Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-27, 13:02 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Rak piersi jedną z głównych przyczyn zgonów wśród Polek. "Różowy czwartek" w opolskim NFZ

"Różowy czwartek" w opolskim NFZ [mat. NFZ w Opolu]
"Różowy czwartek" w opolskim NFZ [mat. NFZ w Opolu]
"Różowy czwartek" w opolskim NFZ [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
"Różowy czwartek" w opolskim NFZ [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
"Różowy czwartek" w opolskim NFZ [mat. NFZ w Opolu]
"Różowy czwartek" w opolskim NFZ [mat. NFZ w Opolu]
"Różowy czwartek" w opolskim NFZ [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
"Różowy czwartek" w opolskim NFZ [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
O tym jak ważna jest pamięć o regularnym badaniu piersi przekonują dziś (27.10) specjaliści podczas "różowego czwartku" w siedzibie opolskiego oddziału NFZ. Przypomnijmy, październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi. Z tej okazji jeszcze do godziny 14:00 panie mogą skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji.
- Staram się badać samodzielnie w domu, przed lustrem. Nie robię tego regularnie niestety. Przyszłam tutaj, bo uważam, że profilaktyka jest ważna, a zawsze lepiej wiedzieć wcześniej - mówi jedna z kobiet.

- Jest to badanie palpacyjne na stojąco i leżąco, czyli opuszkami palców sprawdza się, czy są wyczuwalne jakieś guzki. Przedstawiono mi też instruktaż samobadania piersi. U mnie z regularnością tych badań jest akurat problem - dodaje mieszkanka Opola.

- Takie badanie w domu powinno się wykonywać raz w miesiącu - mówi Marta Pieniążek z Opolskiego Centrum Onkologii. - To my pierwsze zauważamy zmianę, która może nas zaniepokoić, więc zachęcam do tego, żebyśmy jednak próbowały badać się same. Przypominam, że poradnia profilaktyki chorób piersi jest czynna codziennie w Opolskim Centrum Onkologii. I pacjentki mogą się tam zgłaszać codziennie bez skierowania nie ważne czy mają 17 lat, czy 100.

Dr Aleksander Sachanbiński, chirurg onkolog, zwraca uwagę, że na raka piersi zwykle chorują panie między 50. a 70. rokiem życia, ale badać powinny się także młode kobiety. A na jakie objawy zwracać uwagę? - To asymetria, wciąganie skóry, wciąganie brodawki, badalny guz. Nie musimy wiedzieć, co to jest za guz, bo może być to torbiel, guz łagodny, a w tym może być to też rak. W każdym razie to jest sygnał, żeby się zgłosić do lekarza, najlepiej onkologa, który poprowadzi dalszą diagnostykę.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia rak piersi to najpowszechniejszy nowotwór na świecie. W 2020 roku odnotowano 2,3 miliona nowych przypadków. Rak piersi jest też drugą, główną przyczyną zgonów nowotworowych wśród Polek.
pacjentki
Marta Pieniążek
dr Aleksander Sachanbiński

Wiadomości z regionu

2023-06-06, godz. 10:33 Czołowe zderzenie auta osobowego z ciężarówką w Kątach Opolskich Policja ustala okoliczności porannego wypadku na DW423 w Kątach Opolskich. Po godz. 4:15 doszło do czołowego zderzenia samochodu osobowego marki opel combo… » więcej 2023-06-06, godz. 09:26 Mniejszość Niemiecka u progu kampanii wyborczej. Rafał Bartek liczy na dwa mandaty - Liczymy na dwa mandaty. Od wielu lat rzetelnie pracujemy na rzecz tego regionu - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Rafał Bartek. Przewodniczący Towarzystwa… » więcej 2023-06-06, godz. 07:17 Trwa budowa radaru meteorologicznego na Górze św. Anny. Prace zakończą się jesienią Około 50 metrów wysokości będzie miał radar meteorologiczny, który powstaje tuż przy autostradzie na Górze św. Anny. Zakończono już wylewanie trzonu… » więcej 2023-06-05, godz. 21:36 "Znaleźliśmy źródło zanieczyszczenia i nie odpuścimy". PZW po śnięciu ryb w Białej Głuchołaskiej Łącznie ponad 200 kg śniętych ryb zebrali wędkarze z Białej Głuchołaskiej, na odcinku od Rudawy w dół. Sprawę śnięcia, które zauważono przed weekendem… » więcej 2023-06-05, godz. 16:40 Spór o kursowanie autobusów na linii Opole-Kluczbork Komercyjne Linie Autobusowe LUZ zarzucają Starostwu Powiatowemu, że faworyzuje PKS Kluczbork kosztem prywatnego przedsiębiorcy. Starosta odpowiada, że LUZ… » więcej 2023-06-05, godz. 16:30 "Boskie Buenos" na powitanie w Opolu? Opolanie wybrali patronkę placu przed dworcem Olga Sipowicz, czyli Kora zwyciężyła w plebiscycie na patronkę placu przed dworcem PKP w Opolu. W głosowaniu wzięło udział 1477 osób. » więcej 2023-06-05, godz. 16:15 Brzeg chce mieć "elektryki" w komunikacji miejskiej. Pomóc w ich zakupie mają pieniądze od rządu Na ulice Brzegu wyjechał na testy pierwszy autobus o napędzie elektrycznym. Sprawdzano, czy tego typu rozwiązanie sprawdzi się w tamtejszej komunikacji mi… » więcej 2023-06-05, godz. 16:03 Nowe centrum na mapie Opola. Młodzi Niemcy zachęcają do integracji W Opolu rozpoczyna działalność Centrum Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Jego twórcy za cel stawiają sobie integrację, nie tylko środowisk mniejszościowych… » więcej 2023-06-05, godz. 15:00 "By podtrzymać nadzieję, że wojna na Ukrainie kiedyś się skończy". Spotkanie z młodymi strażakami z Ukrainy Młodzież z Ukrainy miała okazję zobaczyć, jak działa opolska straż pożarna. Okazją do tego były mistrzostwa w sporcie pożarniczym rozegrane w Wołc… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 W Opolu zorganizowano piknik "Razem dla środowiska". Szkoły odebrały czeki na organizację pracowni przyrodniczych Wszystkie formacje mundurowe oraz instytucje, które dbają o naturę prezentują się na opolskim pikniku 'Razem dla środowiska'. Organizatorem imprezy, która… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »