jest naprawdę wielu.

- Postanowiliśmy zorganizować taki piknik, pod tym kątem, żeby naświetlić temat tych chorób sercowo-naczyniowych, jako chorób cywilizacyjnych. Żeby jednak zachęcić pacjentów do badania cholesterolu, cukru, pomiaru ciśnienia i żeby stosować takie profilaktyczne działania, typu dieta i regularny ruch. Oczywiście też unikanie papierosów.

Alicja Sierakowska, studentka piątego roku kierunku medycznego, odpowiadała na pytania przy stanowisku neurologicznym. - Był bardzo różne kwestie - ocenia.

- Głównie są to problemy wynikające albo z nieprawidłowego poziomu cukru albo cholesterolu. Często też z powodu chorób udar mózgu, udar niedokrwienny, który występował w rodzinie i pytanie czy u nich też wystąpi.

Jeden z mieszkańców był zaskoczony i zadowolony po odebraniu dobrych wyników poziomu cholesterolu i cukru.

- Ja tu sobie często spaceruję i sobie patrzę, co tu się dzieje. I ten pan mi mówi, żebym podszedł, wziął kartę i żebym jeśli się uda przeszedł wszystkie stanowiska. Nie wiem, czy mi się uda. Ale dobrze, że takie coś się dzieje, bo są też tacy, co się nie badają regularnie to tutaj są, że tak powiem "dobrowolnie przymuszeni" do tego.

Organizatorami "Dnia serca" był USK w Opolu, Wydział Lekarski Uniwersytetu Opolskiego i Oddział Opolski Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Agata Kubal-Tkocz
Alicja Sierakowska
uczestnik akcji

Wiadomości z regionu

2022-11-27, godz. 12:40 Młodzieżowi liderzy uczyli się, jak realizować inicjatywy lokalne w swoich miejscowościach Ekologiczny mural, kino plenerowe czy festiwal kolorów - to tylko kilka z wielu inicjatyw zrealizowanych przez młodzieżowych liderów w opolskich gminach. Zakończył… » więcej 2022-11-27, godz. 11:10 Bieda dotyczy ponad 1,5 miliona Polaków. Do części z nich docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki Blisko milion 600 tysięcy Polaków żyje w ubóstwie. Tak wynika z danych najnowszego 'Raportu o biedzie', przygotowywanego co roku przez Szlachetną Paczkę… » więcej 2022-11-27, godz. 10:30 Rosną koszty utrzymania połączeń kolejowych. Czy jest ryzyko cięć w 2023 roku? W związku ze znaczącym wzrostem kosztów utrzymania regionalnych połączeń kolejowych, pojawiają się obawy o zmniejszenie liczby połączeń w woj. opolskim… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Krapkowice: gmina rozpoczęła dystrybucję węgla po preferencyjnych cenach Do Krapkowic dotarł pierwszy transport węgla, który zostanie rozdysponowany po preferencyjnych cenach. 100 ton surowca trafiło do punktu składowania firmy… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Śmiertelny wypadek w Ściborzu. Samochód osobowy uderzył w drzewo Jedna osoba zginęła w wypadku drogowym na drodze krajowej nr 46 w Ściborzu w powiecie nyskim. Na czas działań służb droga była zablokowana. » więcej 2022-11-27, godz. 09:00 W powiecie namysłowskim zima nie zaskoczy. Starostwo ma chętnych do odśnieżania, ale tanio nie będzie Kierowcy korzystający z dróg zarządzanych przez powiat namysłowski nie muszą już obawiać się zimy. Po długich poszukiwaniach, tamtejsze starostwo znalazło… » więcej 2022-11-26, godz. 19:58 "Każdy wiązał z nim jakieś plany". Wspomnienie Konrada Lubery, ofiary pożaru w strzelnicy w Chrząstowicach W parku Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu rodzina i przyjaciele upamiętnili 23-letniego Konrada Luberę, który 16 listopada zginął w tragicznym pożarze… » więcej 2022-11-26, godz. 18:29 Opolscy kibice komentują mundialowe zwycięstwo Polaków w starciu z Arabią Saudyjską Kilkaset osób oglądało mecz Polski z Arabią Saudyjską w opolskiej Stegu Arena. Biało-czerwoni wygrali 2:0 po bramkach Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego… » więcej 2022-11-26, godz. 18:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Masowe zachorowanie w Głuchołazach Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 17:15 Kolejny "kolos" na opolskich drogach. Utrudnienia w Krapkowicach i na A4 Transport ponadgabarytowych elementów stalowych wrót przeciwpowodziowych pokona w ten weekend trasę Krapkowice - Kielce - Kraków. Ładunek wyruszy w sobotę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »