Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-06, 15:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

USK w Opolu chce ruszyć z operacjami onkologicznymi. Na początku zabiegi mają być wykonywane u chorych na nowotwory jamy brzusznej

USK w Opolu chce w przyszłym roku ruszyć z operacjami onkologicznymi [fot.M.Matuszkiewicz]
USK w Opolu chce w przyszłym roku ruszyć z operacjami onkologicznymi [fot.M.Matuszkiewicz]
USK w Opolu chce w przyszłym roku ruszyć z operacjami onkologicznymi [fot.M.Matuszkiewicz]
USK w Opolu chce w przyszłym roku ruszyć z operacjami onkologicznymi [fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu poszerza swoją dotychczasową działalność. Jest szansa, że od początku przyszłego roku pacjenci onkologiczni, chorujący na nowotwory w obrębie jamy brzusznej, będą mogli przejść operacje właśnie w tym szpitalu. Co ważne, zabiegi mają być małoinwazyjne.
- Stwierdziliśmy, że istnieje bardzo duża potrzeba rozwoju chirurgii uniwersyteckiej, dlatego podjęliśmy działania, które mają na celu rozpoczęcia leczenia - mówi prof. Grzegorz Oszkinis, kierownik oddziałów Chirurgii Naczyniowej i Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej w USK w Opolu.

- Jest to proces długi. To nie jest tak, że my od jutra czy w następnym tygodniu rozpoczniemy taką działalność. Wynika to z tego, że musimy odnowić oddział. Poza tym musimy uzupełnić sprzęt. Ta cała myśl rozwoju chirurgii onkologicznej w naszym szpitalu nie byłaby możliwa bez współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologicznym i współpracą z chirurgami tego szpitala.

- Jeśli chodzi o operacje, to tutaj chcemy przede wszystkim wykonywać zabiegi laparoskopowe. Na tym będziemy się najbardziej skupiać. One są pod wieloma względami bardzo korzystne dla pacjenta - dodaje Małgorzata Ziółkowska, zastępca kierownika chirurgii ogólnej w USK w Opolu.

- Przede wszystkim to zmniejszenie liczby powikłań i szybszy powrót do aktywności fizycznej. Mniejsze tak zwane dziury w brzuchu, to jest mniejszy uraz dla pacjenta, pozwala to też na szybszy powrót do zdrowia i do terapii uzupełniającej. Musimy pamiętać, że w przypadku choroby onkologicznej, to chirurgia jest tylko jednym z elementów leczenia. Później jest jeszcze chemioterapia i radioterapia, gdzie pacjent musi być w optymalnej formie. A leczenie małoinwazyjne pozwoli na to, że rozpocznie on tę terapię szybciej.

Pacjenci do tych operacji będą mogli zgłaszać się poprzez poradnię onkologiczną, która ma być uruchomiona również w przyszłym roku.
prof. Grzegorz Oszkinis
Małgorzata Ziółkowska

Wiadomości z regionu

2022-12-03, godz. 18:45 Od skarpetek dla teścia, po słodkości dla najmłodszych. Jarmark Świąteczny w Opolu wystartował [ZDJĘCIA] Dla najmłodszych karuzele, dźwięk dzwoneczków i wata cukrowa, dla starszych grzaniec pod 12-metowym wiatrakiem, a potem wycieczka szlakiem straganów, uginających… » więcej 2022-12-03, godz. 18:34 Opole: potrącenie pieszego na przejściu. Kierowca był nietrzeźwy Do zdarzenia doszło po godzinie 16 na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Fabrycznej i Armii Krajowej. » więcej 2022-12-03, godz. 18:00 "By pokazać, że jest wśród nas życzliwość". Marsz Mikołajów przeszedł przez Opole Mikołaje i Mikołajowe, od przedszkolaka do seniora, przeszli w marszu przez Opole - To manifestacja dobroci i życzliwości - przekonują organizatorzy ze stowarzyszenia… » więcej 2022-12-03, godz. 17:15 Opolski WORD ma kandydata-rekordzistę. Ta osoba ponad sto razy wyjeżdżała już na egzamin "na miasto" Statystycznie prawie co trzecia osoba przystępująca do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w WORD Opole zostaje na placu manewrowym. Podobnie statystyki wyglądają… » więcej 2022-12-03, godz. 16:30 Autobusy rozpoczynają kursy z centrum przesiadkowego Opole Główne Od przyszłego tygodnia uruchomione zostanie centrum przesiadkowe Opole Główne. - Przewoźnicy będą mogli korzystać z płyty dworca i stanowisk postojowych… » więcej 2022-12-03, godz. 15:30 Ruszyły szkolenia dla społecznych strażników rybackich. "Trzeba czuć tę misję" Działają pro bono, a więc za darmo i w czasie wolnym, ale dla dobra każdego z nas. Państwowa Straż Rybacka szuka chętnych, którzy chcą dołączyć do… » więcej 2022-12-03, godz. 13:15 Podróż "hiszpańskiego kreta" - sezon drugi. W niedzielę rano konwój powinien opuścić Opolszczyznę [FILM] Kolejny transport z elementami maszyny TBM wyruszył wczoraj (2.12) wieczorem w Portu Famet w Opolu. 5 zestawów pokona 750 kilometrów, aby pod koniec grudnia… » więcej 2022-12-03, godz. 13:05 "Lex Chełstowski" - inicjatywa posła Janusza Kowalskiego. Chodzi o posady w radach nadzorczych dla samorządowców 'Lex Chełstowski' skieruje do parlamentu poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Mowa o uzupełnieniu ustawy antykorupcyjnej, która zakazuje zasiadania parlamentarzystom… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Garaże w stylu eko dostali na Mikołaja strażacy z Żywocic i Dąbrówki Górnej Strażacy ochotnicy jednostek w Żywocicach i Dąbrówce Górnej w gminie Krapkowice dostaną mikołajowy prezent. To nowe obiekty garażowe, gdzie w bezpiecznych… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 500 wniosków w Dobrodzieniu i 300 w Radłowie. Gminy czekają na dostawy węgla Gminy powiatu oleskiego są gotowe do dystrybucji węgla w preferencyjnej cenie, ale wciąż czekają na dostawę 'czarnego złota'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »