Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-06, 15:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

USK w Opolu chce ruszyć z operacjami onkologicznymi. Na początku zabiegi mają być wykonywane u chorych na nowotwory jamy brzusznej

USK w Opolu chce w przyszłym roku ruszyć z operacjami onkologicznymi [fot.M.Matuszkiewicz]
USK w Opolu chce w przyszłym roku ruszyć z operacjami onkologicznymi [fot.M.Matuszkiewicz]
USK w Opolu chce w przyszłym roku ruszyć z operacjami onkologicznymi [fot.M.Matuszkiewicz]
USK w Opolu chce w przyszłym roku ruszyć z operacjami onkologicznymi [fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu poszerza swoją dotychczasową działalność. Jest szansa, że od początku przyszłego roku pacjenci onkologiczni, chorujący na nowotwory w obrębie jamy brzusznej, będą mogli przejść operacje właśnie w tym szpitalu. Co ważne, zabiegi mają być małoinwazyjne.
- Stwierdziliśmy, że istnieje bardzo duża potrzeba rozwoju chirurgii uniwersyteckiej, dlatego podjęliśmy działania, które mają na celu rozpoczęcia leczenia - mówi prof. Grzegorz Oszkinis, kierownik oddziałów Chirurgii Naczyniowej i Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej w USK w Opolu.

- Jest to proces długi. To nie jest tak, że my od jutra czy w następnym tygodniu rozpoczniemy taką działalność. Wynika to z tego, że musimy odnowić oddział. Poza tym musimy uzupełnić sprzęt. Ta cała myśl rozwoju chirurgii onkologicznej w naszym szpitalu nie byłaby możliwa bez współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologicznym i współpracą z chirurgami tego szpitala.

- Jeśli chodzi o operacje, to tutaj chcemy przede wszystkim wykonywać zabiegi laparoskopowe. Na tym będziemy się najbardziej skupiać. One są pod wieloma względami bardzo korzystne dla pacjenta - dodaje Małgorzata Ziółkowska, zastępca kierownika chirurgii ogólnej w USK w Opolu.

- Przede wszystkim to zmniejszenie liczby powikłań i szybszy powrót do aktywności fizycznej. Mniejsze tak zwane dziury w brzuchu, to jest mniejszy uraz dla pacjenta, pozwala to też na szybszy powrót do zdrowia i do terapii uzupełniającej. Musimy pamiętać, że w przypadku choroby onkologicznej, to chirurgia jest tylko jednym z elementów leczenia. Później jest jeszcze chemioterapia i radioterapia, gdzie pacjent musi być w optymalnej formie. A leczenie małoinwazyjne pozwoli na to, że rozpocznie on tę terapię szybciej.

Pacjenci do tych operacji będą mogli zgłaszać się poprzez poradnię onkologiczną, która ma być uruchomiona również w przyszłym roku.
prof. Grzegorz Oszkinis
Małgorzata Ziółkowska

Wiadomości z regionu

2023-09-24, godz. 11:00 Szkoła w Ścinawie Małej w końcu cieszy oko Milion 700 tysięcy złotych kosztowała modernizacja Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ścinawie Małej. W placówce między innymi wykonano elewację z ociepleniem… » więcej 2023-09-24, godz. 10:00 Niedzielny poranek dla karpia? Wędkarstwo w regionie nie śpi Z nadzieją na 'taaaką rybę' bladym świtem na zbiorniku Śródlesie 2 w Opolu stawił się komplet wędkarzy. 27-mioro miłośników i miłośniczek 'moczenia… » więcej 2023-09-24, godz. 10:00 Koncert oratoryjny Piotra Rubika w artystycznym hołdzie dla Prymasa Tysiąclecia Koncert 'Najważniejsza jest miłość', występ Rafała Brzozowskiego oraz pokaz mappingu na fasadzie nyskiej bazyliki towarzyszyły gali finałowej konkursu… » więcej 2023-09-24, godz. 09:11 Opole zostało stolicą polskiego judo. Turniej Nadziei Olimpijskich w Stegu Arenie Międzynarodowy Turniej Nadziei Olimpijskich, mistrzostwa Polski u16 i Puchar Polskiego Związku Judo - kumulacja tych trzech sportowych impreza nastąpiła w… » więcej 2023-09-23, godz. 20:00 Minister Czarnek spotkał się z kuratorami oświaty. Rozmawiano o "Demokracji bezpośredniej" Minister edukacji i nauki profesor Przemysław Czarnek spotkał się dziś (23.09) w Nysie z kuratorami oświaty całego kraju. Jak mówił podczas konferencji… » więcej 2023-09-23, godz. 19:15 "Okazało się, że kocham ten sport". Festiwal boksu w Nysie Po raz pierwszy nyska hala zamieniła się w bokserski ring. Za nami Festiwal Boksu Olimpijskiego. Do rywalizacji stanęło 375 osób, a wśród nich dzieci, młodzież… » więcej 2023-09-23, godz. 18:00 "Aby uczniowie mogli ćwiczyć i rozwijać swoje pasje". Nyski "Rolnik" ma nowoczesną salę gimnastyczną [ZDJĘCIA] Ma ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni, nowoczesne oświetlenie i co ważne, pomieści 4 klasy. Taka właśnie jest nowa sala gimnastyczna w Zespole Szkół… » więcej 2023-09-23, godz. 16:30 Promocja biegania i zdrowego stylu życia w Głuchołazach. "Dużo błota, fajne odcinki i leśne ścieżki" Ponad 300 zawodników wzięło udział w odbywającym się po raz drugi w Głuchołazach biegu górskim. Zawodnicy mogli sprawdzić się na trzech dystansach:… » więcej 2023-09-23, godz. 15:45 Od ikarusa po elektryka. MZK otworzył bramy dla mieszkańców Od ikarusa do elektryka - Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu otworzył swoje bramy i zaprosił mieszkańców do zwiedzania firmy, która dba o komunikację… » więcej 2023-09-23, godz. 13:00 Był zdecydowanie za ciężki i miał niesprawne hamulce. Interwencja WITD Zestaw załadowany drewnem ważył ponad 60 ton, a mógł maksymalnie 40. Jego podróż zakończyli inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »